Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme honili komáry aneb Bojovka na hotelu

Na dovolené můžete chytit cokoliv. Zhýralci syfilis, opilci kocovinu a teplomilci úpal. Nás navštívil první noc malý, lstivý a úskočný nepřítel – řecký komár. A ten malý zmetek vydrží všechno!

Náš pokoj na dovolené nebyla žádná Hilton světnice, prostě obyčejný, slušně zařízený s klimatizací, jejíž hukot se rovnal přistávání Boeingu 737. Ale lépe si zacpat uši než umřít vedrem.

Při příletu mělo naše letadlo velké zpoždění. Do hotelu jsme se dostali kolem dvou hodin v noci. Na recepci nás přivítal jeden z majitelů, který na pultík položil klíče od pokoje a dodal, že šéfová spí. Máme se ubytovat, ráno nás zapíšou. Vytáhli jsme kufry do druhého patra a vešli dovnitř.

„Uf,“ vylétlo z mé ženy, posadila se na postel, rozhlédla se a dodala: „…no, hezký. Otevřeme dveře na terasu, hodíme tam závěs a ráno doobjednáš klimatizaci pro zbytek pobytu!“

Co bych pro ni neudělal?

Po vybalení věcí a nezbytné hygieně jsme ulehli ke spánku. Naše dcera byla po cestě letadlem a následné jízdě autobusem natolik unavená, že usnula v manželské posteli. A nehnula se z místa. Tak jsem se přesunul na její přistýlku, která měla pod prostěradlem igelit. Ten už nepotřebuji. Doba, kdy ho budu zase potřebovat, ještě nenastala. Proto letěl do kouta. Malá postel? To zvládnu.

Co bych pro ni neudělal?

„Se nedivím, že ty Italky jsou takový placatý!“ řekla kdysi Helenka Růžičková. Tato hláška mi prolétla hlavou, když jsem zjistil, že máme na přikrytí prostěradla.

Na dovolené vás může napadnout cokoliv, třeba myšlenka nebo kolonizující ručníkoví kolegové z Česka na pláži. Nás, sotva jsme zhasnuli světla v pokoji, napadli malí, drzí, odolní a všudypřítomní řečtí komáři. Jako kdyby čekali na to, až si lehneme. Poté vylezli ze svých skrýší a rozezněl se doslova koncertní bzukot následovaný frontálním útokem a pískotem při náletu.

„Tu máš, zmetku!“ zakřičela do tmy manželka. Orosil jsem se jako čerstvě natočený půllitr v domnění, že to bylo na mě. Nikoliv. Rozplácla prvního komára, který jí ocucával koleno.

„Maminko, mě něco štíplo!“ zašeptala tiše dcerka.

„Už jsem ho zlikvidovala,“ uklidnila ji žena. Mařenka se ponořila znovu do hlubokého spánku. My dva jsme místo odpočinku poskakovali po pokoji jako řečtí tanečníci. V rukou jsme ovšem neměli ouzo, ale ručníky, jimiž jsme trefovali tu krvelačnou havěť. Po několika úderech se dcerka probudila, chvíli nás pozorovala a dodala: „…já chci taky trefovat!“

Co bych pro ni neudělal?

Z honu na bzučivce se stala noční hotelová bojovka. Rozdělili jsme si s Mařenkou role. Já byl naháněč, ona zase úderník. Když jsme měli pocit, že jsme zneškodnili posledního prevíta, zhasli jsme světlo a dali se ke spánku. Ten nám vydržel zhruba hodinu. Ti malí šmejdi znovu vylezli a hladově obsypali mé spící tělo.

„Maminko, proč biješ tatínka?“ bránila mě Mařenka zhruba v pět hodin ráno, když jsem dostal smotaným ručníkem ránu přes levé lýtko.

„Táta měl na noze komára!“ odvětila manželka a já doufal, že je tomu skutečně tak. Nutno dodat, že v místnosti bylo přibližně pětatřicet stupňů.

„Já už to nezvládnu,“ ozvala se během několika minut žena, „na stěně nad postelí sedí další dva! Teď jsi na řadě ty!“

Co bych pro ni neudělal?

Takto jsme se střídali až do doby, než se horké řecké slunce probudilo opět k životu. V ten okamžik jsme všichni tři tvrdě usnuli. Komár sem, komár tam…, spánek byl silnější. Probudili jsme se kolem deváté.

V okamžiku, kdy jsme odcházeli do přízemí hotelu na snídani, byl na nás žalostný pohled. Vypadali jsme jako rodina po neštovicích. Mařenka to schytala v obličeji, žena na rukou a já skóroval. Na nohou jsem si napočítal pětačtyřicet bodnutí. Padla na to mastička z aloe. Komplet.

„Do jídelny takto nemůžeme,“ procedil jsem mezi zuby, „…si budou myslet, že máme lepru či co?“

Hlad byl mocnější. Sedli jsme si ke stolu a nahodili výrazy týraných domácích zvířat. Všichni kolem nás ale vypadali úplně stejně.

Po snídani jsem se vydal do blízkého supermarketu a koupil takový ten prevít do zásuvky, který měl noční návštěvníky přesvědčit, že u nás jim pšenka nepokvete. Když jsme po celodenním rožnění na pláži přišli večer na pokoj, zjistili jsme, že řecký komár je odolný a horší než saranče. Přežije prostě všechno. Zabednili jsme se, zapnuli klimatizaci a pustili se do dalšího souboje. Mařenka manželku dokonce jmenovala kapitánem demoliční čety. Je pravdou, že poté, co jsme pořídili klimatizaci a měli zavřeny dveře, tak se už neukázali. Oddechli jsme si.

„Holky,“ řekl jsem po vyhrané bitvě, „půjdeme si dát večerní džus! Co vy na to?“

„Jupí!“ vykřikla dcera a upustila na zem ručníkovou plácačku. Podezírám ty obtěžující pacholky, že na terase vyčkávali, až se objevíme venku. Chtěli pomstít své mrtvé kolegy. Sotva jsme dosedli k barovému stolíku u hotelového bazénu, vyrazili dokonat své dílo. Během několika minut se jich několik promenádovalo po mém ksichtu, ženě po nohou a Mařenka dva utopila ve svém pomerančovém drinku.

Řešení? Zakoupený repelent, ale hlavně slunce a mořská voda. Proto se v Řecku, dá-li Bůh a zdraví, objevíme znovu. Ta země se vám totiž do srdce dostane velmi rychle, zabydlí se tam a nechce se jí ven. A komáři? Doma budeme trénovat! To je detail, na který se připravíme!

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | sobota 29.7.2023 21:56 | karma článku: 33,28 | přečteno: 4164x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,10 | Přečteno: 3504x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 24,85 | Přečteno: 801x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,03 | Přečteno: 1161x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,69 | Přečteno: 777x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak díky náhodě přijít o dobrou pověst aneb Paní, ten váš chlap je divnej!

Možná jste to někdy zažili. Jdete k lékaři se zraněním, které působí celkem divně. Napoprvé to jde ještě vysvětlit. Podruhé se na vás dívají hloupě, argumenty docházejí. Ale potřetí? To už je na přinejmenším na OSPOD!

10.3.2024 v 19:27 | Karma: 32,16 | Přečteno: 985x | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Izrael útočil v humanitární zóně Mavásí, cílem byl šéf Hamásu. Zemřelo 90 lidí

13. července 2024  12:19,  aktualizováno  20:43

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

„Musí krást hydranty, aby přežili.“ V USA mizí kovy, měď je teď zlato chudých

13. července 2024

Premium Dříve zločinci v Americe přepadali dostavníky, pak vylupovali banky, teď kradou měděné dráty,...

Ikona demokratů lobbuje za Bidena. Je starý, ale silný, říká osmdesátník Sanders

13. července 2024  19:45

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

Strašák vrcholových sportovců? Sebevědomí, říká sportovní psycholožka

13. července 2024  19:20

Připravuje vrcholové sportovce na nadcházející olympiádu v Paříži, věnuje se ale i dětem a...

  • Počet článků 106
  • Celková karma 30,99
  • Průměrná čtenost 2515x
Spisovatel, iOvce, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka a Karla Maye.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik