Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za devatero fotkami (Arabské emiráty)

Za devatero vrtnými soupravami a devatero ropnými čerpadly, za devatero oázami a devatero písečnými dunami vytrysklo z arabské pouště několik malých státečků pospojovaných do formace zvané Spojené arabské emiráty. Úmyslně říkám vytrysklo, protože překotný rozmach způsobený ropnou horečkou se snad ani normálním růstem nazvat nedá. Když si porovnáte fotografie Dubaje třeba z 60. let s těmi dnešními, je to jako byste srovnávali Prahu z časů Karla IV. s tou kterou všichni známe. Během několika desetiletí se tradiční beduínské usedlosti proměnily k nepoznání. Mrakodrapy z betonu, oceli a vyztuženého skla se podél arabského zálivu rozrostly jako houby po dešti. A vlastne rostou pořád. Nevzpomínám si, že bych někde jinde viděl tolik jeřábů.

Asi nejlépe je kontrast strohé pouště a okázalého bohatství vidět na mešitě šejka Zayeda v Abú Dhabí, postavené v letech 1996 - 2007. Je to největší mešita v Emirátech a osmá největší na světě. Obří stavba stojí na parcele o rozměrech zhruba 290x480 metrů, pojme až 40 000 věřících a její minarety se tyčí do výšky 107 metrů. Koberec v hlavní modlitebně měří 5627 m2, váží 35 tun a zhruba 1200 iránských tkalců na něm pracovalo dva roky. Hlavní lustr (třetí největší na světě) má průměr 10 a výšku 15 metrů. Tato stavba také tak trochu symbolizuje kosmopolitní charakter Emirátů - na její výstavbě a dodávkách materiálu se podíleli odborníci, umělci, stavbaři a dělníci z Německa, Velké Británie, Maroka, Pakistánu, USA, Řecka, Itálie, Nového Zélandu, Turecka, Malajsie, Indie, Číny a Iránu.

Abú Dhabí je moderní město bytostně spjaté s produkcí ropy. Dominují v něm spíš prosklené mrakodrapy než staré orientální památky. Pokud si ale libujete v netradiční - možná trochu extravagantní - architektuře, pár zajímavostí si zde určitě najdete. Toto je hotel nedaleko okruhu formule 1 v oblasti Yas Marina. Jen o kousek dál najdete muzeum firmy Ferrari, postavené ve tvaru stejnojmenného závodního vozu. A až se budete vracet do přístavu po slavné třídě Corniche, budete si v té směsici výškových budov a pečlivě zastříhané zeleně připadat jako ve futuristickém filmu. Ropa je mocná čarodějka.

V Dubaji trochu pookřejí i milovníci historie.  Naleznete zde v první řadě staré město - labyrint plný úzkých přelidněných uliček, lemovaných obchůdky v nichž si můžete ověřit břitkost svých smlouvací schopností. Ale hlavně se za pouhý 1 dirham (6 Kč) můžete džunkou přeplavit přes dubajskou řeku a na druhé  straně si prohlédnout známou pevnost Al Fahidi. Její nejstarší věž byla postavena kolem roku 1787.

Je-li Abú Dhabí ropným centrem Emirátů, je Dubaj jejich finančním srdcem. Železobetonovou finanční oázu nepřehlédnete už proto, že v sobě zahrnuje i v současnosti nejvyšší budovu světa Burj Khalifa (v pozadí vlevo). Věž byla postavena v letech 2004 - 2010 za 1.5 miliardy dolarů a je 830 metrů vysoká i když posledních zhruba 245 metrů je komerčně nevyužitelná "jehla". Využitelná část je rozdělena do 163 podlaží a pokud pohrdnete službami 57 výtahů, čeká vás 2909 schodů nahoru. Tenhle snímek je vyfocen z nadzemního metra cestou do nákupního centra "Mall of the Emirates", kde Vaše oči protočí úplně jiný výstřelek místního ropného bohatství - umělý lyžařský svah se sněhem.

Dalším emirátem směrem na sever je Sharjah (v počeštěné verzi Šardžá), který je od Dubaje asi tak daleko jako Hradec od Pardubic. Tenhle emirát žádná velká ropná pole nevlastní a tak je zde trochu klidněji. Sharjah náleží kultuře a vzdělanosti. Nalézá se zde několik univerzit a ve městě najdete celou řadu muzeí. Tento snímek ukazuje Palác kultury (Cultural Palace) který se nalézá na Kulturním náměstí (Cultural Square) v centru města.

I zde ale narazíte na odlesk ropného bohatství, protože bohatší emiráty se snaží těm slabším pomáhat. Tohle zákoutí se nazývá Crystal Plaza a najdete jej kousek od známého trhu (Sharjah Souk). Tady ty hypermoderní budovy ale vypadají trochu neorganicky - jako by byly jen pronajaty z půjčovny kostýmů. Mimochodem, výše zmíněná třída Corniche v Abú Dhabí se skládá z přesně takového typu budov jako ty tři vlevo. Jen je jich tam podstatně víc (Corniche je asi 8 km dlouhá).

Emirát Fujairah leží na druhé straně poloostrovního výběžku (na té, která je omývána Ománským zálivem) a tak budete cestou tam muset překonat poušť, což je pro našince asi nejexotičtější zážitek. Je to sice krása nesmírná a do jisté míry poetická, ale přesto se neubráníte pocitu vděčnosti, že to praotec Čech kdysi zapíchnul v Polabí.

Jako cestovní prostředek můžete použít buď tradiční velbloudy a nebo modernější přibližovadlo, které má velbloudy bezpečně schované pod kapotou. Mimochodem drandění po poušti na podhuštěných pneumatikách je oblíbenou kratochvílí místní zlaté mládeže. A také turistickým lákadlem - i když musím přiznat, že mně připadlo podstatně zábavnější sjíždět strmé duny na starém surfařském prknu.

Fujairah (Fudžajra) nemá prakticky žádnou ropu a tak patří k těm chudším emirátům.  Naleznete zde ovšem nejstarší mešitu v Emirátech - Al Bidyah. Protože je vystavěna z kamene a bláta, její stáří se nedá přesně zjistit, ale většina expertů se shoduje, že byla postavena někdy ve 14. století.

A to je pro dnešek vše.

Všechny fotky z Emirátů

Autor: Jan Řeháček | středa 24.9.2014 9:09 | karma článku: 23,54 | přečteno: 1002x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,67 | Přečteno: 427x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,16 | Přečteno: 460x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 325x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,91 | Přečteno: 372x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 438x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,54
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.