Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ranní planetární mejdan a zatmění

Nový rok přivítá ráno nad jihovýchodním obzorem Měsíc spolu s planetami. Na konci ledna se představení zopakuje v mírně obměněném obsazení. A mezi tím nás čekají dvě zatmění a královské planetární sblížení.

Topocentrický pohled na vesmír v lednu 2019 začneme hned prvním lednem. První ráno nového roku se na jihovýchodě srpek couvajícího Měsíce přiblíží k Jupiteru s Venuší, která se jen o několik dní později (6. ledna) dostane do největší úhlové vzdálenosti od Slunce, takže se na obloze leskne v nejpříhodnější poloze. Planety a Měsíc tak budou mít na obloze něco jako ranní večírek. Tu krásnou podívanou si ale asi užije málokdo. Komu by se chtělo po oslavě Silvestra vstávat před sedmou ranní, že? A pochybuji, že někdo vydrží být tak dlouho vzhůru – i když pár večírků, které zkazilo neodbytné svítání, jsem už také zažil.

Jeden skvělý, i když ne silvestrovský, třeba před lety v Ostravě, kde jsme popíjeli za výlohou nonstop baru s výhledem na náměstí, které postupně pokrýval padající sníh, v němž zanechávaly rozesmáté stopy slečny zavěšené do pánů pomalu opisujících klikaté trajektorie směřující bez výjimky do téhož pozorovatelsko-pohostinského zařízení, ve kterém jsme seděli my. Nádhernou atmosféru zimní noci o několik hodin později brutálně utnuly rázné kroky zamračených šedivých lidí, kteří přímo a rychle pospíchali, byť to muselo být v sobotu, zřejmě do práce. Ty dříve zmíněné slečny možná byly také v práci, ale ranní chodci – kterým se omlouvám, neboť spěchaje na tramvaj, tvářil bych se v tu nemožnou ranní hodinu úplně stejně – tedy ti ranní chodci celý večírek dokonale zkazili. Nezbylo nám tehdy, než zaplatit a vydat se zpět do ostravského planetária, které tehdy hostilo akci zvanou Rej Ebicyklu (tím chci vysvětlit, proč tato vzpomínka patří do povídání o dění na obloze).

Dění na obloze v lednu 2019

Pro nás všechny, kteří to nemáme šanci uvidět na vlastní oči, tedy alespoň simulace z programu Stellarium. Těsně nad obzorem se tam za jakýmsi keřem krčí Merkur, který je však na skutečné obloze nepozorovatelný:

1. 1. 2019 - Měsíc a planety na ranní obloze prvního dne nového roku.

Měsíc má podobu tenkého couvajícího srpku a z oblohy se během prvních dní nového roku vytratí. Nov nastává 6. ledna 2019 ve 2:28 SEČ a Měsíc při něm způsobí částečné zatmění Slunce, které my neuvidíme. Pozorovatelné bude toto zatmění v Tichém oceánu a na východě Asie.

6. 1. 2019 - mapa viditelnosti částečného zatmění Slunce.

Těšit se ale můžeme na zatmění Měsíce. Ten se ve druhém lednovém týdnu znovu objeví na obloze, tentokrát večer v podobě dorůstajícího srpku. 12. a 13. ledna Měsíc uvidíme poblíž slábnoucího Marsu a 14. ledna v 7:45 nastane první čtvrt. Poté se Měsíc přes souhvězdí Býka, kde se 17. ledna potká s Aldebaranem, rudým okem nebeského tura, a Blíženců, dopracuje k úplňku (21. ledna v 6:16), při němž nastane slibované zatmění.

21. 1. 2019 - graf průběhu a mapa viditelnosti úplného zatmění Měsíce.

Opět to bude záležitost pro ranní ptáčata. U nás začne úkaz ve 3:37 SEČ vstupem Měsíce do zemského polostínu, který většina pozorovatelů ani nezaznamená. Částečné zatmění, které už je velmi nápadné, začíná ve 4:34, úplné, při kterém je Měsíc zcela ponořen do stínu Země, pak proběhne mezi 5:41 a 6:43. Na konci úplné fáze už bude Měsíc jen necelých 10° nad západním obzorem. Zapadne během druhé částečné fáze, takže až do samého konce tento úkaz neuvidíme, ale ty nejhezčí a nejnápadnější fáze zatmění ano. Geometricky budou nejlepší podmínky pro pozorování tohoto zatměni na Kubě, jak plyne ze schématu, jehož autorem je Fred Espenak.

Měsíc se při zatmění bude nacházet v souhvězdí Raka, takže během úplné fáze, kdy ztmavne obloha, budeme moci severovýchodně od temně hnědo-oranžového „ducha“, v nějž se Měsíc asi na hodinu promění, pozorovat otevřenou hvězdokupu Jesličky a na opačné straně pak nejjasnější hvězdy Blíženců.

21. 1. 2019 - úplné zatmění Měsíce pozorovatelné nad naším obzorem prakticky v celém průběhu.

O jedno ráno později, 22. ledna, se do konjunkce (vzájemného přiblížení) dostanou dvě nejjasnější planety – král Jupiter a královna krásy Venuše. Okolo sedmé hodiny je uvidíme zářit v červáncích poměrně vysoko nad jihovýchodním obzorem. Nedaleko se nachází také Antares – nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra. Pro nás, kteří se už od konce srpna těšíme na červenec, je to příjemná připomínka skutečnosti, že dny se prodlužují a nezadržitelně se blíží léto.

22. 1. 2019 - konjunkce Venuše a Jupiteru nedaleko hvězdy Antares ze souhvězdí Štíra.

Ještě ale neskončil leden. Měsíc se po poslední čtvrti, která nastává 27. ledna ve 22:10 SEČ, opět dostane v podobě couvajícího srpku mezi planety.  Venuši a Jupiter jsme spolu s Měsícem mohli vidět už na Nový rok, na konci ledna se k nim ještě nesměle přidá Saturn.  Jeho noci však teprve přijdou. Za půl roku bude viditelný od večera až do rána.

31. 1. 2019 - Měsíc spolu s Venuší, Jupiterem a Saturnem na ranní obloze.

Rok 2019 nám na obloze začíná docela pěkně. Přeji Vám, milí čtenáři, ať je pěkný a úspěšný i na zemi.

Autor: Jan Veselý | sobota 29.12.2018 19:30 | karma článku: 18,90 | přečteno: 522x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.