Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak díky náhodě přijít o dobrou pověst aneb Paní, ten váš chlap je divnej!

Možná jste to někdy zažili. Jdete k lékaři se zraněním, které působí celkem divně. Napoprvé to jde ještě vysvětlit. Podruhé se na vás dívají hloupě, argumenty docházejí. Ale potřetí? To už je na přinejmenším na OSPOD!  

Před časem jsem potkal známou, s níž jsem se dlouho neviděl. Bodrá ženská, která když se zasměje, opadá z okolních stromů kůra až na lýko. Boky jak pašerácký batoh, mohutné ruce a v obličeji nejen permanentní úsměv, ale také spousty vrásek. Za poctivý knír pod mohutným nosem by se nemusel stydět ani Hercule Poirot. Kdybych ji neznal a potkal večer na ulici, dobrovolně položím peněženku s bankokartou, zakřičím PIN a dám se na útěk jako Zátopek v nejlepších letech.

„Nazdar Jene!“ zakřičela s nadšením na parkovišti u bruntálského Kauflandu s tak velkou razancí, že jsem se obával, aby se nerozhoukaly alarmy přistavených vozidel.

„Toničko!“ odpověděl jsem tiše s notnou dávkou obav, protože její objetí z minula mě stálo znehybnění několika krčních obratlů. Naštěstí mi pouze zmáčkla ruku stiskem statného chlapíka z pily.

„Tebe už jsem neviděla,“ usmála se, „jak se pořád máš? Já čtu ty tvoje knížky a povídky, tak o tobě vím jen to, co si přečtu! Co ta tvoje malá? Už je z nemocnice venku? Jo? Tak to je dobře. Kam jdeš? Já pro nějaké rohlíky a pečivo. Jsem se starým pořád na statku, nemůžu už ten dobytek ani vidět. Já jsem tak ráda, že ta naše holka udělala tu veterinu, že nemusí dřít jako my. My jsme si odtrhávali od huby, jenom proto, aby to dostudovala. Jsem na ni tak pyšná! Já se starám s chlapem o krávy a ona zase o psy, to je čistější práce!“

„Tak to mám radost, to máš být na co pyšná!“

„Viď!“ usmála se tak hlasitě, až mi zazvonilo v uchu.

„A to už má děti! Její chlap učí v Krnově. No, a právě před dvěma týdny jim ty děti málem sebrali!“

„Jak sebrali?“ podivil jsem se, „tomu nerozumím!“

„Zeťák Franta je vlastně takové velké dítě,“ posteskla si, „pořád si s vnoučaty hraje. Dcera byla na nějakém semináři v Bruselu, tak on hlídal…, magor. On totiž fakt nezná míru. A když se synem skákal ze sedačky v obýváku do dálky, prý výuka parašutismu, tak si náš vnuk přisedl ruku a zlomil si na ní dva prsty. No, koukali na něj ve špitálu jako na vraha. Mladá doktorka na příjmu se vyptávala malého, kdo prý mu to udělal. Když řekl, že tatínek, tak Franta zrudnul jako spařené prase. Nakonec teda vysvětlil, že se to stalo při hře. Doktorka si zaklepala na čelo a s průpovídkou, že by ho teda vážně chtěla mít doma, klukovi dali prsty do sádry a jemu zase půlhodinové školení, jak nejlépe hlídat děti, aby nepřišly k úhoně. Moje dcera po telefonátu se zetěm dostala málem srdeční příhodu. Oddechla si, že večer už bude doma a tomu svýmu vynadala, že byl vyřízený jako daňové přiznání!“

„To se mu nedivím,“ řekl jsem soustrastně, přičemž jsem si vzpomněl na sebe. Dcerka je teď ve věku, kdy chce vyzkoušet jakoukoliv kravinu, takže i my budeme mít brzy na chirurgii VIP kartu.

„No,“ odfrkla si Tonička, „ale sotva dorazili domů a ze školy přišla o rok starší dcerka, jeli na tu chirurgii znovu, tentokrát s ní.“

„Cože?“

„No,“ podotkla Tonička, „taky jsem se tomu divila, když mi telefonoval z auta. Malá Andulka po škole lezla do skříně a na prsty jí spadla police! Zlomený malíček levé ruky. A teď to vysvětlujte! Na příjmu byla pořád ta samá doktorka, která ho pohledem mále přibila na dveře ordinace. Říkal mi, že se už nezmohl na žádný argument.“

„Tak to nevymyslíš,“ vyjelo ze mě.

„No,“ řekla Tonička, „a pak se ho ptala, jestli skutečně nepotřebuje jejich rodina pomoci, prý zná ženskou na krnovském OSPODu, která by se k nim mohla hned na druhý den podívat. Hrdinně poděkoval za pomoc a s oběma dětmi přijel odpoledne domů. Manželka už byla na letišti a měla dorazit v noci. Když jí psal, co se stalo s dcerou, ztropila takový kravál, že ji málem vyvedli z odletové haly! Tehdy pochopil, že jako manžel a otec definitivně selhal. Obě děti nakrmil, přečetl jim pohádky, uspal je. Závěrem uklidil dům od půdy po sklep, aby dcera neměla dalších námitek. To nejhorší však přišlo později.“

„Proboha,“ vyjelo ze mě, „co ještě mohlo být horšího?“

„No, to by ses divil,“ usmála se, „zeťák čekal na dceru v obýváku a únavou, možná i zklamáním, usnul. Probudila ho obrovská rána a pláč!“

„Co se stalo?“

„Dcera dorazila ve dvě hodiny ráno, zkontrolovala zbídačené děti, chlapa nechala spát na sedačce v obýváku a šla se do koupelny osprchovat. A když lezla z vany, uklouzla jí noha a praštila se do koupelnové poličky tak nešťastně, že jí pod levým okem vykvetl úžasný monokl jako po dobře mířené ráně pěstí! Když ji sanitka předávala na pohotovosti a naše mladá sdělila své jméno, styděla se jako jeptiška, když vidí velkou svíčku! A její chlap? Ten čeká, že mu dorazí doporučený dopis! Jo, a představ si, že oni čekají třetí. To jsem se dozvěděla včera! Musím se jich zeptat, jestli mají vůbec životní pojistky. V téhle rodině by se docela hodily!“

„To teda ano,“ usmál jsem se na ni.

„No nic, tak se měj! Už musím frčet! Čeká mě ještě večerní dojení,“ řekla na rozloučenou a zamávala mi na pozdrav.

A já si uvědomil, že ten její zeťák je stejný jako já. Občas udělá přešlap, ale má doma milující ženu. Albert Einstein jednou řekl, že láska je pro člověka složitější než matematika, mnohdy s nevyřešitelnými příklady. Franta je své ženě často předkládá…, a ona se do jejich řešení pouští pořád dokola. A tomu se říká láska. Díky za ni.

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | neděle 10.3.2024 19:27 | karma článku: 32,16 | přečteno: 985x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,10 | Přečteno: 3505x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 24,85 | Přečteno: 805x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,03 | Přečteno: 1161x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,69 | Přečteno: 777x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl umýt auto aneb Ona ani neví, s kým to má!

Únor jsem měl divný. Bezmezný strach o zdraví nejbližšího člověka mi dal najevo, že vlci v rouše beránčím jsou vlastně jen ubohou karikaturou, pro kterou není důležité se trápit. To hezké je blíž, než se může zdát.

3.3.2024 v 11:18 | Karma: 41,95 | Přečteno: 4202x | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 4:12

V pátek brzy ráno SELČ zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

19. července 2024

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na...

„Hoďte mu batoh s penězi.“ Co odhalily policejní odposlechy v kauze Dozimetr

19. července 2024

Premium Má to být jeden z nejvýbušnějších soudů posledních let. Stanout před ním má zlínský podnikatel...

Nesnáším kocovinu. Na tréninky StarDance budu svěží, říká Marta Dancingerová

19. července 2024

Herečka Marta Dancingerová (31) a tanečník Martin Prágr (27) už za pár dní začnou trénovat na...

  • Počet článků 106
  • Celková karma 30,99
  • Průměrná čtenost 2515x
Spisovatel, iOvce, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka a Karla Maye.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik