Šle doktora Šlehofera
Doktor Hofer byl prostým a obyčejným konstruktérem raket. Jeho život, který střídavě trávil nad rýsovacím prknem, v továrně a na raketové střelnici, plynul zcela klidně, uvážlivě a bez jakýchkoli zásadních otřesů. Skutečnost, že slouží totalitnímu Východu, jej příliš nezajímala.
To se nicméně zásadně změnilo, když v časopise „Mizející svět demokracie“ spatřil příslušníka západní angažované mládeže se širokými, pružnými a především pestrobarevnými kšandami. Podíval se na svůj hrubě opracovaný opasek a pochopil, že dokud nesežene demokratické kšandy z časopisu, nedosáhne jeho život naplnění.
Pořízení vysněných kšand ze Západu nebylo sice nic jednoduchého, vše ale nakonec proběhlo mnohem snáze, než doktor Hofer předpokládal. Původně se totiž obával, že šle bude shánět někde na černé burze nebo si je bude muset nechat propašovat přes hranici. Ve skutečnosti je ale zcela legálně dovezla tetička sousedky jeho kolegy z práce, která se kdysi dávno provdala na Západ a nyní se rozhodla udělat si výlet do staré vlasti. Režim se cítil být silný v kramflecích, a tak jejich dovoz s přimhouřením očí toleroval.
A nebylo zase tolik divu, protože v době, kdy si doktor Hofer pořizoval nové kšandy, byla společnost již zcela apatická. V příkopech se bez povšimnutí válely reflexivní verše samizdatových básníků, kostely zely prázdnotou a občany již neznepokojovalo ani neustále se zhoršující životní prostředí. Národ ovládla letargie, rezignace a televizní seriály. Dokonce i intelektuálové propadli deziluzi a utápěli svůj talent v alkoholu.
Jako mávnutím kouzelného proutku se však vše změnilo, když se v ulicích hlavního města objevil doktor Hofer. Svými novými kšandami vyvolal doslova mánii. Najednou chtěli všichni být pestrobarevní jako on, přestože to samozřejmě bylo v příkrém rozporu s oficiální opaskovou kulturou. Ve městech a dokonce i na vesnicích se jako houby po dešti začali objevovat napodobovatelé doktora Hofera s podomácku vyrobenými nebo propašovanými západními kšandami. Tito lidé, pro které se záhy vžilo pojmenování „kšandisté“, se ovšem nespokojili jen s nošením kšand, na svých protestních akcích také vyjadřovali svou nespokojenost s totalitou.
Teprve potom si režim plně uvědomil, jaké nebezpečí pro něj doktor Hofer představuje. Rychle uspořádal monstrproces, doktora Hofera odsoudil a zavřel jej do basy. To už ovšem bylo pozdě. Krátce poté, co režim k tomuto kroku přistoupil, shromáždila se před věznicí obrovská demonstrace, které se účastnily tisíce kšandistů. Ti se vzájemně drželi za pestrobarevné kšandy a křičeli: „Máme kšandy v ruce! Máme kšandy v ruce!“
Policejní jednotky, které byly proti demonstraci narychlo svolány, byly tímto rozhodným postojem naprosto konsternovány. Policisté v zoufalství odhazovali své štíty, obušky a nakonec i opasky. S kalhotami na půl žerdi, které si přidržovali rukama, potupně opouštěli prostranství před věznicí. Ihned poté byla věznice dobyta a doktor Hofer osvobozen.
Krutý diktátor generál Řemen, který vše sledoval z balkonu své haciendy, se kvapně zbavil svého opasku s dohodou a zbaběle prchl ze země. V exilu pak probíhající revoluční změny posměšně označil jako „Kšandovou revoluci“, což se ale uchytilo a začalo široce používat i mezi kšandisty.
Po svém vysvobození se doktor Hofer chtěl vrátit ke svým oblíbeným raketám, veřejnost mu to ale již nedovolila. Místo toho obdržel čestné příjmení Šlehofer a byl jednomyslně zvolen prezidentem. Přestože jím být původně nechtěl, stal se prezidentem moudrým, vlídným a rozvážným, vzhledem k čemuž byl lidem chválen, uctíván a všeobecně uznáván. Dodnes se k jeho odkazu lidé hlásí a v den výročí dobytí věznice, které stálo na počátku Kšandové revoluce, nosí prezidentovy pestrobarevné kšandy „šlehoferovky“.
Jan Snopek
Neblahé dědictví dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou sice geniálním protiválečným uměleckým dílem, zároveň však i tento román přispěl k vlažnému přístupu české společnosti k obraně vlastního státu.
Jan Snopek
Kde se nachází hranice mezi kanónem a kulometem?

Mezi velkorážnými kulomety dominuje již dlouhá desetiletí ráže 12,7 mm, i dnes však lze nalézt ve výzbroji některých armád zbraně využívající ještě výkonnější munici.
Jan Snopek
Ovlivnili antičtí bohové průběh druhé světové války?

Jména antických bohů byla použita nejen pro pojmenování planet, ale také pro pojmenování operací druhé světové války.
Jan Snopek
Proměna aneb jak Otakar Včelař našel svou tvář a přijal svou neviditelnost

Otakar Včelař snil o neviditelnosti již od svého dětství. Když se jí konečně dočkal, zjistil, že má vedle svých nepopiratelných výhod i jisté nevýhody.
Jan Snopek
Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?

Dvouplošné stíhací letouny byly v době druhé světové války již velmi zastaralé, přesto se používaly až do jejího konce. Kdo byl posledním pilotem, který na tomto typu letounu dosáhnul sestřelu?
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Turek jel v Česku i 325 km/h. Inspiroval následovníky, ti se chlubí riskantní jízdou
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) na sebe o víkendu strhl pozornost, když se na sociální...
Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
Sledujeme online Peking varoval země vyjednávající se Spojenými státy ohledně cel před uzavřením dohod, které by...
Rusko obnovilo vzdušné útoky proti Ukrajině, drony vyslalo z více stran
Sledujeme online Rusko v noci na pondělí podniklo vzdušný útok na Ukrajinu, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...

Prodej pozemky pro bydlení, 939 m2 - Sudoměřice u Tábora
Sudoměřice u Tábora, okres Tábor
2 199 000 Kč
- Počet článků 122
- Celková karma 11,74
- Průměrná čtenost 424x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com