Pozitivní dopad alkoholu na náboženskou toleranci v Evropě
Již raní křesťané chovali alkohol ve velké úctě. Jejich vyvoleným nápojem bylo víno, které označovali za božský dar a také o něm rádi tvrdili, že se v něm skrývá pravda. Spojení alkoholu a náboženství se ukázalo jako velmi efektivní a křesťanství postupně ovládlo celou Evropu. Tato územní expanze se však ukázala být Achillovou patou křesťanství. Zatímco v jižní Evropě holdovali křesťané vínu, v Evropě severní, západní a východní toto nebylo možné. Křesťané se tedy museli naučit popíjet i jiné alkoholické nápoje. Kromě křesťanů konzumujících víno (tzv. vinní křesťané) se tak v Evropě etablovali také křesťané vyznávající jiné alkoholické nápoje, tzv. nevinní křesťané. Mezi nevinné křesťany se zařadili především křesťané pivní, křesťané vodkoví, a pak ještě zvláštní křesťanské sekty, které se alkoholizovaly jinými truňky. (pozn. red.: Vinné křesťany dnes známe jako katolíky, pivní křesťany jako evangelíky a vodkové křesťany jako pravoslavné.)
Odlišnosti v konzumaci alkoholických nápojů vedly bohužel mezi křesťany k velkým rozporům. Nejprve došlo ke sporům mezi katolíky a pravoslavnými křesťany, což nakonec vedlo v roce 1054 až k velkému schizma, kdy kardinál Humbert de Silva Candida exkomunikoval patriarchu Michaela Kerullaria. To ale nebylo vše. Popularita piva vedla v Čechách ke kritice poměrů v katolické církvi vedené knězem Janem Husem. On stejně jako jeho následovníci Martin Luther, Jan Kalvín a Ulrich Zwingli zásadním způsobem přispěli k odchodu pivařů z katolické církve a vzniku církví protestantských – evangelických.
Vyvrcholením nábožensko-alkoholových rozporů byla Třicetiletá válka. Evropa byla definitivně rozdělena na tři bloky: katolický, evangelický a pravoslavný. Pak však konečně ukázal alkohol svou pravou tvář zprostředkovatele porozumění, emisara přátelství a mírotvůrce. Klíčovou úlohu sehrály především země na hranicích náboženských táborů, kde se nikdy nepodařilo zcela zabránit prolínání jednotlivých alkoholových kultur. Velkou toleranci prokázali především Češi, kteří své oblíbené pivečko rádi prokládali tuzemským rumem a nic nenamítali ani proti moravskému vínu a valašské slivovici (v Čechách tato tolerance nicméně hypertrofovala až do ateismu). Velmi významné však byly i další země ze středoevropského regionu: Bavorsko předvedlo ostatním katolíkům blahodárné účinky piva, Polsku se povedlo totéž s vodkou, pro rozvoj náboženské tolerance v Evropě byla rovněž důležitá slovenská trojkombinace pivo-víno-borovička a popularita vína mezi maďarskými a švýcarskými protestanty. Pozitivní roli sehráli rovněž židé, kteří žádné speciální preference neměli, jen chtěli mít vše košer.
Ve 21. století je proces náboženské tolerance v Evropě de facto završen. Pivo je velmi úspěšné na celém kontinentu včetně tradičních bašt katolicismu (Španělsko a Polsko) nebo pravoslaví (Rusko, Ukrajina). Na kvalitním vínu si dnes pochutnávají Angličané, Švédové, ba i Estonci. No a o úspěchu vodky ani nemá cenu se zmiňovat. Problémem do budoucna je tak pouze hnutí militantních abstinentů, a pak také skutečnost, že alkohol nemohou pít muslimové. Zejména v tomto směru bude nutné zaměřit další úsilí.
Jan Snopek
Neblahé dědictví dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou sice geniálním protiválečným uměleckým dílem, zároveň však i tento román přispěl k vlažnému přístupu české společnosti k obraně vlastního státu.
Jan Snopek
Kde se nachází hranice mezi kanónem a kulometem?

Mezi velkorážnými kulomety dominuje již dlouhá desetiletí ráže 12,7 mm, i dnes však lze nalézt ve výzbroji některých armád zbraně využívající ještě výkonnější munici.
Jan Snopek
Ovlivnili antičtí bohové průběh druhé světové války?

Jména antických bohů byla použita nejen pro pojmenování planet, ale také pro pojmenování operací druhé světové války.
Jan Snopek
Proměna aneb jak Otakar Včelař našel svou tvář a přijal svou neviditelnost

Otakar Včelař snil o neviditelnosti již od svého dětství. Když se jí konečně dočkal, zjistil, že má vedle svých nepopiratelných výhod i jisté nevýhody.
Jan Snopek
Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?

Dvouplošné stíhací letouny byly v době druhé světové války již velmi zastaralé, přesto se používaly až do jejího konce. Kdo byl posledním pilotem, který na tomto typu letounu dosáhnul sestřelu?
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Střelba v kadeřnickém salonu ve Švédsku: na místě zemřeli tři lidé
Zřejmě tři lidé v úterý vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala,...
Nápad v Amazonu ukazovat cla na cenách rozlítil Trumpa. Nepřátelský akt, reagoval
Americký internetový obchod Amazon popřel zprávy o tom, že plánuje zveřejnit, jak ceny produktů na...
Ukrajinští velitelé vybírají na žoldáky z Kolumbie. Snaží se ucpat díry na frontě
Premium Bojeschopní a dobře vycvičení muži docházejí, a Ukrajina se tak po živé síle začala poohlížet v...
Další „nekoalice“. Zelení si plácli s Piráty, budou na kandidátkách ve většině krajů
Piráti půjdou do sněmovních voleb ve spolupráci se Zelenými. Straně by měli podle jejího...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 122
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 424x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com