Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tranzit Merkuru a příchod planet

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2019. Zatímco se z oblohy postupně vytrácí Jupiter a po něm Saturn, znovu se objeví Mars, Venuše a také Merkur. Slunci nejbližší planeta ale ještě před tím předvede parádní divadlo.

Na začátku listopadu zastihneme na večerní obloze dorůstající srpek Měsíce, který se 2. listopadu přiblíží k Saturnu. Po setmění je uvidíme nad jižním obzorem, na jihozápadě pak bude zapadat Jupiter.

2. 11. 2019 - Měsíc s Jupiterem a Saturnem nad jižním a jihozápadním obzorem.

Dne 4. listopadu se pak v 11.23 SEČ (středoevropského času) Měsíc ocitá v první čtvrti a do úplňku doroste 12. listopadu ve 14.34. Měsíc v úplňku bude poněkud přesvětlovat asteroid (4) Vesta, který je právě v opozici se Sluncem (to znamená, že je na obloze naproti Slunci). Letošní opozice nejjasnějšího z asteroidů není příznivá také proto, že jasnost Vesty ani nedosáhne hranice viditelnosti bez dalekohledu.

12. 11. 2019 - Měsíc v úplňku a asteroid Vesta v opozici se Sluncem.

Mikrozatmění

Již den před úplňkem a opozicí Vesty si svoji slávu užije nejmenší planeta Sluneční soustavy. Merkur se dostane do dolní konjunkce se Sluncem. Slovo dolní v tomto případě znamená, že se planeta nachází mezi Zemí a Sluncem, nikoli, že by byla na obloze „pod“ slunečním kotoučem. Tentokrát dokonce nebude „pod“ ani „nad“ (uvozovky jsou tu proto, že obyvatelé jižní polokoule by to viděli obráceně, takže tyto termíny jsou v astronomii nepoužitelné). Merkur se ocitne přímo před Sluncem. Uvidíme přechod (tranzit) Merkuru.

Když jsme tento úkaz mohli pozorovat v roce 2016, nazval jsem jej mikrozatměním. To proto, že v principu jde o stejnou situaci, jako když nastává zatmění Slunce, jen s tím rozdílem, že se mezi nás a sluneční kotouč nedostane Měsíc, ale planeta Merkur. Merkur je při pohledu ze Země v novu (tedy strana přivrácená k nám tone ve tmě a jeví se nám být černá) a na Slunci se jeví jako tmavá tečka. Má však kvůli velké vzdálenosti Merkuru od Země tak malý úhlový průměr, že není rozlišitelný očima. Je třeba vzít na pomoc dalekohled.

Pozor na oči!!

A to je největší úskalí pozorování přechodu Merkuru přes sluneční disk. Jde vlastně o pozorování Slunce. A jeho světlo má takovou intenzitu, že nám při přímém pozorování hrozí trvalé poškození nebo ztráta zraku. Nejlepší je využít nabídku některé z hvězdáren. Ty jsou vybaveny speciálními přístroji, s jejichž pomocí bude možné Merkur před Sluncem pozorovat.

7. 5. 2003 - takto vypadal přechod Merkuru přes sluneční disk v roce 2003 fotografovaný na hvězdárně v Hradci Králové.

U nás začne úkaz vstupem Merkuru před sluneční kotouč ve 13.36 SEČ. Poté bude mikroskopická černá tečka putovat přes Slunce ještě 5,5 hodiny, ale u nás podívanou ukončí západ Slunce v 16.22 (na 15. poledníku a 50. rovnoběžce). Uvidíme tedy první polovinu z přechodu Merkuru před Sluncem. Celý úkaz bude pozorovatelný například z Jižní Ameriky a východní části Severní Ameriky.

11. 11. 2019 - mapa viditelnosti tranzitu Merkuru - žlutě jsou vyznačené oblasti, z nichž je pozorovatelná alespoň část úkazu, okrovou barvu mají místa, kde lze vidět celý přechod Merkuru.

Ze zmínky o tom, že jsme naposledy tento úkaz viděli v roce 2016, by mohl vzniknout poněkud mylný dojem, že k přechodu Merkuru přes Slunce dochází poměrně často. Díky sklonu oběžné dráhy Merkuru vůči rovině, v níž obíhá naše Země, nedochází k tranzitu při každém průletu Merkuru mezi námi a Sluncem. Většinou Merkur Slunce mine. Průměrný interval mezi přechody, jež můžeme pozorovat, je okolo 15 roků. Teď nás čeká delší půst a příští přechod Merkuru až 13. listopadu 2032.

Dění na obloze v listopadu 2019

Živé obrazy na obloze

Vraťme se k pouti Měsíce mezi hvězdami a planetami. Poslední čtvrt nastává 19. listopadu ve 22:10 a během couvání do novu pak Měsíc předvede několik živých obrazů ve spolupráci s planetami. Po poledni 24. listopadu se couvající srpek Měsíce přiblíží k Marsu. Na naší obloze uvidíme Měsíc ráno na jihovýchodě spolu s Marsem, jasnou hvězdou Spikou ze souhvězdí Panny a také Merkurem, který se po průletu mezi Zemí a Sluncem stihne ještě v listopadu objevit na ranní obloze.

24. 11. 2019 - Měsíc u Marsu, Merkuru a hvězdy Spiky na ranní obloze.

Když se pak za večerního soumraku téhož data, 24. listopadu, podíváme nad jihozápadní obzor, najdeme tam dvě nejjasnější planety – Venuši a Jupiter – v těsném přiblížení (konjunkci), jež bude zblízka závistivě sledovat Saturn.

24. 11. 2019 - konjunkce Venuše a Jupiteru pozorovatelná spolu se Saturnem za večerního soumraku.

Krátce potom nastane měsíční nov (26. listopadu v 16:05) a o několik dní později se Měsíc vrátí tam, kde byl na začátku listopadu: jako dorůstající srpek jej opět najdeme večer nad jihozápadním obzorem. Vzhledem k tomu, že tam současně doslova tančí planety (pohybují se tak elegantně a rychle, že každý večer zaznamenáme změnu), rozloučíme se s listopadem nádherným pas de quatre:

29. 11. 2019 - čtveřice těles Sluneční soustavy tančící nad jihozápadním obzorem.

 

Autor: Jan Veselý | středa 30.10.2019 18:30 | karma článku: 14,11 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.