Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Labutí písně vlasatic a Měsíc s planetami

aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2020. Kometa je na obloze vidět jen jedna, svou labutí píseň nám ale v tomto blogu zapějí hned tři. A Měsíc si zase oblíbil setkávání s jasnými planetami.

Měsíc se v srpnu dvakrát setká s Jupiterem a Saturnem a díky tomu názorně uvidíme, jak se obloha rychle mění. Hned 1. a 2. srpna se Měsíc dorůstající do úplňku objevil v blízkosti obou planet. Díky tomu, že noci se už citelně prodloužily a Slunce klesá dost hluboko pod obzor, je hlavně Jupiter na obloze nepřehlédnutelný. Také Saturn je velmi nápadný. Další setkání čeká tuto trojici na konci srpna, takže se k ní ještě vrátíme.

1. 8. 2020 - večerní setkání Měsíce, Jupiteru a Saturnu.
2. 8. 2020 - večerní setkání Měsíce, Jupiteru a Saturnu.

Labutí písně komet

Úplněk nastává 3. srpna 2020 v 17:58 SELČ. To je tentokrát docela smutná zpráva. Protože tím překazí labutí píseň komety Neowise – celým jménem C/2020 F3 (NEOWISE). Ta kometa poněkud překvapila tím, že splnila nebo dokonce předčila očekávání. Po roky trvající sérii zklamání z komet, do kterých jsme vkládali velké naděje, a které nepřežily průlet okolo Slunce, to nakonec byla zatím nejjasnější kometa 21. století pozorovatelná od nás (na jižní obloze si užili ještě jasnější kometu Lovejoy).

12. 7. 2020 - C/2020 F3 (NEOWISE) zachycená několikasekundovou expozicí obyčejnou digitální zrcadlovkou.

U nás jsme podobnou – dokonce ještě jasnější – kometu viděli před třiadvaceti lety. Objevili ji pánové Alan Hale a Thomas Bopp v roce 1995, a když se C/1995 O1 (Hale-Bopp) na jaře roku 1997 přiblížila ke Slunci a k Zemi, stala se nejjasnější kometou století minulého. A její jméno je labutí písní doprovázející do propasti dějin hrdinné objevitele komet, kteří s okem přitisknutým k okuláru dalekohledu systematicky pročesávali oblohu a doufali, že spatří mlhavý obláček. Přesně o to se desítky let před tím snažil Alan Hale. Thomas Bopp přišel k objevu komety tak trochu jako slepý k houslím, neboť ji našel dokonce dalekohledem, který mu na chvíli během noční pozorovací party půjčil kamarád!

8. 3. 1997 - téměř čtvrt století starý snímek komety Hale-Bopp pořízený přes fotografický objektiv připojený k astronomické CCD kameře. Její čip byl oproti současným digitálním fotoaparátům miniaturní - měl 320 x 240 pixelů.

Hale-Bopp byla poslední jasnou kometou, kterou takto objevili lidé. Od té doby drtivou většinu komet objevují stroje – většinou dalekohledy sloužící zaměřené na hledání nebezpečných malých těles, která by se mohla přiblížit k Zemi. Ani Terry Lovejoy, rekordman v počtu objevů komet ve 21. století, už nehledá komety očima, ale fotograficky pomocí upraveného CCD.

Dění na obloze v srpnu 2009

Neowise byla objevena dokonce strojem kosmickým – družicí WISE, která měla původně za úkol z oběžné dráhy okolo Země zmapovat celou oblohu v infračerveném záření (zkratka znamená Wide-field Infrared Survey Explorer). Po vyčerpání chladicí kapaliny pak byla družice na nějakou dobu „zazimována“ a nakonec dostala nový úkol – pomoci s hledáním blízkozemních objektů. Její nová mise nese jméno NEOWISE, přičemž to NEO na začátku znamená Near Earth Objects.

Labutí píseň komety Neowise byla krátká. Spočívá v tom, že právě na začátku srpna končí období její viditelnosti očima bez dalekohledu. A ještě ke všemu ten závěr pokazí měsíční úplněk, kvůli kterému se kometa na světlé obloze začne ztrácet. Z Velké medvědice se přesouvá přes Vlasy Bereniky do Panny. V polovině srpna, kdy bude Měsíc v novu, už bude kometa pozorovatelná jen dalekohledem.

Mapa zachycující pohyb komety C/2020 F3 (NEOWISE) v srpnu 2020. Znázorňuje polohy komety po pěti dnech, vždy ve 22 hodin SELČ.

Měsíc mezi tím projde 9. srpna okolo Marsu a 11. srpna v 18:44 se ocitne v poslední čtvrti. V polovině srpna pak srpek couvajícího Měsíce projde souhvězdím Býka a okolo Venuše. Ta je již od konce června Jitřenkou. Na konci července byla nejjasnější a 13. srpna se nachází v největší úhlové vzdálenosti od Slunce, takže právě nyní je nejlepší období její viditelnosti.

14. 8. 2020 - Měsíc v souhvězdí Býka - mezi Plejádami s Aldebaranem a Venuší.
15. 8. 2020 - srpek Měsíce v blízkosti Venuše na ranní obloze.

Pláč svatého Vavřince

Ve stejném období také vrcholí aktivita tradičního meteorického roje Perseid. „Padající hvězdy“ jsou vlastně světelné záblesky, které v atmosféře vyvolávají prachové částečky, které za sebou zanechávají komety. V případě těch, které nedlouho před polovinou srpna, po svátku svatého Vavřince, vylétají ze souhvězdí Persea, je mateřskou kometou 109P/Swift-Tuttle – ta je periodická (vrací se v průměru jednou za 133 roků), a protože Země kříží její dráhu, střetáváme se s jejím prachem každoročně. Letošní maximum aktivity Perseid připadá na 12. srpen. Nejvíce meteorů, okolo stovky za hodinu, bude možné zaznamenat 12. a 13. srpna k ránu. To je další z kometárních labutích písní – prachové částečky definitivně zaniknou v zemském ovzduší a při tom předvedou nádherný přírodní ohňostroj.

Letos bude Perseidy mírně rušit světlo Měsíce, který ale bude na ranní obloze rychle couvat do tenkého srpku. Nov nastává 19. srpna ve 4:42 SELČ. Po několika dnech se Měsíc opět vrátí na večerní oblohu. První čtvrt nastává 25. srpna v 19:57 SELČ a 28. a 29. srpna se dorůstající Měsíc, jak jsem slíbil, opět vrátí k Jupiteru a Saturnu, jen fáze Měsíce bude o něco menší. Vše se začíná opakovat…

28. 8. 2020 - druhé srpnové setkání Měsíce s Jupiterem a Saturnem.
29. 8. 2020 - druhé srpnové setkání Měsíce s Jupiterem a Saturnem.

 

Autor: Jan Veselý | sobota 1.8.2020 21:21 | karma článku: 16,91 | přečteno: 428x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Dramatizujete, kritizoval opozici Fiala. Strašíte lidi terorismem, reagoval Babiš

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  10:16

Přímý přenos Opozice kritizuje vládu za nedostatek informací o teroristickém útoku na pražské MHD. „Kdo byl ten...

Kriminálka rozbila drogový gang, našla zbraně i hrníčky napěchované bankovkami

14. června 2024  10:04

Kriminalisté z Olomouckého kraje dopadli drogový gang pěti mužů a dvou žen, který operoval i v...

Politiků se o pomoc prosit nebudu, říká novinář se zákazem vstupu na Ukrajinu

14. června 2024

Podcast Nezávislý novinář Tomáš Vlach se znelíbil svým článkem o veliteli Da Vincim pro Lidové noviny z...

Soukupův definitivní konec v čele Barrandova. Nový majitel ho vymazal

14. června 2024  9:40,  aktualizováno  9:51

Podnikatel Jan Čermák v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio nahradil...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.