Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stín katedrál - rozbor písňového textu

Není to tak dávno, co jsem tu nabízel rozbor lidové písně „Beskyde, Beskyde“. Tento rozbor vyvolal rozporuplné reakce. Od těch pozitivních, až k negativním – s těmi přispěli hlavně obyvatelé Beskyd. Dnes  nabízím v plen rozbor písně všeobecně známé. Hudbu Karla Svobody otextoval Ivo Fischer, v prvopočátcích zpíval Václav Neckář s Helenou Vondráčkovou, posléze Petr Muk a teď už bez urážky, prosím kdekteré hovado. Tento výčet uvádím proto, aby bylo jasné, že s touto písní měli co do činění samí Pražáci a tudíž mne, uličníka ze Žižkova, nikdo nemůže osočovat z jazykové nekompetentnosti.

Nejprve tedy celý text této všeobecně známé odrhovačky:

Stín katedrál, půl nebe s Bůh ví čím, jé-jé
Svůj ideál – sen, co si dávám zdát.
Z úsměvů šál, dům, nebo básní rým, jé-jé
Jé, co Ti dál mám – řekni – dárkem dát
Ref:
Přej si co chceš, zlatý dům, nebo věž,
Sladkou sůl, smutný ráj, suchý déšť.
Ber – tady máš – mořskou pláň, nebo pláž,
Hudbu sfér, jenom ber, se mnou též, jé-jé

Pokud Vám text přijde příliš krátký, vězte, že potom se vše ještě několikrát zopakuje, čili taktně řečeno – textař se příliš nepředřel…

První řádek jediné sloky v posluchači vzbuzuje příjemný popis slunečného dne stráveného prohlídkou historického centra nějakého starobylého města. V noci, ani za deště se jakékoliv stíny (tedy nejenom katedrál) jaksi nekonají. Půl nebe s bůh ví čím dokresluje zastavení se ve stínu obrovského masivu budov – slunce je skryto za budovou, v dohledu je polovina modré oblohy, v dálce zřejmě ještě letadlo, potažmo nějaké to UFO. Otázkou zůstává které město má na jednom fleku vícero katedrál – možná mělo být napsáno stín katedrály, ale z rýmových důvodů bylo zvoleno množné číslo.

Druhý a třetí řádek vnáší do vnímání děje poněkud zmatek. Absence jakéhokoliv přísudku dělá z logického popisu jakýsi heslovitý několikanásobně rozvinutý předmět – jediné sloveso víceméně rozvíjí jeden z předmětů, což nás ale nikam nás neposouvá.

Teprve čtvrtý řádek vnáší do celého textu jasné vysvětlení. Nikdo nic nepopisuje, někdo něco slibuje. To nám v Čechách jde velice dobře. Nevíme kdo slibuje, ani komu… a nedělejme si plané naděje: do konce písně se to od zpěváka ani nedozvíme. Vzhledem k tomu, že písně bývají velice přízemní, tipujeme si v této fázi na mladíka, který slibuje dívce, i když v těchto krajích by tyto věci klidně mohl slibovat i politik voličům. Vzhledem k tomu, že v době, kdy tato píseň vznikala, se voličům neslibovalo, zůstaňme u první varianty. Ruku na srdce, mladík se příliš nepředá…. Jednoslabičný dům bez dalšího přívlastku se z nabídky až nepatřičně vymyká – jinak mladík nabízí stín, ideál, sen, rým, či šál z úsměvů a i to půl nebe s Bůh ví čím evokuje ono často slibované „modré z nebe“ které ochotně nabízejí ti, co mají prázdné kapsy…

Refrén, to je jiná káva. Nabízí se otázka, jestli je slibujícím, pořád ta samá osoba. Pokud ano, tak buď mladík vyhrál během mezihry ve sportce, nebo dědil. Další možností je, že ve skutečnosti utekla spousta let a z mladíka se stal nechutný boháč. I zde jaksi panuje určitý chaos ohledně přesnějšího určení slibujícího: Zlatý dům ukazuje na majitele zlatého dolu, věž může být myšlena těžební, sladká sůl a suchý déšť evokují myšlenky na mecenáše výzkumné laboratoře. Mořská pláň a pláž vyvolávají vzpomínky na Mitche Djukenena

Ve světle těchto darů je možné, že i v první sloce byl autor písně nechutně bohat, jenom to nebylo z jeho poetiky tak patrné – půl nebe mohlo znamenat počátky vesmírné turistiky, stín katedrál zase může znamenat, že by pro skrytí ve stínu byl ochoten postavit katedrálu, nebo tedy několik. To by řešilo onen problém s více katedrálami na jednom místě, ovšem je to poněkud nepraktické, protože než by i ten nejbohatší člověk nechal postavit katedrálu, slunce by mnohokrát zašlo a opět vyšlo a dívka by bez stínu zřejmě uschnula. Možná by dokázal katedrálu koupit, ale to se nám jako bumerang opět vrací problém s jejich počtem.

V posledním řádku autor slibuje hudbu sfér. Vezměme si na pomoc slovník: Sféra (bez přívlastku) je vesmírný prostor kolem Zeměkoule. V těchto místech se nachází takzvané vakuum a i člověku nepříliš fyzikálně vzdělanému je jasné, že tam žádná hudba být nemůže. Respektive tedy může, ale nikdo ji neslyší. Možná měl autor textu na mysli hudbu vyšších sfér – zřejmě tedy bylo myšleno darování nějaké živé kapely, potažmo exkluzivního nahrávacího studia.

Úplným závěrem se pozastavme nad rádoby rytmickým „jé-jé“ na konci některých řádků. Tyto slabiky totiž převracejí hodnotu celé písně. Výkřiky jé-jé vydává člověk zklamaný, někdy až vyděšený. Ve skutečnosti tedy zpěvák neslibuje dobrovolný převod majetku, naopak zdá se, že je kýmsi vydírán a s těžkým srdcem nabízí protihodnotou veškerý svůj majetek. Tato skutečnost ještě více posouvá identifikaci obou hlavních aktérů písně – dvojice mladík x dívka jeho srdce evidentně neplatí, pravděpodobnější  je vážený a zámožný muž versus slečna lehčích mravů, která na něj něco ví, potažmo úspěšný podnikatel versus mafie vybírající výpalné.

Z původně romantického textu se nám tedy v závěrečném zhodnocení klube trestný čin..

Autor: Karel Janďourek | úterý 14.9.2010 14:55 | karma článku: 21,46 | přečteno: 9309x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,17 | Přečteno: 2382x | Diskuse| Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1337x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12146x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12566x | Diskuse| Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 492x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  20:35

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  20:35

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Nejbohatší britská rodina dostala čtyři roky vězení za vykořisťování služebnictva

21. června 2024  20:11

Členové jedné z nejbohatších britských rodin dostali několikaleté tresty vězení za vykořisťování...

Jak Češi a Poláci rozhodli boj o Bílý dům. Vytočil je Fordův úlet

21. června 2024

Premium Amerika se chystá na první prezidentskou debatu dvou starců, a tak v médiích ožívají vzpomínky na...

Pavel se sejde s Fialou, Babišem a Havlíčkem. Budou řešit bezpečnost

21. června 2024  19:57

Prezident Petr Pavel v úterý v poledne přijme na Pražském hradě premiéra Petra Fialu (ODS). Podle...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 23,17
  • Průměrná čtenost 1509x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik