Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

S Gagarinem v zádech vzhůru na Měsíc

aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2021. Úplněk, který nebude super, Měsíc mezi planetami, vzpomínky na prvního kosmonauta a výzva pro ty budoucí.  
12. 4. 2021 - 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Měsíc, který nám svým střídáním fází a pohybem mezi hvězdami pomáhá odměřovat čas, se na začátku dubna vyskytuje na obloze spíš ve druhé polovině noci. Dne 4. dubna, kdy se ocitá v poslední čtvrti, se nad jihovýchodní obzor vynoří až okolo čtvrté hodiny ranní. Nutno podotknout, že to budou čtyři hodiny ráno tzv. letního času a ve skutečnosti budou teprve tři.

4. 4. 2021 - východ Měsíce v poslední čtvrti.

Měsíc mezi planetami

Na druhou stranu, Měsíc se v tu chvíli nachází v letním souhvězdí Střelce, tak se skřípěním zubů a povzbuzeni kofeinem či představou krásného letního počasí zkusme ten „letní čas“ nějak přežít.  Ta poslední čtvrt nastává 4. dubna 2021 ve 12:02 SELČ. O dva dny později se na přesvětlené ranní obloze Měsíc přiblíží k Saturnu a následujícího rána také k Jupiteru.

6. a 7. 4. 2021 - Měsíc v blízkosti Saturnu a Jupiteru na světlé ranní obloze.

V novu bude Měsíc 12. dubna ve 4:30 SELČ. Na stejné datum připadá také 60. výročí letu prvního kosmonauta (o tom bude řeč o několik odstavců níže). Poté se Měsíc znovu objeví na obloze, tentokrát večer na západě. Tam v tomto letním čase zase potká zimní souhvězdí Býka a planetu Mars. 16. dubna okolo 21. hodiny SELČ uvidíme Měsíc mezi Marsem a Aldebaranem – nejjasnější hvězdou z Býka – a následujícího večera zastihneme měsíční srpek těsně u Marsu.

16. 4. 2021 - Měsíc mezi Marsem a Aldebaranem v souhvězdí Býka.
17. 4. 2021 - Měsíc v blízkosti Marsu na večerní obloze.

Superumolousaný úplněk

Ve druhé polovině dubna Měsíc dorůstá na večerní obloze, 20. dubna v 8:58 se ocitne v první čtvrti a 27. dubna v 5:32 v úplňku. Protože bude o půl dne později Měsíc nejblíže Zemi (357 373 km), bude se mluvit o superúplňku. To je umělá konstrukce zavedená astrology teprve nedávno. Právo na označení „super“ by měl úplněk dostat v případě, že je při něm Měsíc k Zemi nejblíže s maximální odchylkou 10 % od nejmenší možné vzdálenosti. Měsíc by v důsledku toho na obloze měl být větší a jasnější než za jiných úplňků.

Věc má ovšem řadu háčků. Tím největším v dubnu 2021 bude to, že kombinace nejmenší vzdálenosti Měsíce nejblíže Zemi a okamžiku úplňku nastane v době, kdy u nás bude den a Měsíc hluboko pod oborem. Po východu Měsíce nad náš obzor bude už po úplňku a Měsíc se už bude vzdalovat. Šťastnější tedy budou obyvatelé západní polokoule. Pro nás to bude superúplněk, který bych označil za „takový nějaký umolousaný“. U nás doma se tím krásným slovem označovalo něco, co nevypadalo nijak vábně, prostě taková šmudla.

Nesmíme zapomenout ani na vlastní rozměry Země. Uvedená nejmenší vzdálenost se týká geometrických středů Země a Měsíce. Pokud Měsíc v „superúplňku“ vidíme právě vycházet nad obzor, je od nás o téměř 6 400 km dále, než kdyby v tu chvíli vrcholil nad našimi hlavami. Ideální stav by tedy byl, kdyby úplněk a přízemí Měsíce nastaly okolo půlnoci našeho času. V nejbližší době u nás taková kombinace nenastává. Poněkud blíže k superúplňku než v dubnu budeme letos v květnu, ale také ve dne. V noci až v následujících letech: 14. 6. 2022, 31. 8. 2023, 17. 10. 2024.

Dění na obloze a ve vesmíru v dubnu 2021

Je zřejmé, že bulváru nic nezabrání „superúplněk“ pořádně rozmazat, ale ještě nedávno jsem čekal, že to bude letos dvakrát. A ono to bude nejméně třikrát: MACHÁČEK: Jak superúplněk osvobodil Suezský kanál.

Zatímco redaktor The Wall Street Journal (jeho český kolega varoval před možnými nepřesnostmi překladu, ale ten je v podstatě správně - mimochodem díky a respekt za Garáž a Muchomůrky na koncertech) řadí za sebe slova tak, že to vypadá jako věty, ale smysl to moc nedává, pro obyvatele mořských pobřeží to není žádná „hvězdoprava“, ale normální součást přírodních cyklů, dokonce součást předpovědí počasí. Přílivy z minulého víkendu patřily v Suezu k těm, které se dají označit jako vysoké, a to proto, že úplněk (obyčejný) nastal právě v neděli 28. března a Měsíc se ocitl v perigeu (nejblíže Zemi) 30. března. Tím je dán i ten několikadenní interval příznivých dmutí hladiny moře. Se „superúplňkem“ to nemělo co do činění. O týden později je poslední čtvrt a s ní přichází vždycky nejmenší (hluchý) příliv.

Mimochodem, s přílivem i odlivem, které vykazují největší rozdíly vždy za úplňku nebo za novu, se v námořní dopravě, rybolovu i vojenských operacích počítá úplně běžně. Hádejte: V jaké fázi byl Měsíc při zahájení operace Overlord? Abyste nemuseli hledat na Wikipedii, přidám datum: 6. června 1944.

Nákladní lodě zajišťující operaci Overlord na Omaha Beach za odlivu „někdy okolo poloviny června 1944“. Jiné zdroje snímek datují 9. června 1944. Zdroj: Wikipedia.

V perigeu se tehdy Měsíc ocitl až o týden později. Důležitější byl ten úplněk, i když nebyl ani trochu super. Sakryš… teď jsem asi něco prozradil :-).

Zpátky ke Gagarinovi

Letošní výročí letu prvního člověka do vesmíru je kulaté. V pražském planetáriu se dokonce uskuteční online rekonstrukce tehdejšího letu ve věrném modelu lodi Vostok, s téměř pravým Gagarinem a jen s mírným časovým posunem – místo v šest ráno světového času bude náš Mr. Gaga startovat v šest večer času středoevropského letního. Let potrvá poctivých 106 minut, stejně jako ten Gagarinův.

Raketa Vostok, která dopravila prvního člověka do vesmíru, vystavená v Moskvě.

Sovětský svaz tehdy, před šedesáti lety, vyhrál tu asi nejprestižnější etapu kosmických závodů. Paralelně ovšem probíhaly závody zvané studená válka. Z výčtu událostí roku 1961 převzatých z Wikipedie skutečně mrazí. Psal jsem o tom už v přehledu vesmírného dění na celý letošní rok pro server astro.cz. Obrázek o atmosféře a době, ve které „lidstvo dobylo vesmír“ si z toho každý udělá sám:

  • 31. ledna – šimpanz Ham se stal prvním primátem, který byl Američany dopraven do vesmíru
  • 12. dubna – první člověk ve vesmíru: Jurij Alexejevič Gagarin, uskutečnil na palubě lodi Vostok 1 oblet Země
  • 17. dubna – vylodění v zátoce Sviní, neúspěšná vojenská operace kubánských exulantů podporovaná CIA
  • 5. května – Alan Shepard jako prvním Američan uskutečnil balistický skok do vesmíru v lodi Freedom 7
  • 25. května – prezident USA John F. Kennedy vyhlásil za národní cíl dopravit do konce desetiletí člověka na Měsíc a bezpečně zpět na Zemi
  • 7. srpna – kosmonaut German Titov byl na palubě Vostoku 2 druhým sovětem ve vesmíru a prvním člověkem, který strávil v kosmu více než den
  • 13. srpna – zahájena stavba Berlínské zdi
  • 30. října – nad Novou zemí Sovětský svaz odpálil termonukleární nálož zvanou Car-bomba
  • 1. listopadu – z mauzolea na Rudém náměstí v Moskvě byly odstraněny ostatky J. V. Stalina

Přesně 20 let po prvním letu člověka do vesmíru odstartoval také první raketoplán programu Space Shuttle – Columbia. Posádku tvořili John Young a Robert Crippen. Start ve výroční den, tedy 12. 4. 1981, nebyl původně v plánu. Po technickém odkladu startu se jednalo spíš o dílo náhody.

Zpátky na Měsíc

Bez ohledu na politické pozadí úsvitu kosmického věku je dnešní kosmonautika nesmírně přínosným a užitečným oborem lidské činnosti. Teď nemluvím o kovbojských výpadech na Mars, ale o vědecké práci na oběžné dráze. A když jsme u toho, právě teď se otevřela šance novým Gagarinům a Armstrongům.

Od 31. března do 28. dubna 2021 přijímá Evropská kosmická agentura ESA přihlášky do týmu astronautů. Od roku 1976 ESA uspořádala takový výběr zatím jen třikrát. A protože Česká republika je členem ESA teprve od listopadu 2008, kdy už byl výběr astronautů v běhu a termín pro podání přihlášek uzavřen, mají letos čeští zájemci o pozici astronauta ESA první možnost se přihlásit.

Projekt Parastronaut.

Zvláštností tohoto kola výběru také projekt Parastronaut. Jde o hledání kandidáta s fyzickým hendikepem. Cílem je prozkoumat možnosti a podmínky, za nichž by mohli žít a pracovat ve vesmíru hendikepovaní lidé.

Ze zájemců, kteří podají přihlášku do 28. dubna 2021, budou během května a června vybráni kandidáti, kteří nejprve podstoupí psychologické testy. Ti úspěšní pak během příštího roku projdou ještě praktickými a psychometrickými zkouškami, lékařskými testy, a nakonec dvěma koly pohovorů. Jména nových budoucích evropských astronautů budou známa v říjnu 2022. Mohou počítat s tím, že jejich mise tentokrát povedou i na Měsíc. A Češi nejsou bez šance.

Autor: Jan Veselý | pátek 2.4.2021 22:30 | karma článku: 12,28 | přečteno: 340x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 242x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.