Proč má Prazdroj menší obsah alkoholu než ostatní dvanáctky?

„Jestlipak oni nás v té Plzni tak trochu nešulí?“ Mohlo by člověka napadnout, když se podívá na vinětu Prazdroje a zjistí, že obsahuje přibližně 4,4% alkoholu, což sotva odpovídá jedenáctistupňovým pivům. Přitom jiné dvanáctky mívají až okolo 5%.

Nemusíme se nikterak obávat, nešulí nás. Stupňovitost piva znamená procentuální obsah především zkvasitelných cukrů v mladině, tedy ve směsi vzniklé rmutováním (štěpením složitých cukrů na jednoduché) a přidáním chmele. Při kvašení pivovarskými kvasinkami pak dochází k přeměně jednoduchých cukrů na alkohol a oxid uhličitý.

Zní to možná trochu složitě, vlastní proces výroby piva je ještě daleko složitější, ale jeho výsledkem je mok, který tak lahodí našim chuťovým buňkám a jenž u nás umíme dělat nejlépe na světě, cizinci nechť mi prominou.

Jednou ze zvláštností plzeňského Prazdroje je použití speciálních kvasinek, které prokvasí mladinu o něco méně než jiné pivovarské kvasinky, čehož důsledkem je právě nižší obsah alkoholu. Zároveň to však znamená, že v Prazdroji zůstává vyšší obsah zbytkových cukrů, který umožňuje přidání většího množství chmele, takže pivo je chuťově bohatší, dalo by říci „kontrastnější.“

Tato chuťová bohatost má výhodu pro nás milovníky dobrého piva, avšak skrývá v sobě i jedno nebezpečí, jímž je větší „zranitelnost“ při špatném zacházení. Stačí, aby se pivo přehřálo nebo naopak přemrzlo někde po cestě, prošlo špatně ošetřenými trubkami nebo jen někde dlouho stálo a jeho jedinečná chuť je pryč.

Proto si Prazdroj nejraději dávám tam, kde vím, že je o něj dobře postaráno. V restauracích a hospůdkách, kde čepují tankový, tedy dovážený přímo z Plzně v cisternách pouze do míst, kde se ho hodně vytočí a kde tedy zbytečně nestárne. Abych nedělal reklamu, tak zde nemohu žádnou z nich jmenovat, ale je mi jasné, že by to bylo zbytečné, protože každý milovník piva tu svou nejlepší dobře zná.

A že má tedy Prazdroj o něco méně alkoholu? To přece vůbec nevadí, bohatě nám to vynahrazuje svou chutí a vůní. Zkusili jste si někdy zhluboka přičichnout k čerstvě načepovanému půllitru? Ten chmel je tam opravdu znát a nejen on. Byla by však škoda zapomenout na ostatní naše piva, která jsou v drtivé většině neméně vynikající. Mohu-li mluvit za sebe, mám rád třeba ta z menších pivovarů, jakými jsou například Kácov nebo šumavský Kout.

Tak tedy dobrou chuť a trošičku s mírou, vždyť i odborníci tvrdí, že dvě až tři velká za den pro muže a malá pro ženy člověku neublíží. Naopak prospívají, nejenže chutnají, ale člověk z nich získá spoustu vitamínů a minerálů, a navíc pobude s přáteli v příjemném prostředí.

Autor: Jan Pražák | sobota 1.11.2014 7:12 | karma článku: 27,13 | přečteno: 16041x
  • Další články autora

Jan Pražák

Co s kočkou o dovolené?

3.5.2024 v 14:34 | Karma: 19,93

Jan Pražák

Ty zvíře moje!

27.4.2024 v 7:07 | Karma: 21,07

Jan Pražák

Heleno, hledej!

24.4.2024 v 14:34 | Karma: 31,75

Jan Pražák

Věř svým očím

21.4.2024 v 7:07 | Karma: 28,26