Letní Makedonie a Bulharsko - 2. díl: Sofie

Sofii zná kdekdo, přitom ale turistickým tahákem úplně není, což je škoda. Přitom jsou tu vykopávky, kostely, mešity, české šaliny i lyžařské středisko.

Sofie má bohatou historii. První osídlení tu byla před 8 tisíci lety. Postupně se tu vystřídali Thrákové, Řekové a Římané, vyplenili ji Hunové a Gótové a na dlouho ovládli Turci. V roce 1925 komunisté spáchali v Sofii do té doby největší bombový útok, kdy odstřelili střechu kostela Sveta Nedelja mimo jiné ve snaze zabít cara Borise III. a představitele vlády. V troskách našlo smrt 213 lidí, car ale mezi nimi nebyl, podobně členové vlády. Měli totiž zpoždění.

Tento příběh se vypráví na free tours, ke kterým se můžete přidat jednou denně v 11 dopoledne. Na trase v užším centru se prochází nejstarší obnažené vykopávky (Pretorium) i náměstí, kolem něhož jsou rozprostřeny mešita, synagoga, římskokatolický kostel i řeckokatolický kostel. Místní jsou náležitě hrdí na to, že ze soukolí dějin vyšla Sofia jako město tolerance.

Pretorium v centru Sofie

Hrdí jsou i na to, že Bulhaři dokázali za 2. světové války ochránit svoji židovskou komunitu. Bulhaři jsou totiž známi svoji nedochvilností a odkládáním, carovo přežití atentátu budiž příkladem. Za 2. světové války byli Bulhaři na straně Německa, které si u nich vynucovalo perzekucí židů. Bulhaři se neustále vymlouvali na to, že mají jiné starosti, a pak to a pak ono, a to tak dlouho, až začalo Třetí říší téct do bot.

Jako Češi jsme vnímali v Sofii podivný mix známého s orientální exotikou. Na jedné straně jsou tu mešity a minarety, osmanská architektura, pravoslavné kostely a římské vykopávky v centru města. Vedle toho jsou tu klasické brutalistické budovy a po ulicích jezdí české šaliny, především typ T6, které už mají dost možná za sebou kariéru v některém z měst ve Střední Evropě.

Muzeum historie Sofie
Katedrála Alexandra Něvského

Zato kuchyně je tu typicky balkánská. Doporučuji navštívit Izbata Tavern, kde mají místní klasiky jako mleté maso ve vinných listech nebo zapékané houby s masem a se sýrem. K tomu všemu samozřejmé víno.

Sofie ale není jen o památkách v centru. Na periferii města je Bojanský kostel z 10. století, který je na seznamu UNESCO. Kostel je plný nádherných fresek, pečlivě udržovaných ve stabilizovaném prostředí. Je to krása na pohled, kterou nelze vyfotit (nesmí se to a prostor je tak stísněný, že by to dost dobře ani nešlo), kterou je jednoduše potřeba vidět a zažít.

Náš den v Sofii se chýlí ke konci. Mně to přesto nedá a jedeme se podívat pod vrchol masivu Vitosha. Sofie má totiž jednu výsadu - přímo z města vede lanovka do lyžařského střediska. Se svými 20 km sjezdovek to není velké středisko, nicméně sahá do výšky 2260 metrů a od konečné metra je to k patě lanovky jen 4 kilometry. 

Lyžařské středisko Vitosha

Je to trochu něco jiného než v Alpách, přesto podobně exkluzivní polohu žádná jiná metropole na světě nemá a to stojí za vypíchnutí. Autem se dá vyjet až k horní stanici lanovky, která vede z periferie města. Navzdory vzdálenosti jen 3 kilometry od okraje zástavby Sofie se dostavuje pocit, že už jsme v horách. Škoda jen, že není na město dobře vidět. Za vyhlídkou bychom museli vyjet až na úplný vrchol.

Další zastávkou je Bansko, kde má být od zítřka pěkně. O tom příště.

Autor: Jan Vaverka | pátek 7.10.2022 8:20 | karma článku: 15,16 | přečteno: 301x