Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem lovil myš aneb Eliška není mrtvá

Měl jsem teď blogový detox. Postihl mě tradiční rýmový moribundus rovnající se stádiu klinické smrti. Proto jsem potřeboval pauzu od lidí a psaní. Že kritický výraz mé tváře přiláká domů myš, to jsem fakt nepředpokládal.

„Běž se psem,“ řekla mi manželka, když jsem funěl úzkostí ze smrti v domácím křesle. Nos jsem měl červený jako prdel orangutana, pod sebou nespočet posmrkaných kapesníků, slzy v očích a funerální design v obličeji.

„Nemohu,“ zakašlal jsem, sáhl si na předloktí a kontroloval srdeční tep, „ty nevidíš…, hepčí…, jak je to se mnou špatné?“

„Nezačínej zase s teoriemi o mužské rýmě,“ obořila se má drahá polovička, „podívej se na to nebohé zvíře. Čumí z okna jako kuna z kurníku!“

Boxer je plemeno, z jehož obličeje dokážete snad předpovídat i počasí. Nedbaje rad jiných zkušených mužů, kteří přežili tuto nemoc snad jen pod dohledem lékařského primariátu, jsem vzal svého Alfréda na louku. Ten venku nasadil rychlost raketoplánu a běhal, jako kdyby mu koudel pod ocasem zapálili.

Je pravda, že moje paní je úžasný psí cvičitel, který jej naučil naprosto všem povelům. Má totiž kromě domácnosti, zaměstnání, šití, starosti o dceru, chystání svačin, vysávání a úklidu, vaření obědů a večeří, praní, žehlení, zahradničení, slepic, převlékání postelí či vytírání podlah dostatek času ještě k trénování natolik potrhlého plemene, jakým boxer bezpochyby je. Je to určitě také tím, že moje žena nemá moje starosti o světovou bezpečnostní politiku či ekonomickou krizi. Proto jsem díky jejímu výcviku našeho pošuka přivolal zpět na první dobrou a vydal se zpět k domovu. Nemohl jsem přece dopustit, aby se díky smrtelné rýmové chorobě svět připravil o tak fenomenálního buditele.

„Podívej se na to!“ zakřičela na mě natolik hlasitě, že se i náš mohutný německý boxer roztřásl jako kabelková čivava. Manželka držela v ruce rozkousanou plastovou lahev od pití, kterou vytáhla zpoza kuchyňské linky.

„Kdo to udělal? Náš Alfréd?“ nenapadlo mě nic lepšího.

„Myš! Já v kuchyni s myší nebudu!“ otřepala se. S vidinou, že nadobro opustí tyto prostory a já se tak budu muset spolehnout na vlastní kuchařské umění, kteréžto se zužuje na polévku z pytlíku, se ve mně probudil pravěký instinkt lovce. Vešel jsem do špajzu, vytáhl tři pastičky a ujal se přípravy těchto smrtících nástrojů.

„Táto, dávej pozor! Ať tě to nepráskne do prstů!“ varovala mě, protože po téměř dvaceti letech manželství ví, jak jsem na tom s šikovností.

„Neradit! Vím, co dělám!“ odsekl jsem vztekle. Naštěstí jsem rychle uskočil, protože mě jedna z pastiček málem ucvakla ukazovák pravé ruky. Musel jsem prohnout plošku, na kterou se dává návnada, protože byla uvolněná jako nálada na vysokoškolských kolejích po pěti půllitrech.

„Tatínku, co to děláš?“ ozvalo se za mými zády. Sedmiletá dcerka tiše pozorovala mé počínání a při vysvětlení, že chystám návnady do myších pastí, se na mě obořila, že jsem necita, protože chci zabít Elišku.

„Ale to není myška Eliška z té pohádky,“ hájil jsem se, „to je obyčejná venkovská myš, která se prohlodala do naší kuchyně. Eliška je jen v pohádce!“

No, nevím. Děti to prostě chápou jinak.

Nastražil jsem pastičky na krizová místa a tiše vyčkával v obýváku při ztlumeném zvuku televize, zdali se ozve kýžené cvaknutí. Do hodiny pastička zaklapla.

„Tak na to já nemám nervy,“ řekla znechuceně manželka při pískotu malé šedé oběti. Když neustával, projevila se další zajímavá vlastnost mé ženy, kterou je bezmezné milování živých němých tváří. Ona se totiž i zákeřnou vosu snaží s největší mírou něžnosti vylákat ven z domu jen proto, aby nemusela přejít k vražednému počínání. Já takového bzučivce beze slov a krvelačně likviduji čímkoliv, co mi zrovna přijde pod ruku. 

„Tatínek zabil Elišku?“ ozvalo se z dětského pokoje, „vytáhni ven tu nebohou myšičku!“

Neúprosná přesilovka.

„Vytáhni ji ven i s pastí na zahradu a pusť ji,“ prosila žena, protože v tu chvíli u ní vytryskly na povrch ekologické a humanitární sklony. Jediné štěstí, že není členka Evropského parlamentu, protože už by dala na stůl nový zákon o zákazu klasických pastí na myši.

Přiklekl jsem pod kuchyňskou linku a zjistil, že myška to má za sebou. Dcerka mezitím v pokojíčku nachystala obrázek na myší hrobeček.

Od té doby máme s hlodavci v domě pokoj. A já se přesvědčil, že ty moje holky jsou prostě fajn, protože mají rády zvířata. Kdo má rád zvířata, má rád lidi…a vlastně i mě. Mít rád lidi je v dnešní divné době důležité, nemyslíte?

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | sobota 6.1.2024 15:27 | karma článku: 27,36 | přečteno: 630x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,10 | Přečteno: 3504x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 24,85 | Přečteno: 801x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,03 | Přečteno: 1161x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,69 | Přečteno: 777x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak díky náhodě přijít o dobrou pověst aneb Paní, ten váš chlap je divnej!

Možná jste to někdy zažili. Jdete k lékaři se zraněním, které působí celkem divně. Napoprvé to jde ještě vysvětlit. Podruhé se na vás dívají hloupě, argumenty docházejí. Ale potřetí? To už je na přinejmenším na OSPOD!

10.3.2024 v 19:27 | Karma: 32,16 | Přečteno: 985x | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  21:20

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Mavásí, cílem byl šéf Hamásu. Zemřelo 90 lidí

13. července 2024  12:19,  aktualizováno  20:43

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

„Musí krást hydranty, aby přežili.“ V USA mizí kovy, měď je teď zlato chudých

13. července 2024

Premium Dříve zločinci v Americe přepadali dostavníky, pak vylupovali banky, teď kradou měděné dráty,...

Ikona demokratů lobbuje za Bidena. Je starý, ale silný, říká osmdesátník Sanders

13. července 2024  19:45

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 106
  • Celková karma 30,99
  • Průměrná čtenost 2515x
Spisovatel, iOvce, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka a Karla Maye.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik