Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vollgeld: o co jde v dnešním švýcarském referendu?

Švýcarské bankovnictví dnes čeká zajímavý experiment, který sice nemá velkou šanci na úspěch, ale slibuji si od něho, že přispěje k oživení globální debaty o tom, kdo by měl mít právo vytvářet peníze a za jakých podmínek.

Když jsem byl mlád, představoval jsem si bankovnictví jako Hurvínek válku.

Pan Škudill má přebytečných 100,000 Kč, zatímco pan Kutil má výborný podnikatelský nápad, takže se pánové domluví na půjčce s úroky a oba jsou spokojeni. Pan Kutil rozjel svůj vlastní byznys a pan Škudlil má za svou ochotu něco navíc. Jenže pro lidi s volným kapitálem není jednoduché sehnat někoho, kdo má zrovna solidní plán, takže se do věci musí vložit zprostředkovatel. Na bankéře jsem se díval jako na jakési "dohazovače" - tedy profesionály, jejichž úkolem je spárovat  lidi s přebytečnými penězy a lidi s podnikatelskými záměry. A o ten úrok by se poskytovatel kapitálu s panem bankéřem samozřejmě šábnul. Koneckonců v kapitalismu se za každou službu platí.

Takto to ale bohužel chodí maximálně tak na nějaké planetě obývané duhovými jednorožci. On by se v tomto scénáři totiž bankovní sektor jen těžko uživil. A tak si milí finančníci vymysleli zlepšovák.

Už v pozdním středověku si povšimnuli, že střadatelé, kteří si do banky uloží své peníze si je většinou nevyberou hned, takže je lze poměrně bezpečně půjčit několikrát (tenkrát se to dělalo pomocí stvrzenek na uložené zlato), což pochopitelně příjemně znásobí zisky, protože úrok plyne nejen z těch "reálných" půjčených peněz, ale i z těch "vymyšlených" (u kterých se navíc o zisk nemusí dělit s žádným kapitalistou).

Je to (zhruba) jako kdybyste někomu prodali auto a pak zjistili, že dotyčný to auto používá jen jednou za týden, a tak byste to samé auto "střelili" ještě několika dalším lidem. Solidně na tom vyděláte a při troše opatrnosti noví "majitelé" nic nepoznají. Ale musíte dávat bacha, aby se dva "majitelé" nechtěli projet ve stejný den - to by pak vznikla krize.

Bankovní sektor to pochopitelně nedělá tak okatě. Celému systému se říká bankovnictví částečných rezerv a pokud do něho vložíte řekněme 10,000 Kč, banky z nich dokáží "našlehat" půjčky ve výši plus mínus desetinásobku vkladu (tj. cca 100,000 Kč). Většina půjčených peněz jsou tedy "vymyšlené" a to převážně ve formě kreditu. Po skončení lhůty se půjčky samozřejmě splatí a zamáznou (včetně těch z "vymyšlených" peněz), ovšem úroky, které jsou zcela reálné, pánům bankéřům zůstanou. To je panečku živnost!

Ten poměr mezi vymyšlenými a reálně vloženými penězi je dán tzv. peněžním multiplikátorem a obvykle se pohybuje kolem 10%. A tady se dostáváme ke střetu zájmů mezi finančníky a veřejností.

Bankéři by rádi, aby těch vymyšlených peněz bylo - za účelem tučných zisků - co nejvíce. V jejich zájmu tedy je zatlačit finanční páky až na samou hranici udržitelnosti. Přemíra dluhů ovšem vede ke zvýšené "našponovanosti" systému (podrobnosti zde) a jeho celkové křehkosti. Když se lidé začnou o své peníze bát a z bank si je stahovat, najednou se ukáže, že ty reálné peníze chybí a vznikají neslavné finanční krize (jejichž účet obvykle "zatáhnou" daňoví poplatníci). V zájmu veřejnosti tedy je, aby ten multiplikátor byl naopak relativně malý - což by znamenalo, že bankovní sektor by byl relativně bezpečný.

Nejradikálnější odpůrci systému částečných rezerv dokonce žádají, aby komerční banky půjčovaly pouze reálné peníze a ty "vymyšlené" přenechaly péči banky centrální. A o to přesně půjde v dnešním švýcarském referendu, kterému se říká "Iniciativa suverénních peněz" (Swiss Sovereign Money Initiative).  Zastánci této iniciativy razí názor, že systém částečných rezerv je de facto dotací bankovního sektoru a jako takový by se měl zrušit (s čímž v podstatě souhlasím).

Na rozdíl od brexitu, kde byla situace do poslední chvíle vyrovnaná, se však ve Švýcarsku očekává poměrně hladké vítězství zastánců současného systému (tedy odpůrců Iniciativy).

+++++++++

O tom, která instituce by měla mít "licenci na výrobu peněz z ničeho" se vedou dlouhé diskuse už více než sto let. Z mého laického pohledu by soukromé banky vůbec neměly mít právo peníze tisknout (a nebo za podmínek podstatně tvrdších než jsou ty stávající), aby se zvýšila stabilita systému. Za poslední dvě dekády jsme zažili dvě velké finanční krize (2001 a 2008) a přijde mi, že je pomalu na čase přebudovat to globální kasíno na nějakou rozumnou finanční infrastrukturu (včetně zahrnutí kryptoměn do systému). Možná, že i světová ekonomika by si docela oddechla.

Peníze reprezentují bohatství a pokud už je nutno jejich množství navýšit - a to by mělo být výjimkou, ne pravidlem - měla by to dělat nějaká instituce, která zastupuje celou populaci a je pod dohledem veřejnosti. A to říkám jako člověk, který prožil své mládí v systému, kde bylo pod veřejnou kontrolou prakticky všechno a soukromničení bylo "tabu".

Když se ale rozhlédnete po západních demokraciích, nikde nenajdete soukromou armádu. Ta je vesměs v rukou státu a její velení plně podléhá voleným politikům. Důvod je prostý. Armáda by svému "soukromému vlastníkovi" dávala přílišnou moc a bylo by asi těžké zabránit jejímu zneužití.

Možnost "vymýšlení peněz" reprezentuje podobnou moc a proto si myslím, že by se i ona měla dostat pod veřejnou kontrolu (ze stejného důvodu jako u armády). Ne nutně ihned a skokem, jako si to představují zastánci Iniciativy, ale v horizontu jedné až dvou generací určitě. A soukromé bankovnictví by si pak na své potřeby muselo vydělat stejně jako my ostatní. Poskytováním služeb a produktů.

Autor: Jan Řeháček | neděle 10.6.2018 9:09 | karma článku: 25,33 | přečteno: 723x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Představte si, představte si, kam se letos vypravím

Léto je časem dovolených a bezuzdného cestování, trampování a všelikého potloukání se. Tak jsem si vzal k ruce mapu a podíval se, kam bych se tak mohl potlouknout. Pane vrchní, dvakrát rychlík do Havlíčkova Brodu.

24.6.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 258x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die dritte phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o třetí z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.6.2024 v 9:09 | Karma: 12,61 | Přečteno: 155x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die zweite Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o druhé z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.5.2024 v 9:09 | Karma: 14,16 | Přečteno: 186x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 17,61 | Přečteno: 441x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,69 | Přečteno: 471x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Poslanci budou schvalovat kandidáty na letošní státní vyznamenání

27. června 2024  5:53,  aktualizováno  9:57

Přímý přenos Kandidáty Sněmovny na státní vyznamenání budou schvalovat poslanci. Předběžný seznam kandidátů...

Ukrajinec na Plzeňsku odpálil manželce ve vagině petardu, dostal 18 let vězení

27. června 2024  6:50,  aktualizováno  9:47

Krajský soud v Plzni poslal na 18 let do vězení Ukrajince, který podle obžaloby loni v září na...

Pozabíjejme rodiny útočníků z Dagestánu, ostatní to odradí, vyzývá Kadyrov

27. června 2024  8:54

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na setkání s bezpečnostními složkami navrhl, aby byl zabiti rodinní...

Třicítky vydrží až do prázdnin. Místy je doprovodí bouřky s přívalovými srážkami

27. června 2024  8:03

Konec června bude v Česku dále teplý, do konce týdne se však budou vyskytovat bouřky a přeháňky,...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

  • Počet článků 405
  • Celková karma 15,49
  • Průměrná čtenost 922x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.