Sáňkování Lidicemi z minulosti do budoucnosti
Nedávné víkendové sáňkování v Lidicích, kam dorazila asi stovka vozidel a tři stovky rodičů s dětmi, opět rozpůlilo společnost na dva tábory. Nejde o nic divného, protože od chvíle, kdy Českem proletěl netopýr z daleké Číny a něco malého nám zanechal, občany každou chvíli něco dělí.
Jedna skupina tvrdí, že provozovat zimní sporty na pietním území je nepřijatelné. Druhá krčí rameny, že se nic neděje. Prý sporný prostor není oplocen, takže jaká pieta a jestli se v něm pohybují děti, je dobře, že se hroby rozezvoní dětským smíchem. A vůbec. Jinde umíralo za různých válek více lidí a nikdo s tím tolik nenadělá.
Jak potvrdil ředitel lidického památníku, sáňkování probíhalo přímo v místech, kde se, podle návštěvního řádu, zimní sporty provozovat nemají. Také zde není možno pořádat pikniky a jízdy terénními vozidly, jak se občas děje zase v letních měsících. Nikdo nezpochybňuje, že na celém území republiky umírali a umírají lidé. Dokonce nad mnohými bývalými hřbitovy jsou parky nebo dětská hřiště. Jenže v několika vybraných lokalitách platí pravidla, která se mají dodržovat. Nebo teď, pod záminkou úpění v lockdownu, budeme masově porušovat provozní řády, například přespávat tajně na hradech a zámcích, zakládat ohně v národních parcích, necháme hrát děti s výstavními exponáty, budeme vstupovat na soukromé pozemky bez dovolení, apod.?
Dodržování piety v Obci lidí má své důvody. Nejde jenom o místo, kde muži byli zastřeleni, ženy poslány do koncentračních táborů a děti téměř všechny zavražděny a jen některé dány na převýchovu. To se opravdu dělo také jinde. Jde o to, že zničení obce proběhlo způsobem, který neměl obdoby u nás, ani ve světě. Lidice měly být vymazány z mapy, historie i myslí občanů našeho národa.
Kopec, na kterém se sáňkovalo, je hlínou zahrnutá suť ze spálených domů. Muži z říšské pracovní služby RAD měnili tok potoka a ráz krajiny. Vyrobili umělé prolákliny, navezli kameny na kopce, zasypali rybník. Na místním hřbitově vykopali rakve z šedesáti hrobek a dvě stě padesáti hrobů. Ostatky mrtvých zničili. Prosím, kde všude se dělo něco takového? Dokonce i padlé vojáky měly bojující strany v úctě, hanobení mrtvol civilistů, natož dávno zemřelých, se dělo ojediněle. Někteří historici kvalifikují výjimečnou likvidaci Lidic jako rituální mstu.
Mstu za zabití, jednoho z nejodpornějších představitelů nacistického Německa, Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, které provedli naši parašutisté, v čele s Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem. Heydrich byl také šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD) a zejména jeden z hlavních organizátorů holocaustu. Ne, to nebyl atentát, jak se píše, ale zabití. Heydrich měl hodnost generála policie a padl ve válce jako voják. Odveta na nevinných civilistech byla proto nejen nesmyslná, ale absolutně neospravedlnitelná.
Nacisté vyvinuli maximální úsilí, aby se na Lidice zapomnělo. Podle terénních vozítek, piknikových stolků a zimních bobů lze vyvodit nelichotivý závěr, že se jim to podařilo. Jenže je módní ukazovat prstem kolem sebe a hledat viníky v někom jiném než v sobě. Za to, že událost v Lidicích odsouváme nevědomky pryč, si můžeme sami.
Po válce pietní akce zneužívali komunističtí funkcionáři. O výročích se u Lidic prodávalo nedostatkové zboží, třeba banány a pomeranče. Mnozí návštěvníci si jen nakoupili a odjeli domů. To byl výsledek toho, že totalitní režim občany nutil k nedobrovolným akcím a povinným zájezdům.
Co v současnosti? Dějepis byl ve škole vždy mezi posledními předměty. Ve vzdělání žáků se málo využívají moderní technologie. Sociální sítě pro propagaci historie využívá jenom několik nadšenců. Přitom máme skvělé historiky. Jenže sedí v archivech, vydávají knihy, které čte málo lidí a až na výjimky, nejsou v mediálním světě skoro vidět. Pamětníci už téměř odešli a někdo by měl nahradit besedy ve školách a přednášky ve veřejném i virtuálním prostoru.
Avšak, jako vždy, ta nejdůležitější část leží v rodinách. Při toulkách českou krajinou lze zahlédnout matku, které se dcera ptá, co znamená křížek u cesty a ona krčí rameny a ťuká si do mobilu. Unavený otec zase věší batoh na pomník a když chce syn vědět, čí jsou ta jména na něm, dočká se odpovědi, ať to neřeší, že si za chvíli dají smažák, kolu a pivo v restauraci. Právě tohle je tragické. Nejde však jenom o chybu oněch matek a otců, ale stejnou měrou chybovali jejich rodiče a dokonce i jejich rodiče.
Chybí nám známost osudů obyčejných lidí. Je smutné, že dnes ze sociálních sítí vyskakují příběhy čokoládových tyčinek, ztracených koťátek anebo finančních produktů. Příběh sousedova děda, statečného Sokola a člena druhého odboje, zná málokdo.
Naštěstí nadšenců přibývá. Mnohé výletníky a cyklisty už začíná zajímat, co se kdysi odehrálo na místech, kterými prochází či projíždí. Proto věřím, že se věci změní.
Stejně tak věřím, že většina z těch, kteří vyrazili sáňkovat na kopec v Lidicích, se tam nevydala se zlým úmyslem. Jsem přesvědčen, že kdyby přesně věděli, co se na onom místě odehrávalo, mnozí by hledali jiné kopce.
Je zde ještě samozřejmě malá část lidského druhu, u kterého je sebelepší vysvětlování a sdělování historických událostí a příběhů k ničemu. U této skupiny je bohužel naprosto jisté, že na tupou bezohlednost žádná vakcína nezabírá.
Zdroj:
Oficiální stránky památníku Lidice:
http://www.lidice-memorial.cz/
Dokument České televize, Heydrich - konečné řešení: Lidice - obraz pomsty (41. díl). YouTube.cz:
https://www.youtube.com/watch?v=fYjDZgVbsXk
Náhledová fotografie použita z Pixabay.com:
https://pixabay.com/cs/photos/k%C3%A1va-kav%C3%A1rna-tabulka-j%C3%ADdlo-p%C3%ADt-2242212/
Jan Šik
Matky, které bojovaly jako lvice vedle lavičky
Války začínají nenápadně. Na počátku je maličkost, stejná jako když při dešti spadne první kapka. Ta postupně přejde do bouřky, kterou není jednoduché zastavit.
Jan Šik
Krasavice, která si silně uvalila na přechodu pro chodce
Některé situace nám připomínají, že jsme jenom obyčejní lidé. I se svými tělesnými potřebami a projevy, které na okamžik dokáží zastínit sílu našeho ducha.
Jan Šik
Rodinná chvilka pro rodičovský sex v rodinném prostředí
Najít si čas pro milování rodičů malých potomků někdy bývá nadlidský výkon. Větší výkon než akt samostatný.
Jan Šik
Muž v černém, který podkopal autobusové nádraží
Některým dějům okolo nás nepřikládáme význam. Namlouváme si, že nás nezajímají, byť podvědomě cítíme, že je něco špatně. Když neuděláme nic, stane se neštěstí.
Jan Šik
Strašidla ze staré půdy je nejlepší nechat spát
Strašit děti se nevyplácí. Jejich děs se může obrátit proti dospělým a způsobit nečekané trauma i jim.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky
U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...
Žena v Hostinném zřejmě zemřela kvůli nemoci, dívka z dehydratace
Dva mrtví, které nalezli v pátek v bytě v Hostinném na Trutnovsku, podle výsledků pitvy nejspíš...
Domov pro lidi s demencí vázal klienty k postelím, zamykal je v pokojích
Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na...
Írán zvažuje přesun hlavního města. V přehlceném Teheránu se nedá žít
Premium Po Myanmaru nebo Indonésii by se nového hlavního města mohl dočkat i Írán. Nový prezident Masúd...
Průvodci dostali podmínky za smrt dvou turistek na ferratách, jeden přiznal vinu
Okresní soud v Českých Budějovicích vynesl rozsudky v případu úmrtí dvou žen, které zahynuly na...
Prodej pozemky pro bydlení, 1 095 m2 - Čeperka
Tyršova, Čeperka, okres Pardubice
4 369 050 Kč
- Počet článků 414
- Celková karma 14,84
- Průměrná čtenost 1344x
"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake
Seznam rubrik
- Osobní
- Společnost
- Recenze
- První světová válka
- Druhá světová válka
- Bitvy naší historie
- Fotoblog
- Próza
- Koncentrační tábory
- Tajné společnosti
- Odstřelovači
- Historie
- Křížové výpravy
- Nezařazené