Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Večer příprava na hvězdu betlémskou, a ráno taneční

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2020 hodinu před a hodinu po zákazu vycházení. Hvězda betlémská je spojena s Vánocemi, ale už v listopadu se na ni obloha chystá. A ráno se navíc předvádí Merkur s Venuší.

Letošní listopadové dění na obloze je rámováno Měsícem v souhvězdí Býka. Už 2. listopadu najdeme Měsíc couvající po říjnovém Modrém úplňku mezi hvězdokupou Plejády a Aldebaranem, nejjasnější hvězdou z Býka. Ještě následujícího večera se Měsíc bude stále nacházet v Býku, ale bude o něco blíž k obzoru.

Zatímco většinou zobrazuji oblohu třeba hodinu po západu Slunce, tentokrát se jedná o situaci hodinu před začátkem zákazu vycházení. Kdyby nebyla tak smutná doba, byla by ta změna časování večerních pozorování docela úsměvná. Tedy: simulace programem Stellarium ukazuje Měsíc v souhvězdí Býka hodinu před zákazem vycházení neboli ve 20 hodin SEČ 2. a 3. listopadu 2020.

2. 11. 2020 - Měsíc mezi Plejádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka.
3. 11. 2020 - Měsíc v souhvězdí Býka.

Posledního listopadu se Měsíc na stejné místo vrátí. Pojďme se podívat, co se na obloze stane mezi tím. Měsíc se 8. listopadu procouvá k poslední čtvrti (ve 14:46 SEČ) a poté 15. listopadu v 6:07 až k novu. Na večerní obloze se znovu objeví ve druhé polovině listopadu a bude asistovat slíbené přípravě na hvězdu betlémskou, ale o tom později. První čtvrt nastává 22. listopadu v 5:45 a úplněk 30. listopadu v 10:29 – také o úplňku ještě bude řeč. Nejdříve ale budeme sledovat, co předvádějí planety.

Dění na obloze v listopadu 2020

Taneční kreace Merkuru s Venuší

Po většinu listopadu máme ráno možnost pozorovat nad východním a jihovýchodním obzorem Merkur. Největší západní elongace, tedy stav, kdy se planeta při pohledu ze Země nachází v největší úhlové vzdálenosti na západ od Slunce, nastává už 10. listopadu a díky tomu je Merkur už teď pozorovatelný, nejlépe okolo šesté ranní čili hodinu po skončení zákazu vycházení.

Merkur je v Panně, ale z hvězd tohoto souhvězdí v červáncích uvidíme snad jedině tu nejjasnější, Spiku. K ní se Merkur přiblíží 4. listopadu:

4. 11. 2020 - Merkur v konjunkci s hvězdou Spikou spolu s Jitřenkou na ranní obloze.

V Panně předvede Merkur nádhernou taneční otočku, kterou bude zblízka obdivovat rozzářená (asi nadšením) Venuše. Právě Venuše nám s vyhledáním Merkuru na ranní obloze může pomoci – je totiž mnohem nápadnější. Pokud jde o Merkur, ten během listopadu zjasňuje (pro znalce - dotáhne to až na -0,7 mag), ale Venuše je ještě třicetkrát jasnější.

K Merkuru, Venuši a Spice se 13. listopadu ještě přidá srpek couvajícího Měsíce. Právě tuto situaci zachycuje následující simulace programem Stellarium. Všechny modře popsané objekty jsou na ní ve správné poloze vůči hvězdám i obzoru pro 13. listopad v 6:00 SEČ. Navíc je na obrázku zviditelněný pohyb Merkuru a Venuše od 1. do 22. listopadu vždy po třech dnech a vždy v 6:00 SEČ vůči obzoru (tedy s výjimkou 13. listopadu na obrázku nesouhlasí polohy planet vůči hvězdám).

1. - 22. 11. 2020 - Merkur, Venuše, Měsíc a Spica na ranní obloze.

Třetina hvězdy betlémské

Slíbená příprava na betlémskou hvězdu nenápadně probíhá na večerní obloze už několik měsíců. V listopadu se odehraje semifinále, finále pak samozřejmě o Vánocích. Co bylo onou hvězdou, která vedla mudrce z východu do Betléma, nevíme. S jistotou můžeme vyloučit kometu, která jako hvězda betlémská straší na vánočních stromečcích či různých kýčovitých ilustracích. A to právě proto, že komety opravdu straší nebo v minulosti strašily. V očích našich předků představovaly vždy zlá znamení. Navíc jsou nevyzpytatelné a objevují se na obloze nepravidelně. Ve starověku ani nebyly považovány za nebeská tělesa – kometa tedy nemohla být „hvězdou“, která by mudrcům dala nějaké znamení.

My dokonce víme, kdo je „pachatelem“, který propašoval kometu do vánočního příběhu. Italský malíř Giotto di Bondone namaloval na prahu renesance kometu nad scénu klanění tří králů někdy kolem roku 1305 pod dojmem pozorovatelského zážitku jasné komety. Proč „někdy kolem“ roku 1305 si nechám na příště. Podstatné ale je, že motiv od malíře Giotta převzala řada jeho následovníků a časem se kometa zabydlela v lidové tradici coby hvězda betlémská.

Hvězda betlémská v podobě komety na lidovém zpodobnění klanění tří králů.

Na nejpravděpodobnější řešení přišel už v 17. století Johannes Kepler. Hvězdou betlémskou byla zřejmě trojitá konjunkce Jupiteru a Saturnu v roce 7 př. n. l. Konjunkce znamená spojení, ve starověké astrologii pak setkání (spojení „sil“) dvou planet mezi stálicemi. Ve zmíněném roce se planety Jupiter a Saturn setkaly celkem třikrát, což je výjimečná situace. My letos o Vánocích zažijeme alespoň jedno velmi těsné setkání – takovou třetinovou hvězdu betlémskou. Už potřetí slibuji, že o tom bude také řeč za měsíc, ale už v listopadu si můžeme všímat, jak se Jupiter se Saturnem vzájemně sbližují a 19. listopadu se s nimi ještě setká Měsíc.

19. 11. 2020 - Konjunkce Měsíce s Jupiterem a Saturnem.

Na konci listopadu se vracíme do Býka. Jak už jsem psal na začátku, vrací se tam také Měsíc. Tentokrát bude přesně v úplňku a celá scenérie se na stejném místě nad obzorem odehraje o dvě hodiny dříve než 2. a 3. listopadu. Na tom časovém posunu vlastně vidíme, jak se obloha rychle mění.

30. 11. 2020 - Měsíc podruhé v listopadu v souhvězdí Býka.

Oproti situaci v září a říjnu, kdy se večerní obloha jakoby zastavila, je to velká změna. Zima se prostě nezadržitelně, a hlavně rychle blíží. Noc se prodlužuje a díky tomu se také zvětšuje interval, kdy se před zákazem a po zákazu vycházení můžeme kochat noční oblohou. Snad se rychle přiblíží i doba, kdy se na oblohu budou smět o půlnoci podívat nejen profesionálové. Btw – jsem zvědav, jestli mi strážníci uvěří, že se díváním na noční oblohu živím. Asi to půjdu hned vyzkoušet :-D

Autor: Jan Veselý | pátek 30.10.2020 8:08 | karma článku: 13,50 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 242x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.