Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2020. Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.

Právě teď na začátku června prochází Venuše mezi Zemí a Sluncem. Je dokonce vidět v zorném poli sluneční vesmírné observatoře SOHO:

2. 6. 2020 - Venuše v zorném poli koronografu LASCO C3 sluneční observatoře SOHO.

Na simulaci z programu Stellarium, kde je zobrazené i hvězdné pozadí, je vidět, že se vůči hvězdám pohybuje Slunce doleva a Venuše doprava – zdánlivě se tedy hrnou proti sobě. Opravdu jen zdánlivě, protože pohyb Slunce je vlastně jen projekce obíhání Země okolo Slunce. Venuše je vůči zemi opravdu rychlá. Vidět je to na následujících třech obrázcích ukazujících polohu Slunce a Venuše mezi hvězdami vždy s odstupem jednoho dne.

2. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem.
3. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem.
4. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem.

Dolní Horní

Dne 3. června nastává tzv. dolní konjunkce Venuše se Sluncem. Díky tomu, že Venuše na obrázcích prochází zcela nezpochybnitelně vidět nahoře nad Sluncem, si můžeme vysvětlit, co v tomto případě znamená slovo dolní. Nejde o pozici na obloze vůči Slunci, ale o prostorové uspořádání. Jako „horní konjunkci“ označují astronomové situaci, kdy Venuše při pohledu ze Země prochází za Sluncem, při „dolní konjunkci“ pak Venuše projde mezi Zemí a Sluncem. A může při pohledu ze zemského povrchu projít nad i pod Sluncem – při dolní i horní konjunkci.

Horní a dolní konjunkce Venuše se Sluncem.

Simulace ze Stellaria také ukazuje, že Venuše projde okolo Slunce jen těsně. To není obvyklé. Červnové (a také prosincové) dolní konjunkce jsou výjimečné tím, že Venuše tady prochází velmi blízko tzv. uzlu své dráhy. Uzel dráhy je jednoduše řečeno místo, kde dráha Venuše protíná základní rovinu Sluneční soustavy, za kterou jsme nepřekvapivě zvolili rovinu, v níž kolem Slunce obíhá Země (sorry Martians). Pokud se stane, že se Venuše ocitne přesně v uzlu, přechází přes Slunce. To jsme si užili v letech 2004 a 2012, příště v roce 2117 (ale to bude na opačné straně, tedy v prosinci).

8. 6. 2004 - přechod Venuše přes Slunce.

Planety a Měsíc

Na večerní obloze je také počátkem června možné zahlédnout planetu Merkur, a to na severozápadě, ale jen velmi nízko nad obzorem. Planeta mizí v červáncích.

Dění na obloze v červnu 2020

Ostatní planety jsou vidět později v noci. Měsíc, který je 5. června 2020 ve 21:12 SELČ v úplňku, projde právě tu noc okrajem zemského polostínu. Nastane tedy polostínové zatmění Měsíce, v části průběhu dokonce nad naším obzorem, ale očima je tento úkaz prakticky nepozorovatelný.

Po úplňku se Měsíc přiblíží k Jupiteru se Saturnem. Obě planety spolu s Měsícem budou pozorovatelné ve druhé polovině noci.

9. 6. 2020 - Měsíc u Jupiteru a Saturnu.

13. června pak Měsíc doputuje k Marsu a zároveň se ocitne v poslední čtvrti (v 8:23 SELČ).

13. 6. 2020 - konjunkce Měsíce v první čtvrti s Marsem.

Druhé a třetí zatmění

Aby té Venuše letos nebylo málo, schová se 19. června za Měsíc. Ani to není úplně častý úkaz. Často k němu, stejně jako tentokrát, dochází ve dne. Astronomové amatéři však dnes běžně umí namířit dalekohled na Venuši i ve dne, počítačem řízené dalekohledy to dokážou vlastně samy. A protože Měsíc bude krátce před novem a Venuše mezi Zemí a Sluncem, bude srpek zakrývat srpek. Ten Měsíční možná ani neuvidíme, ale zákryt Venuše by mohl být vidět a určitě jej půjde vyfotografovat. Můžu jen doporučit, je to nádherný úkaz. Jen pozor na Slunce, je opravdu blízko. Stellarium to vidí takto:

19. 6. 2020 - Venuše krátce před zákrytem Měsícem.

Astronomické léto letos začíná 20. června ve 23:44 SELČ a hned první letní den 21. 6. 2020 v 8:41 SELČ bude Měsíc v novu, a ještě ke všemu způsobí prstencové zatmění Slunce. Od nás jej neuvidíme ani jako částečné, ale z jihovýchodní Evropy a především z Asie pozorovatelné bude. Mapa Freda Espenaka ukazuje území, z nějž je vidět zatmění Slunce alespoň jako částečné. Jako prstencové pak bude pozorovatelné jen z úzkého pruhu označovaného jako pás anularity. Ten se táhne od severozápadu Afriky přes jih Arabského poloostrova a jižní část Asijského kontinentu až po ostrov Tchaj-wan. Protože zákryt Venuše Měsícem patří do stejné kategorie úkazů, je prstencové zatmění Slunce už třetím zatměním v letošním červnu.

21. 6. 2020 - mapa viditelnosti zatmění Slunce.

Měsíc pak svou červnovou pouť oblohou zakončí opět na večerní obloze. Do první čtvrti doroste 28. června 2020 v 10:15 SELČ. A Venuše už bude koncem června Jitřenkou – před čtvrtou hodinou ranní ji přivítáme nad severovýchodním obzorem.

30. 6. 2020 - Venuše jako Jitřenka opět u Plejád.

Mimochodem, vidíme ji ve společnosti hvězdokupy Plejády, stejně jako na začátku letošního jara. S Venuší u Plejád jsme roušky nasazovali a s Venuší u Plejád je zase odkládáme. Hvězdokupa Plejády patří do zimního souhvězdí Býka … sotva začalo léto, už je vidět, že se blíží zima.  Přírodní cykly se střídají s neměnnou pravidelností. Ani koronavirus je nerozhází.

Autor: Jan Veselý | středa 3.6.2020 22:00 | karma článku: 12,35 | přečteno: 374x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.