Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do Albánie autem - 8. díl: Cesta z Albánie jako úniková hra

Udělat si antigenní test a jet přes Chorvatsko? Nebo dojet do albánské části Prokletých hor a odtud dojet za jeden den? Nebo si to stříhnout přes Kosovo a Makedonii?

Je pátek 7. května 2021 a cesta z Albánie se zdá být solidní detektivkou. Přes Chorvatsko vyžaduje testování a nocleh v Chorvatsku, dále pak je třeba pokračovat přes Slovinsko a Rakousko nebo jet přes Maďarsko se zajížďkou do Budapeště. Tato varianta je dlouhá, obnáší až moc neznámých a po cestě je až moc hraničních přechodů (šest).

Cesta přímo z Albánie, přes Černou Horu a Srbsko trvá alespoň 13 hodin. To je na jeden den příliš a navíc je trochu frustrující, kolik zajímavých míst bezduše po cestě minete. Třeba kláštery Studenica nebo Žica.

Byť vypadá cesta přes makedonský Debar zajímavě, volba nakonec padá na kosovskou variantu. Obě cesty jsou dvoudenní s noclehem v Makedonii někde blízko srbských hranic. Kosovská varianta má sice taky spoustu zádrhelů, ale je nejrychlejší a má nádech dobrodružství.

Ke Kosovským hranicím vede velkolepá dálnice. Je to jediná zpoplatněná dálnice v Albánii, nicméně stojí za to - dálnice je doslova pastva pro oči a přesto, že tu můžete jet svižně, moc se vám nebude chtít. Zpoplatněných 128 kilometrů drsným terénem vyjde na 5 euro. Platit můžete jak v leke, tak přímo v eurech.

Z Krujë nám cesta na kosovské hranice zabere zhruba dvě hodiny. Tady začíná to dobrodružství. Pro vstup do Kosova je třeba PCR test, transitujete-li, musí transit zabrat méně než 3 hodiny.

Další vypečeností je, že v Kosovu neplatí zelená karta. Na hranici si tak sjednáváte vlastní pojištění, které stojí 15 euro na 15 dní (na kratší dobu pojistku sjednat nelze). Proceduru absolvujete přímo na hranicích a trvá se všemi dalšími formalitami zhruba 20 minut. 

V neposlední řadě, překročením albánsko-kosovských hranic porušujete srbské zákony. Oficiálně tak nemůžete opustit Kosovo přes Srbský checkpoint (nejde o hranici v pravém slova smyslu), ale tak, že se přesunete do Makedonie nebo Černé Hory. Nepochybuju o tom, že technicky je možné Kosovo  opustit směrem do Srbska, nicméně srbské zákony tento způsob cestování zapovídají a ze zkušeností jiných cestovatelů víme, že pokud se o to pokusíte, srbští strážci zákona vám to pěkně osladí.

Protože jsme byli mrzutí, že z důvodu časového tlaku se nemůžeme zastavit v Prizreni nebo Prištině, rozhodli jsme se si cestu zpestřit alespoň zkratkou přes kopce při hranicích s Makedonií. 

Kosovo je samo o sobě chudý kraj. Jižní Kosovo je navíc nejchudší částí regionu. Proto překvapí, že je tu infrastruktura kvalitní, přestože provoz je prakticky nulový.

Čas nás tlačí a my tak raději zastavujeme jen dvakrát. Poprvé v sedlu Prevallë zhruba 1500 metrů nad mořem. Počasí není ideální, nicméně scenérie jsou tu i tak pompézní. Přestože ve vysokohorském resortu není pomalu ani noha, na hlavní křižovatce posedávají trhovci a nabízejí domácí produkty. 

Trhovci v průsmyku Prevallë

Následně míříme dolů do údolí směrem k dálnici mezi Prištinou a hranicemi s Makedonii. Tak jako spoustakrát předtím uslyším: zastav, tady je to pecka. Za námi je totiž velkolepý výhled na zasněžené vrcholy. Zastavíme se, pokocháme se a jedeme dál. 

Za pár minut jsme na příkré dálnici, která klesá směrem ke Skopje. Dálnice je estakádou v monumentální kulise kosovských hor. Nikdy bych neřekl, že jako Čech budu v Kosovu blednout závistí při pohledu na dálniční stavbu.

Zhruba 2 hodiny a 40 minut od razítka z albánsko-kosovské hranici stojíme na kosovsko-makedonské hranici. Strážník mi pěknou angličtinou říká: je to velká škoda, že jste jen tranzitovali, přijeďte znova, s PCR testem, Kosovo je nádherná země.

A má pravdu. Kosovo nás uhranulo. Přitom stačila chvíle a pár vstřícných a pozitivně naladěných lidí. Náš dojem je, že tato země s otřesnou pověstí, je nesmírně nedoceněná. Přitom působí mnohem spořádaněji než země kolem, je tu klid i pořádek. Když pár desítek minut  na to sedíme v pivovaru Old Town Brewery ve Skopje, hlavním tématem je právě Kosovo. Dost možná je pro nás největším překvapením celé cesty.

Před námi je poslední den cesty - transit z Makedonie. Až ten je tou únikovou cestou zmíněnou v nadpisu. Je sobota a my poté, co hladce přejedeme páteřní komunikaci vedoucí skrze Bělehrad dostáváme na prázdné dálnici na Subotici pocit, že dnes nás příkoří nečeká.

Z tohoto pocitu nás vyvedou Maďaři na srbsko-maďarské hranici. Dvě a půl hodiny se posunujeme krok sun krok až se probojujeme ke štíhlé vysoké strážkyni, která se cítí skoro až uraženě, když dám najevo, že v maďarštině s ní krok nedržím. Zvědavě kouká na moji plnohodnotnou rezervu. Když vytáhne plochý šroubovák velikosti asi tak 10 x 200 mm trochu znejistím. Následuje proťukávání rezervy skoro jako by očekávala, že v ní vezu pytlíky kokainu. Na druhou stranu právě tato procedura nám dává představu, proč jsme tady strávili dvě a půl hodiny ve frontě, byť jsme byli hotovi dohromady asi tak za 3 minuty. 

Naštěstí dál už nás příkoří nečekají a to ani tam, kde je čekáme nejvíce. Blíží se hranice mezi Slovenskem a Českem. Poslední dny jsme moc neřešili, co se v domovině děje. Digitální detox je úžasná věc tím spíš, když si později uvědomíte, že systematické sledování situace Česku by vás beztak na dění na hranicích nepřipravilo.

Takto vycházíme z toho, že situace je beztak určitě chaotická, pravidla nepředvídatelná a proto se naše úvahy o tom, jak se na návrat připravit, zhmotňují do podoby, že se necháme překvapit. Samotným překvapením pak je to, že se žádné překvapení nedostavuje. Je 10 večer, sobota, před námi jede auto se švédskou MPZ a my poprvé za celou dobu projíždíme hranice bez zastavení.

To je realita května 2021. A nejen května, obdobnou zkušenost mi nabídla i služební cesta do Rakouska v březnu.

Co si z toho vzít? Kseno říkal, že v Albánii byli zavření jen pár týdnů na jaře 2020. To se jen tak někde nedozvíte. Proto závěr je asi ten, že i v dobách prodchnutých restrikcemi to s těmi omezeními není tak žhavé. Stačí zaměřit svoji pozornost tam, kde není cestovatel odsouzen k nezdaru, a pak s otevřenou hlavou čelit výzvám.

Autor: Jan Vaverka | pátek 18.6.2021 8:20 | karma článku: 18,82 | přečteno: 1291x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí

Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.

31.5.2024 v 8:20 | Karma: 9,90 | Přečteno: 92x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie

Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?

24.5.2024 v 8:20 | Karma: 10,79 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.

17.5.2024 v 8:20 | Karma: 13,03 | Přečteno: 233x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.

10.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,59 | Přečteno: 175x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,59 | Přečteno: 176x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 142
  • Celková karma 13,90
  • Průměrná čtenost 654x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik