Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.    

   Začátkem října 1942 začalo být i Hitlerovi jasné, že 6. armáda nemůže dobýt Stalingrad před příchodem zimy. Na ni bylo nezbytné se připravit. Například štáby, tanky a různá vozidla potřebovaly vytápěné bunkry a vojáci zimní přístřeší. Jenže jak je postavit, když nejbližší štěrk se nacházel u Azovského moře, cement v Německu a veškeré dříví se dováželo ze stovek kilometrů vzdálených míst? Všechny ženijní jednotky, které podobné práce zajišťovaly, navíc měly veškeré síly vázány v pouličních bojích. Vyhledávaly nebo kladly miny a výbušné nástrahy nebo odstřelovaly či odklízely trosky domů a barikád, aby urychlily postup Wermachtu.

   V tomto období Němci stále Rusy vytlačovali z města blíže k Volze. Dosáhli důležitého úspěchu, když se jim podařilo obsadit závod Dzeržinskij. Jednalo se o vůbec první velkou sovětskou fabriku. Na tehdejší dobu měla úctyhodné rozměry, na délku šest kilometrů a na šířku dva kilometry. Před válkou se zde vyrábělo 27% traktorů z celkové produkce v SSSR a po zahájení války 20% produkce tanků. Ve městě bez přestání probíhaly kruté boje zblízka, bombardování, nálety, střelba z děl a tanků. V polovině října se situace na pár dní zklidnila a Němci toho okamžitě využili pro dopravu materiálu na posilování ženijních vojsk.

 14. října zahájili tvrdý útok na průmyslovou oblast dalších závodů. Podařilo se jim téměř získat další fabriku Krasnyje Barrikady (Rudé barikády). Dokonce se probili až ke štábu 62. armády, kdy se ocitli jen 300 metrů od velitelského stanoviště generála Čujkova. Právě v bojích o průmyslové závody, kde se nacházela spousta podzemních chodeb a obrovské množství trosek z bombardování, se zrodily legendy ruských odstřelovačů. V jejich čele stanul Vasilij Zajcev, kterého mohutně podporovala sovětská propaganda, za vydatného tlaku člena vojenské rady Nikity Chruščeva. Na jeho návrh došlo k utvoření skupin odstřelovačů v každém pluku. 

   Po suchých a teplých měsících začínala zima. Ve čtvrtek 22. října 1942 na celé východní frontě začal padat sníh. Kde nesněžilo, tam silně pršelo a zem se změnila v bláto. Na unavené, nevyspalé a vyčerpané vojáky, začal působit chlad, který pronikal i silnými kabáty. Obě strany už bojovaly na hranicích svých možností. Němci neměli sílu na další útoky a Rusové do boje povolávali týlové jednotky, včetně kuchařů, ševců a krejčích. Generál Čujkov se svými muži bránil již jen desetinu města a několik zřícenin v bývalých továrnách. Německá 16. tanková divize dne 26. října zaútočila na dělnické sídliště Spartakovka na předměstí Stalingradu. Němci se ho marně pokoušeli dobýt od srpna.

   V tento den nařídil Hitler, aby byl navržen stalingradský odznak na rukáv. Návrh předložil malíř E. Eigner a hlavní stan ho zamítl. O měsíc později tento umělec ve Stalingradu zahynul. Touto dobou Němci u svých spojenců zpozorovali aktivitu. Rumunské jednotky si vytvářely přístřeší ve zřícených domech a ucpávaly každou skulinu v rozbořených a ohořelých zdech, rozbitých dveřích a oknech. Sháněly kamna a chystaly si zásoby kravího a koňského trusu k topení. Blížil se záludný ledový stepní vítr, který Rumuni znali ze svých domovů a kterému říkali Crivec. Zodpovědně se na zimu chystali i Rusové. Ostatně byli doma a věděli moc dobře, co je čeká. Už od léta shromažďovali nejen teplou zimní výstroj, ale například i sáně, kvůli pohyblivosti vojsk.

 Němci začali s přípravami pozdě. Situaci podcenili a mohlo za to nejvyšší velení, které si ještě před několika měsíci nepřipustilo myšlenku, že by Stalingrad neobsadili do zimy. K vojákům se proto dříve dostaly písemné rozkazy a rady, jak se mají před zimou chránit. To vše místo teplých kabátů, bot, šálů a rukavic. Například:

1. V boji, proti nepohodě ruské zimy rozhoduje nakonec vnitřní postoj. Vážné nebezpečí spočívá v tom, když hasne víra ve vlastní sílu.

2. Novinový papír v několika vrstvách poskytuje velmi dobrou ochranu proti chladu. Je proto nezbytné nosit sebou jeho dostatečnou zásobu.

3. Jako pomocné prostředky proti chladu dostanou vojskové útvary v dostatečném množství: papírové čapky, papírové vesty, papírové onuce, papírové spací pytle k nošení mezi spodním prádlem a vrchním oděvem.

4. Horká voda k pití musí být neustále připravena, stejně jako potrava bohatá na tuky. Vojska musí dostat minimálně ráno a večer teplou polévku.

5. Tělesné teplo se zvlášť dobře využije, když si několik mužů lehne těsně vedle sebe a společně se přikryje.

6. Aby bylo možno zachránit omrzlou nohu, je nutné ji položit zdravému muži na holou kůži na břicho, přikrýt dekami a trvale třít. Tělesné teplo zdravého poslouží k roztátí bezvládné nohy. Stejně poslouží zabité zvíře, omrzlá noha se dá vložit do horké krve zvířete a roztaje.

K smíchu? Ne. Nedokážeme si představit utrpení německých vojáků, které museli prožít ve třicetistupňových mrazech se žhavou vírou ve vlastní sílu. Pokyny nevyšly v nějakém plátku. Jde o citaci z přílohy 2 k německým armádním řádům, která byla před zimou rychle vypracována. Zatímco němečtí vojáci mrzli u Stalingradu, jejich vůdce trávil dovolenou v Berchtesgadenu na svém luxusním a dobře opevněném sídle Orlí hnízdo. Přes poskytnutý komfort a nádheru krajiny na toto místo jezdil jen ojediněle, údajně proto, že mu dělal zle řídký vzduch. Sídlo využívala spíše jeho milenka Eva Braunová. Dovolenou v listopadu 1942 musel nakonec přerušit. Důvodem se stala operace Uran.

Příště: Stalingrad: Operace Uran

Zdroje: Kniha Stalingrad, autor Janusz Piekalkiewicz,

            Kniha Stalingrad, Sláva a pád 6. armády, autor Paul Carell

Web Wikipedie.cz, "Volgograd", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Volgograd

Web Wikipedie.cz, "Bitva u Stalingradu", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Stalingradu

Web Wikipedie.cz, "Pavlovův dům", odkaz:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavlov%C5%AFv_d%C5%AFm

Web Youtube.cz, "Velká vlastenecká válka, díl Stalingrad", odkaz: 

Web Youtube.cz, "Stalingrad-Ani o krok zpět", a další dva díly "Za Volhou není země" a "Ve znamení Uranu" najdete na webu

Autor: Jan Šik | pondělí 15.5.2017 19:00 | karma článku: 28,12 | přečteno: 1979x
  • Další články autora

Jan Šik

Mužovo zrcadlení v jeho osamělých dnech

Způsob žití v současném světě přináší mnoha lidem osamění. Přesto být sám nikdo nemusí. Jak kdo svůj vymezený čas stráví, si nakonec každý zvolí sám.

11.5.2024 v 18:00 | Karma: 6,88 | Přečteno: 243x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Kelímková válka

Je to tady. V České republice vypukla opravdová válka a ne ledajaká. Jde přece o vratný kelímek. A to je vážná věc.

4.5.2024 v 18:00 | Karma: 26,14 | Přečteno: 2776x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

Falešné zprávy mohou končit masovými hroby

Historie prokázala, že jedna lživá zpráva může spustit řetězec neštěstí. S příchodem umělé inteligence to bude ještě horší.

27.4.2024 v 18:00 | Karma: 19,39 | Přečteno: 398x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

O osamělých seniorkách, které dostávají údery do obličeje

Bezdůvodný útok musí být sám o sobě děsivý pro každého. Tím spíše, jedná-li se o starší osamělou ženu.

20.4.2024 v 18:00 | Karma: 41,53 | Přečteno: 3592x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

Láskyplné hřbitovní poznání s hezkými slovy pro milovaného

Svým nejbližším říkáme tak málo hezkých slov. Abychom k tomuto poznání došli potřebujeme buď čas nebo náhlou událost. Třeba smrt.

13.4.2024 v 18:00 | Karma: 15,26 | Přečteno: 332x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řidičku překvapila mokrá silnice, dodávka skončila po nehodě na střeše

19. května 2024  12:52

Mokrá silnice zřejmě překvapila řidičku Škody Fabie, která způsobila v neděli dopoledne nehodu obce...

Čeští politici jsou v bezpečí. Slovensko musí situaci zklidnit, řekl Lipavský

19. května 2024  12:19

Slovenský tisk atentát na Fica označuje za ránu do srdce tamní společnosti, která čelí pokročilému...

Vozidlo skončilo v poli úplně zdemolované, hasiči vyprostili tři lidi

19. května 2024  12:17

Tři muži se zranili v sobotu večer při vážné nehodě nedaleko Uhřic na Blanensku. Řidič auta značky...

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

19. května 2024  11:06,  aktualizováno  11:59

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident...

  • Počet článků 409
  • Celková karma 18,74
  • Průměrná čtenost 1343x
Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake