Všechno nejlepší, milá Země (2021)

Když se někdy dívám na strohé fotografie z Marsu nebo Venuše, tak si říkám jakou máme kliku, že žijeme na takové báječné planetě. Jednoznačně Miss Galaxy. A protože má dnes svátek, zavedu vás na devět obzvlášť divukrásných míst..

Stejně jako v minulých letech se zaměřím na místa trochu stranou hlavních turistických tahů a každé z vybraných míst si budete moci prohlédnout prostřednictvím serverů Google Photos, Wikipedia, YouTube anebo Google Maps.

+++++++++

Moraine Lake, Kanada (morénové jezero)

Morénové jezero v kanadském národním parku Banff patří pro svou ledovcově modrou barvu a impozantní vysokohorské pozadí k nejčastěji fotografovaným jezerům světa. Leží v nadmořské výšce 1884 m.

Jeho pohádková barva je způsobena tzv. ledovcovou moučkou, tj. částečkami skal jemně rozemletými během ledovcového postupu a měnícími refraktivní vlastnosti vody.

V letech 1969-1979 byl pohled na jezero ústředním obrázkem kanadské dvacetidolarové bankovky. Z toho důvodu se klasickému pohledu na jezero z vyvýšeniny nad hlavním parkovištěm říká "dvacetidolarový pohled".

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Wulingyuan, Čína (sloupcové skály)

Rozlehlé skalní město v jihovýchodní Číně se stalo inspirací pro vznášející se skály ze známého filmu Jamese Camerona "Avatar". Na oplátku pak byl jeden z pískovcových sloupů pojmenován "Avatar Hallelujah Mountain".

Mnohé z téměř 3000 sloupů měří přes 200 metrů. Jsou to tedy takové přírodní eiffelovky. Kromě nich zdobí park také hluboké strže, jezírka, vodopády a 40 jeskyní.

Tato rozlohou obrovská přírodní rezervace (690 km2 - prakticky stejná výměra jako okres Beroun) se administrativně skládá ze 4 svébytných národních parků, z nichž asi nejznámější je národní park Zhangjiajie. V něm naleznete mimo přírodních krás také nejvyšší venkovní výtah na světě: Bailong (326 m).

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Chocolate Hills, Filipíny (čokoládové vrchy)

Čokoládové vrchy jsou přírodní geologická formace asi 1200 kopečků, které na první pohled vypadají jako zarostlé haldy - tedy uměle vytvořené struktury. Nicméně jsou přírodní a z větší části porostlé trávou, která v suchém období zhnědne. Odtud pramení jejich název (vypadají údajně jako obří bonboniéra).

Jednotlivé kužely jsou zhruba 50 metrů vysoké (ten nejvyšší má 120 metrů) a geologicky jsou tvořeny krasovými vápencovými útvary. Proto obsahují četné jeskyně a prameny. Pravděpodobně vznikly vyzdvižením korálových usazenin.

Místní legendy ovšem nabízejí barvitější hypotézy. Například že zde po sobě dva obři házeli kameny a tím se tak vyčerpali, že se z nich nakonec stali přátelé. Tu spoušť po sobě ale nikdy neuklidili. Jiná verze zase tvrdí, že kopečky jsou slzy jiného obra, který se nešťastně zamiloval do pozemské ženy. Tak si vyberte.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Spotted Lake, Kanada (skvrnité jezero)

Skvrnité jezero se nalézá nedaleko pacifického pobřeží Britské Columbie a jeho pozoruhodná vizáž je odvozena z nebývale vysoké koncentrace nejrůznějších minerálů a solí. Když se v létě část vody vypaří, plocha jezera se rozpadně na několik nezávislých tůněk, jejichž lokální obsah příměsí pak způsobuje skvrnitý charakter jezera (jednotlivé tůňky mají rozdílnou barvu podle toho, který z minerálů v nich vévodí).

Za první světové války kanadská vláda část minerálů z jezera vytěžila. Podle očitých svědků bylo jezero před těžbou ještě barvitější. Je také posvátným místem místního indiánského kmena, který věří, že jednotlivé tůňky mají různé léčivé účinky.

Dnes je jezero přísně chráněno a je ohrazeno plotem, takže ho lze fotografovat pouze z několika míst.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Kauai, USA (tropický ráj)

V rubrice "tropické ostrovy" se podíváme na nejsevernější část havajského souostroví - Kauai.

Jeho rozloha - nějakých 1400 km2 (okres Benešov) - z něho tvoří pouze 4. největší ostrov souostroví. Ve světě turistiky je ale znám především pro svou úchvatnou přírodu a příkré zelené svahy padající strmě rovnou do moře.

Kromě známých pobřežních scenérií nabízí také vnitroostrovní kaňon Waimea, což je havajský výraz pro "načervenalou vodu" - narážka na červenou zeminu kaňonem obnaženou.

Nejvyšší hora je Kawaikini, vysoká zhruba jako Sněžka, ale protože se zvedá prakticky z oceánu, působí podstatně dramatičtěji. Ještě známějším je pobřežní státní park Na Pali, jehož impozantní geologické formace ostře kontrastují se zdánlivě nekonečným oceánem. Proto nepřekvapí, že se tento ostrov dostal do hledáčku mnoha hollywoodských filmařů.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Tsingy de Bemaraha, Madagascar (kamenný les)

Na exotickém Madagascaru se nachází svérázný kamenný les tvořený ostrými vápencovými skalisky, jejichž jehlicovité výčnělky jsou tak tvrdé a vybroušené, že se vám lehce proříznou tkaninou i kůží. V místním jazyce se jim říká "tsingy", což doslova přeloženo znamená "místo, kde se nedá chodit naboso".

A pokud se vám šedá barva skalisek nezamlouvá, na Madagascaru naleznete také oranžovou variantu kamenného lesa (wikipedia -- google photos).

Madagascar má díky svému izolovanému vývoji bohatou endemickou floru a fauny, takže v parku kromě fantaskních ježkovitých formací naleznete i spoustu unikátních živočichů, mj. několik druhů ohrožených lemurů.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Sossusvlei, Namibia (poušť)

Na pouštích si vždycky připadám jako na nějaké jiné planetě.

Mám pro ně ale zvláštní slabost, protože člověk zde má jistotu, že na túře nezmokne.

Dnes jsem pro vás vybral namibijskou Sossusvlei, která je známá svými načervenalými dunami. Její jméno znamená zhruba "slepá bažina" a naráží na skutečnost, že občasná (pokud náhodou zaprší) říčka Tsauchab se v oblasti mění v systém močálů a postupně zcela mizí.

Duny samy o sobě patří k nejvyšším na světě, dosahují výšky až 200 metrů a ta největší z nich - Velký Táta (Big Daddy) - má dokonce 325 metrů (je to tedy taková písčitá eiffelovka).

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Great Blue Hole, Belize (velká modrá díra)

A teď rychle do vody.

V mexickém zálivu, nedaleko od pobřeží Belize se nalézá jakási podvodní Macocha, hluboká propast, která se od okolních vod odlišuje tmavě modrou tyrkysovou barvou.

Proláklina vznikla pravděpodobně jako propadlá krasová jeskyně, která byla později zaplavena mořskou vodou.

Díra má zhruba 300 metrů v průměru a maximální hloubku 125 metrů. Jacques Cousteau tuto mořskou propast pro její zajímavou floru a faunu označil za jednu z TOP5 potápěcích lokalit.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Hora Říp, Česko (národní hora)

Matterhorn, Mt Denali či Annapurna jsou jen takové horolezecké jednohubky. Každý monzunovým větrem ošlehaný horal sní o tom, že jednou pokoří obávanou severní stěnu Řípu.

Tisíce dobrodruhů se každý rok pokouší o technicky nesmírně obtížný výstup a díky nim se v okolí horského masívu daří ekonomickým odvětvím navázaným na extrémní vysokohorskou turistiku, ať už je to půjčovna cepínů v Krabčicích, či střední odborné učiliště šerpů ve Vražkově.

Podle svědectví některých horolezkyň se v oblasti Řípu vyskytuje i dosud nepopsaná odnož druhu "homo sapiens", která je v odborné literatuře známá pod názvem "něžný muž". Tento pozoruhodný primát získal v roce 2009 světový primát v trhání fialek na lavinovém poli (jiné zdroje ovšem uvádějí, že se nejednalo o pole lavinové, ale o pole řepkové). V každém případě se kromě horolezců v oblasti vyskytuje i zvýšené množství romanticky založených žen s fotoaparáty, které doufají, že se jim tohoto bájného tvora podaří zachytit. Nejlépe jako selfíčko.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Tak na zdraví, naše krásná planeto!

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 22.4.2021 9:09 | karma článku: 16,50 | přečteno: 236x

Další články autora

Jan Řeháček

Jaro se neokouká

Zatímco většinu filmů mi stačí vidět jednou, maximálně dvakrát, na jaro koukám každý rok jako na zjevení, přestože děj znám nazpamět a kostýmy herců se též příliš nemění. Ale po dlouhém půstu zimy je to jako bych ho viděl poprvé.

9.6.2025 v 9:09 | Karma: 12,23 | Přečteno: 237x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Audiatur et altera pars

Staří Římané nám, kromě fešných číslic a akvaduktů, zanechali také nadčasovou studnici moudrosti. Je pouze na nás, zda se z ní tu a tam napijeme.

25.5.2025 v 9:09 | Karma: 17,55 | Přečteno: 253x | Diskuse | Společnost

Jan Řeháček

Fialová kavalérie

Jaro hýří mnoha barvami. V našem parku ale v jeho úvodní fázi dominuje fialová, popřípadě její světlejší sestra - růžová. Zde je obrazové svědectví.

9.5.2025 v 9:09 | Karma: 14,18 | Přečteno: 241x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.

9.4.2025 v 9:09 | Karma: 15,17 | Přečteno: 235x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.

1.4.2025 v 9:09 | Karma: 30,56 | Přečteno: 2256x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

K lékaři za hranice to brzy půjde snáz. Pojišťovny zajistí péči i v cizině

23. června 2025

Premium Statisíce Čechů včetně dětí obtížně shánějí praktické lékaře, zubaře či jiné specialisty. Ale i pro...

Mladí lidé se do práce nehrnou. Zato rychle přibývá pracujících seniorů

23. června 2025

Ještě před třiceti lety bylo běžné, že mladí lidé ve velké míře pracovali již na prahu dospělosti....

Na kontroly odlesňování chybí 70 milionů ročně. Česko čeká na analýzu rizika

23. června 2025

Premium V rozpočtu pro Národní lesnický institut, který vznikl z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, chybí...

ANALÝZA: Trumpův Rubikon. Prezident USA rozbil pat, který byl pro Írán výhodný

23. června 2025

Premium Donald Trump překročil íránský Rubikon a má válku, která z něj může udělat velkého vítěze – pokud z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 422
  • Celková karma 17,94
  • Průměrná čtenost 909x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.