Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jestli nevíte co s časem, cestujte s Českými drahami

„Pokud ti to nebude vadit, já pojedu už v úterý, budu fotit a ty za mnou za dva dny dorazíš,“ informovala mě má zákonná manželka, když jsem si na čtvrtek a pátek naplánoval kratičkou dovolenou v malebném Klášterci nad Ohří.

Jasně, že mi to nevadilo, a i kdyby ano, stejně bych s tím nic nenadělal, neb její tvůrčí koníček je nade všechny priority. Začal jsem se těšit na její výtvory a jen se tak mezi řečí zeptal, jakým způsobem se tam bude přepravovat.

„Vlakem, přece, jak jinak,“ odpověděla s úsměvem na mou nejapnou otázku. „Rychlíkem Krušnohorem, jede mi o půl osmé a v deset jsem na místě. Zabydlím nám tam penzion, abys přijel do pohody.“ Vidíte, jakou mám bezvadnou ženskou?

V úterním brzkém ránu jsme si dali krátkou rozespalou pusu, já odkvačil do práce a ona na pražské Hlavní nádraží.

„Tak si představ, že mi to málem ujelo, jsou tady strašné zmatky,“ ozvala se mi Soňa telefonem zhruba hodinu po plánovaném odjezdu.

„Ale stihla jsi to, sedíš ve vlaku, no ne?“ Vyzvídal jsem.

„Houby ve vlaku, v autobusu,“ dostalo se mi lakonické odpovědi.

„Jak v autobusu, říkala jsi přece, že pojedeš vlakem?“ Zeptal jsem se udiveně.

A Soňa se rozhovořila: „Na Hlaváku byl u Krušnohoru vykřičník, že jede z Holešovic. Na informacích mi neporadili, paní tam sice už seděla, ale tvrdila mi, že tam není, protože jí ještě nezačala pracovní doba. Tak jsem honem vlítla do metra, dojela do Holešovic a na druhém nástupišti se dočetla, že to jede za pár minut. ‚Nejede, musíme na náhradní autobus!‘ Přiřítila se ke mně a skupince dalších cestujících jakási o fous informovanější paní. ‚Tak jak to teda jede, když na druhém nástupišti je to pořád vypsané?‘ Zeptala jsem se u kasy, abych měla jistotu. ‚Náhradním autobusem před nádražím od Mekáče,‘ odpověděla mi dáma v kase po jistém váhání. No jo, před nádražím, ale kde je tady Mekáč, já to tu neznám a má to jet už za tři minuty, proboha. Inu, nakonec jsem to našla a stihla, autobus se rozjížděl dřív, než měl, já na něj musela mávat, aby mi neujel. Ale buď v klidu, Honzo, tohle jede jen do Kralup a tam už bych měla pokračovat normálně Krušnohorem.“

Z logiky věci by vyplývalo, že narychlo poskládaný Krušnohor v Kralupech počká na náhradní autobus. Nicméně nestalo se tak, v tomhle městečku byla dopravní zácpa, a než stačil bus dorazit na nádraží, rychlík byl beznadějně pryč.

Pravda, poněkud jsem z anabáze své drahé znervózněl a práce mi šla jak psovi pastva. Nicméně ona se mi znovu ozvala a snažila se mě uklidnit: „V pohodě, Honzo, jedu courákem a jak koukám, do cíle bych měla dorazit s přestupem v Ústí a potom v Kadani.“

Příště jsem se dychtiv dalších informací ozval se zhruba hodinovým odstupem své drahé sám a dočkal se pokračování popisu její anabáze: „V Ústí jsem čekala tři čtvrtě hodiny, potřebovala jsem si odskočit a na záchodě proletěla prakticky přes všechny čtyři kabinky.“

„Netušil jsem, že jsi vynalezla nový sport, jakpak mu budeš říkat, záchodoskok?“ Pokusil jsem se zažertovat.

„Houby záchodoskok,“ Soňa mě sice vyvedla z omylu, ale sarkastické pousmání potlačit nedokázala. „Tak dlouho jsem čekala na lístek s kódem na nádražním WC, až turniket začal odpočítávat vteřiny, já do něj silou šťouchla, on se rozletěl a já vpadla dovnitř jak cukrářská učnice.“

Fajn, tomu jsem se zas pro změnu zasmál já, ale při dalším sdělení mě humor přešel. Soňa se snažila pomoct jedné starší paní, která cestovala až do Chebu a jíž ústecká pokladní tvrdila, že nemá tušení, kdy jí to pojede. Vzpamatovala se a příslušnou informaci podala až po saturninovském dotazu mé manželky: „Copak vy tady v pokladně Českých drah nemáte železniční jízdní řád?“

Nu, teď už to zkrátím, abych vás nenudil a v jedné věci tu naši slavnou železnici dokonce i pochválím, abych na ni jen nenadával. Znáte kadaňské nádraží? Nebo přesněji řečeno nádraží Kadaň Prunéřov? Jestli jste tam nikdy nemuseli přesedat, tak buďte rádi a modlete se, aby to tak i zůstalo.

„Nebýt ochotného průvodčího, který mi prozradil, že kratičký vlak do Klášterce stojí schovaný za nádražní technickou stavbou, byla bych ten dvouminutový přestup prošvihla.“ Pravila má drahocenná o půl jedné, když už konečně seděla v pohodlném křesle v penzionu. A vy, vážení čtenáři, jestli jste v úterý tou dobou pocítili zachvění pod nohama, vezte, že nešlo o zemětřesení, to mi jenom tak mimochodem spadl kámen ze srdce.

Možná mi to nebudete věřit, ale přiznám se, že přes to přese všechno vlakem jezdím rád. Dnes se ale z malebného Klášterce nad Ohří vrátíme do našeho rovinatého Polabí, pro jistotu autem.

 

Autor: Jan Pražák | sobota 16.3.2024 7:07 | karma článku: 28,27 | přečteno: 900x
  • Další články autora

Jan Pražák

Zpověď zrakově postižené ženy

„Odcházím! Končím! Nehodlám riskovat, že to máš dědičný a nebudu vychovávat ňákýho zmetka, kterej dopadne jako ty!“ Po tomhle Filipově výlevu čirého sobectví se mi konečně rozsvítilo v hlavě a já se na něj vykašlala.

15.6.2024 v 7:07 | Karma: 33,95 | Přečteno: 1786x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Jak jsem somroval u supermarketu

„Honzo, tady máš nakupovací seznam, budu ti povděčná, když dneska pojedeš sám. Ne, abys na něco zapomněl jako minule, jinak nebudu mít z čeho uvařit oběd a budeš se muset spokojit s krupičnou kaší.“

11.6.2024 v 14:34 | Karma: 27,22 | Přečteno: 887x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Mistryně světa ve skoku do řeči

Skáčete rádi lidem do řeči? A víte, že se to nemá? Tedy pokud nejste genderově nebo věkově na společenském žebříčku výš než oběť vašeho skoku, tak je to dle regulí slušného chování nepřípustné nebo přinejmenším neslušné.

8.6.2024 v 7:07 | Karma: 23,94 | Přečteno: 1352x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Senior sokolík

„Tak bratři, nazdar, zase za týden,“ rozloučil se třiaosmdesátiletý pan Alois, posadil si na hlavu klobouk a vydal se z tělocvičny domů. Pravidelné cvičení sice trochu unavilo jeho opotřebované tělo, ale rozjasnilo mu mysl.

5.6.2024 v 14:34 | Karma: 26,84 | Přečteno: 658x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Nevlastní syn

„Martino, balím kufry, s Věrou čekáme dítě a já se stěhuju k ní.“ Touhle větou definitivně skončilo moje manželství s Kamilem. Tak trochu jsem čekala, že něco podobného přijde, jenom jsem nevěděla kdy.

2.6.2024 v 7:07 | Karma: 35,56 | Přečteno: 2351x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi, v silném proudu se s nimi převrátil raft

18. června 2024  9:39,  aktualizováno  9:57

Dva čeští občané přišli o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách. Nehoda se stala v pondělí...

Z novel o televizních poplatcích zmizí povinnost hlásit uživatele internetu

18. června 2024  9:25

Ministerstvo kultury odstraní z mediálních novel povinnost firem hlásit České televizi a Českému...

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Výborný: Jurečka by měl ministrem zůstat, v krajích i Senátu chceme posílit

18. června 2024

Premium Lidovci v eurovolbách své dva mandáty neobhájili. Pokud jejich předseda Marian Jurečka dodrží svůj...

  • Počet článků 2145
  • Celková karma 28,48
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.