Tvrzení chrámu 12 (komunikace)
Lidé projíždějící se po pozemních komunikacích mají nejrůznější motivy. Někdo vyrazil se jen tak o víkendu projet, někdo se potřebuje dostat z bodu A do bodu B bez nutnosti čekat půl hodiny na přípoj v Kolíně a někdo se snaží předat právě dokončený dřevoryt svému zákazníkovi na druhém konci republiky.
S jazykovou komunikací je to obdobné. Někdo si vyrazí do hospody jen tak pokecat, někdo se potřebuje telefonicky dostat z bodu A (pojištění nezaplaceno) do bodu B (pojištění zaplaceno) bez nutnosti strávit půlhodinu ve frontě u přepážky a někdo se snaží přepravit právě vylíhlou revoluční ideu ze své hlavy do hlav svých soukmenovců.
A právě přenos myšlenek patří v jazykových disciplínách k těm nejtěžším oříškům. Zasypat své posluchače lavinou slov umí každý pouťový vyvolávač, ale předat vlastní názor dál bez výrazného zkreslení - to není žádná legrace. Trnitá cesta k vzájemnému pochopení je tak dobře maskovaná džunglí významů a tak hustě propletená serpentinami logiky, že se mi už několikrát stalo, že mi lidé oponovali mým vlastním názorem.
Patří mi to. Mám se vyjadřovat srozumitelně.
Počítače to mají o mnoho jednodušší. Jejich binární mozky spolu komunikují pomocí posloupností nul a jedniček a mají přesně vymezené protokoly, co ty posloupnosti nul a jedniček znamenají. Jen zřídka se stane, že by jeden počítač nevěděl, co se mu ten druhý snaží nakukat.
My, lidé, s takovým komfortem počítat nemůžeme. Musíme zvládnout jemné odstíny tisíců slov, musíme se prokousat syntaxí i semantikou, musíme vymyslet strukturou vět a odstavců a dávat pozor i na neverbální složku našeho sdělení. Tón hlasu a naše vlastní gestikulace, to čemu angličtina říká "řeč těla" (body language), dokáží nezřídka přenést více informací než samotná slova. Bez přímého kontaktu se lehká ironie a nebo mírné bouchnutí pěstí do stolu vyjádřit prakticky nedají. To každý, kdo někdy komunikoval na Internetu, dobře ví (proto je zde pod diskusním okénkem ranec smajlíků).
Není tedy divu, že naše myšlenky vylezou z komunikačního kombajnu často pomuchlané a rozdrbané, asi tak jako když parta opilců hraje během rockového koncertu "tichou poštu". A to zatím beru v potaz pouze hříchy z neznalosti. V mnoha případech uvázne komunikace ne proto, že bychom nedokázali předložená slova správně jazykově dešifrovat, ale prostě proto, že nechceme.
Člověk je bytost myšlenkově konzervativní. Náš vnitřní svět je naším výsostným územím a své názory neměníme jako ponožky. Každá nová myšlenka si musí v naší hlavě najít své vlastní místo jako když dodáte nový kus nábytku do již zařízeného interiéru. Chvíli je nutno šibovat se skříněmi než se věci sladí a možná budeme na konci dne muset nějakou tu starou almaru i vyhodit. Taková "vnitřní perestrojka" se neudělá ze dne na den a kolikrát docela bolí.
Navíc se naše představy nevznáší v nějakém absolutním intelektuálním éteru, ale víří jako nudle ve věčně kolotající názorové polévce lidstva, zahřívané odvěkým bojem o nejvýživnější pastviny - ať už fyzické nebo duchovní. Prakticky každý den jsme účastníky ideologického, náboženského, kulturního či socio-ekonomického střetu. A v něm jsou naše názory kopím i štítem. Každý pokus o pochopení oponenta a přijetí jeho myšlenek za svoje je pak implicitním přiznáním, že kousek pravdy je i na jeho straně barikády. A to je nebezpečná pozice. Ne každý má v sobě tolik velikosti, aby na ústupek dokázal zareagovat ústupkem.
Takže, sokolíci moji, přilby nasadit, halapartnu do ruky a vzhůru na jazykové bitevní pole.
Tuhle něco vytrhneme z kontextu, tamhle lehce pozměníme smysl napsaného, jinde přesuneme nenápadně důraz a to by v tom byl čert, abychom z protivníkova projevu neudělali kůlničku na dříví. Ono je to jednodušší než vymyslet pádný protiargument. Taková taktika - na Internetu nijak zřídkavá - je samozřejmě vědomou sabotáží naší schopnosti chápat jazyk. Čeština má pro takové úhybné manévry krásný výraz - slovíčkaření. Praktický lékař by to ale mohl bez uzardění klasifikovat jako rakovinu mezilidské komunikace. Místo abychom se pokusili vysledovat myšlenku, začneme napadat jednotlivá slova. Místo abychom s míčem pronikli do šestnáctky a zavěsili, utopíme se v moři technických kliček.
Jedno indické přísloví říká, že ten samý klíč, který otevírá bránu do nebe, současně otevírá i vrata do pekel. Jazyk je takovým univerzálním klíčem. Rozprostírá před námi možnosti, o kterých se ostatním živočichům ani nesní. Dá se s ním otevřít pokladnice nashromážděných zkušeností i Pandořina skříňka nedůvěry.
V tomto ohledu máme zcela svobodnou volbu. Jazyk nám může pomoci vybudovat mosty k našim souputníkům, ale také ty mosty nemilosrdně spálit. Jak říkávaly naše babičky: "Vyřčené slovo nevezmeš zpět ani párem koní."
===========================
Datová pitva u Trutiny (8. října 1110)
Protože pro nás blogery je prvotním zdrojem komunikace místní blog, v dnešní pitvě se zaměřím na některé všeobecné statistiky za poslední tři roky.
Občas se v diskusi setkávám s názorem, že počet článků zde vytrvale klesá. Tady je tedy pro každý měsíc průměrný počet blogů vyprodukovaných zdejší komunitou za den. Trochu pokles tam sice je, ale nic drastického.
Další graf ukazuje průměrnou měsíční čtenost všech blogů na hlavní stránce (tj. kolik čtenářů si v průměru přečte každý blog).
Protože průměr se dá zkreslit několika výrazně vysokými hodnotami (a pár megablogerů tu je), přikládám i medián. Tedy hodnotu, kterou najdete přesně uprostřed, pokud si čtenosti všech článků daného měsíce seřadíte podle hodnoty.
Na dalším obrázku je průměrná karma všech článků za daný měsíc. Tahle křivka celkem jednoznačně stoupá. Myslím, že za to může jednak nové blogerské prostředí (od února 2015), které umožňuje karmovat ze širší škály platforem, a jednak zvýšená polarizace společnosti, která čtenáře ponouká ke karmování jejich ideologických miláčků ve snaze to "těm druhým" natřít.
Pokud vás zajímá, kolik (různých) blogerů se v každém daném měsíci podílelo na publikování na tomto serveru, pohleďte na další graf. V něm nerozlišuji, zda daný bloger vyprodukoval jen jeden článek nebo sto. Prostě spočítám, kolik různých jmen se v tom měsíci objevilo mezi autory.
Abychom do struktury blogerské obce mohli trochu nahlédnout, rozdělil jsem ty měsíční počty na tyto 4 skupiny. Trvalky (modře) - to jsou blogeři, kteří měli článek nejen v daném měsíci, ale také v měsících následujících a předcházejících (a koho zajímají technické detaily, v obou případech jsem vzal dva sousední měsíce). Příchozí (červeně) - to jsou blogeři, kteří měli článek i po daném měsíci ale ne před. Odchozí (žlutě) - jsou blogeři, kteří měli článek i před, ale ne po (takže buď odešli a nebo se alespoň výrazně odmlčeli). A konečně komety (zeleně) jsou blogeři, kteří se objevili pouze na seznamu blogerů daného měsíce, ale ani před ani po jsem je už nenašel (myslím v rámci těch dvou měsíců). Vidíte, že drtivou většinu blogerů představují trvalky. Přítok a odtok je poměrně stabilizovaný a nijak výrazný. Tento graf také vyvrací pověsti, že v nedávné minulosti došlo k jednorázovému masívnímu odchodu blogerů. Samozřejmě blogeři odchází (či jsou odejiti), ale je to postupný proces.
Z prvního grafu nahoře vidíte, že blogeři vyprodukují cca 80 článků denně, a tedy asi 2500 článků měsíčně. O tuto produkci se ale těch cca 700 aktivních blogerů (viz o dva grafy výše) nedělí rovnoměrně. Světlá část odpovídá podílu deseti nejaktivnějších "psavců", tmavá část ukazuje, jakou část produkce mají na svědomí blogeři 11-100 (na pomysleném žebříčku aktivity) a černá část ukazuje články zbytku blogerského pole. Vidíme tedy, že stovka nejaktivnějších blogerů vyprodukuje cca polovinu článků (světle a tmavě šedá dohromady).
A to je pro dnešek vše.
===========================
Předchozí díly ze série Tvrzení chrámu
Jan Řeháček
Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.
Jan Řeháček
Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.
Jan Řeháček
Zavařené barvičky

Letošné drsná zima má na svědomí zpoždění jarního rychlovlaku o bratru 2-3 týdny. A protože venku to zatím stále barvami moc nehýří, otevřel jsem si jednu lahvinku zavařenin z podzimu.
Jan Řeháček
Kosa Zvostra

Letošní leden byl v severní Virginii (a potažmo na většině území USA) mimořádně mrazivý - kvůli arktickým podmínkám se musela mimo jiné přesunout i inaugurace dole v DC. Tady je pár fotek z našeho parku.
Jan Řeháček
Houbaříme za oceánem

Malé ohlédnutí za houbařským rokem v našem parku. Rok to byl sice rekordně suchý, ale tu a tam se něco v houštině objevilo. A když ne v houštině, tak na tlejícím kmeni.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Válek hájí, aby lidé připláceli za lepší zdravotní péči. Naráží ale v koalici
Pacienti by měli mít podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 možnost připlatit si...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Nejméně za čtvrtstoletí. O Velikonocích zemřel na silnicích jeden člověk
Na silnicích v Česku během prodlouženého velikonočního víkendu zemřel jeden člověk, což je nejméně...
Na Rakovnicku hoří hromada plastů, těžká technika ji likviduje unikátní metodou
Hasičům likvidují obří požár skládky lisovaných plastů u Rynholce na Rakovnicku. Zasahuje přes 200...

Prodej rodinného domu 317 m2, pozemek 1033 m2 Podhradí
Podhradí, okres Jičín
4 400 000 Kč
- Počet článků 419
- Celková karma 19,56
- Průměrná čtenost 912x