Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Homo saprment

Víte, co má bludiště mezilidských vztahů společného s fotbalem? Ani jedno nemá logiku. A protože během poločasové přestávky není do čeho píchnout, napsal jsem tři minizamyšlení o prapodivných zákonech panujících v tomto labyrintu.

(1) Méně je někdy více

Před časem jsem poslal do kolen jednoho svého kamaráda - výborného kuchaře - když jsem mu barvitě vylíčil, jakým způsobem připravuji svůj oblíbený pokrm, kterému odborně říkám "Výběr ledničky proti zbytku světa". To se prostě nažhaví pánvička s olejem, pak se rázným pohybem otevře lednička a na co se dostane zálusk, to se naseká na prkýnku a vhodí do smažiště. Padni komu padni. A aby nevznikly pochyby o případné diskriminaci některých aromatických kategorií, poznamenal jsem, že mi nedělá žádné morálně-volní potíže do zárodku budoucí číny picnout lžičku meruňkové marmelády.

Můj kamarád po tomto popisu obrátil oči v sloup a poučil mne, že opravdový kuchař pracuje maximálně se dvěmi až třemi pečlivě sladěnými chutěmi a cokoliv navíc si koleduje o udělení výroční ceny pejska a kočičky. A je fakt, že když přijdu do nějaké vybranější restaurace, obvykle na talíři nenajdu více než 2-3 kulinářské komponenty.

Nedávno jsem si uvědomil, že i v hudbě to funguje podobně. Nejhezčí souzvuk je dvojtón, ve kterém se frekvence smísí v přesném poměru určitého malého zlomku. I ze tří nebo čtyř tónů se dá stále udělat libozvučný akord, ale jakmile do něho těch tónů nacpete pět nebo dokonce více, začne vás to tahat za uši. Poměry frekvencí se otupí vzájemnými srážkami a jemně vytříbená harmonie se s hlasitým žbluňknutím utopí v kolotajícím guláši kakofonie.

A přesně z toho samého důvodu se vyhýbám akcím, na kterých je příliš mnoho lidí. Tam se té vjemové přeplácanosti lze jen stěží bránit. Naproti tomu, sejdou-li se pouze 2, 3 nebo 4 pečlivě vybraní besedníci, nejlépe v nějaké tiché vinárně, každý si s sebou přinese určitou frekvenci a při troše dobré vůle - podpořené skleničkou zkapalněného léta - z nich vznikne krásná harmonie. A čím jsem starší, tím víc dávám těmto komorním dýchánkům přednost. Pravda, i mne občas osud zavěje na velké sleziny, kde vám za pět minut potřese pravicí rota vágně povědomých obličejů a kde společenští motýlkové radostně poletují od hloučku k hloučku, zlákáni pylem nejnovějších drbů. Ale přesto, že to rojení většinou přežiju bez trvalejších následků na zdraví, není to můj šálek čaje.

+++++++++

(2) Pozor na přátele přátel

Kdysi dávno se nám jeden profesor matematiky snažil vysvětlit, co je to tranzitivní relace, a jako příklad uvedl přátelství. Je-li A přítelem B a B je současně přítelem C, pak A bude také přítelem C.

Postupem času jsem ale zjistil, že v životě to nefunguje tak jednoduše jako v matematice. Už několikrát se mi stalo, že jsem se spřátelil se dvěma lidmi, kteří si lidově řečeno nemohli přijít na jméno. Přestože jsem ani s jedním neměl nejmenší problém, oni se mezi sebou vyloženě nesnášeli. A naopak s lidmi, kterým na jméno nemohu přijít já máme často společné přátele. Náklonnost se tedy zdaleka nepřenáší tak snadno jako nerovnosti nebo podmnožiny. Jinými slovy, přítel mého přítele může být docela dobře mým nepřítelem.

Myslím si, že důvod je celkem jednoduchý - k přátelství stačí jen částečný souzvuk duší (ať už si ho představujeme jako dostatečný průnik zájmů nebo příbuznost ideologických preferencí). A zatímco dva z mých přátel mohou každý souznít s jinou částí mé duše, vzájemně nemusí mít vůbec nic společného.

Představme si duši jako sadu složenou ze čtyř písmenek, přičemž společné vlastnictví dvou písmenek bude postačující ke vzniku přátelství. Pokud moje sada bude (ABCD), tak mohu mít klidně dva přátele - řekněme (ABEF) a (CDGH) - se kterými sdílím písmenka AB, respektive CD. Oni sami ale navzájem nesdílejí vůbec nic. Nespojuje je ani Ň. Doslova i přeneseně. Nemají na čem by své přátelství vybudovali a proto mohou být v krajním případě i zapřísáhlými nepřáteli.

A z toho plyne poučení, že profesoři matematiky nemají vždy úplnou pravdu.

+++++++++

(3) Nesnesitelná křehkost lidských vztahů

Kdysi jsem v jedné firmě potkal člověka, který byl vedením podniku systematicky drcen. Občas mu přesunuli dovolenou na jiný termín, občas mu znenadání hodili na krk šibeniční termín a obecně práce, kterou dostával, nebyla úplně nejzajímavější. Přesto ho nic z toho neodradilo a ve firmě i nadále s chutí usilovnou pracoval. Po třech letech ale zničehonic podal výpověd a to jen proto - jak jsme dodatečně zjistili - že se jedna z jeho spolupracovnic na poradě půl hodiny vykecávala o ničem. Najednou to v něm bouchlo a ještě téhož odpoledne zmizel. Navždy.

A stejně tajuplné spodní proudy fungují i ve vztazích mezi oběma pohlavími. Znal jsem jednu holku, kterou její přítel, certifikovaný pán tvorstva, vysloveně dusil. Hádky na denním pořádku, ponižování na veřejnosti žádná výjimka, občas padla i nějaká ta rána, a přesto se dotyčná tím vším statečně prokousávala.  Jenže jednoho krásného dne jako když utne. Rozchod na hodinu. Sbohem a šáteček. Finito. A když jsem s ní po pár měsících mluvil, přiznala se, co jí k tomu rozchodu dokopalo. On jí úmyslně rozbil její oblíbený hrníček.

A tak jsem postupem času dospěl k poznání, že lidské vztahy mají svou vlastní nelineární dynamiku. Někdy bušíte pětikilovým kladivem do skleněné vázy a ona drží jak helvétská víra. Ani škrábnutí na jejím povrchu nenajdete. A pak do ní ze strany zlehka ťuknete stříbrnou lžičkou a prásk! Váza se rozletí na tisíc drobných kousků.

A vlastně jsem dodnes nezjistil, zda je to proto, že tou příslovečnou poslední kapkou, kterou přeteče pohár, bývá často úplná prkotina a nebo proto, že lidské vztahy - stejně jako jeden bájný řecký hrdina - mají svou Achillovu patu. Jakousi čáru tektonického zlomu, se kterou není radno si zahrávati.

+++++++++

Předchozí články ze série Sfinga.

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 21.6.2018 9:09 | karma článku: 18,82 | přečteno: 323x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

21.6.2023 v 9:09 | Karma: 19,13 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma: 16,13 | Přečteno: 235x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

strž

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jakou krevní skupinu mají nejraději novozélandští upíři a zda je tuna pampeliškového chmýří těžší než sbírka maturitních příkladů z matematiky.

29.5.2023 v 9:09 | Karma: 14,28 | Přečteno: 297x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Devět zastavení času

Příroda se mění pomalu, ale jistě. Den ze dne nic nepostřehnete, ale když se na známá místa vrátíte za pár týdnů, naleznete desítky drobných změn. Tak jsem se na třech místech našeho parku devětkrát zastavil, abych je zachytil.

9.5.2023 v 9:09 | Karma: 16,36 | Přečteno: 295x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.

30.4.2023 v 9:09 | Karma: 14,42 | Přečteno: 292x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra. Fiala rozhodnutí přivítal

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  14:39

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

Na Česko loni útočili ruští hackeři. Nechte toho, vyzval je Černínský palác

3. května 2024  13:42,  aktualizováno  14:07

Za loňskými útoky na českou internetovou infrastrukturu stáli ruští hackeři, uvedlo ministerstvo...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,54
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.