Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sliby chyby

Co se slíbí, má se dodržet. Protože jinak se stanete člověkem bez důvěry, což v běžném životě znamená bez přátel. V politice to znamená bez spojenců. 

Česká republika se opět chystá porušit slib a navíc tak, že tím ublíží sama sobě. Nemusíme se přesvědčovat, že žijeme v nebezpečném světě. Bezprostředně jsme obklopeni spojenci, ale dál už to tak neplatí. Navíc současné a budoucí hrozby nepřicházejí jen v přímém, osobním kontaktu s nepřítelem. Kybernetické útoky může provádět někdo, kdo sedí pěkně daleko od nás. Obrana naší bezpečnosti něco stojí. Nemůžeme spoléhat na to, že soused má dobrý zámek, a tudíž nemusíme pečovat o zabezpečení svých vlastních dveří. Nebezpečí neklepe na dveře a dnes je i neviditelné. Na rozdíl od svých důsledků.

Vláda připravuje rozpočet. V něm opět nechce vydat na obranu tolik, kolik jsme spojencům v NATO slíbili. Samozřejmě, můžeme si říct, že oni to zvládnou, a i bez našich peněz zůstanou nejsilnějším obranným spojenectvím na světě. Zvládneme to ale my?

Každá skupina je tak silná, jak silný je její nejslabší článek. Naše armáda má skvělou pověst. Svoje organizační schopnosti prokazuje mimo jiné i v posledních měsících, kdy její členové pomáhají ve zdravotnictvím i sociálních službách, nebo aktuálně při očkování. Její klid a profesionalita kontrastují s vládním chaosem. Ženy a muže, kteří brání naše bezpečí, ale nemůže používat, jen když jiní nezvládají. Jejich úkoly jsou nezastupitelné jinde. A k tomu potřebují kvalitní prostředky. To, že je nemají, se bohužel vždy prokáže, až když je pozdě. V době klidu špatně vybavená armáda jakoby nikomu nevadí. Ona tu ale není pro dobu klidu. A především si musíme stále připomínat, že nežijeme v žádné klidné době.

Neochota vlády poskytnout armádě, tedy bezpečnosti náš všech, to, co potřebuje, je ostuda. Jednak tím jasně dáváme najevo, že obrana země není naše priorita. Spoléháme se na jiné a věříme, že to nějak dopadne. Katastrofální přístup, který se nám mnohokrát nevyplatil. Přitom hrozby, kterým čelíme, vyžadují schopnosti, které by mohly být našimi přednostmi: inovace, technologickou vyspělost, vysoce kvalitní, vzdělané profesionály. Česká republika má ekonomický i lidský potenciál, aby její obranné možnosti byly na daleko vyšší úrovni než dosud. Bohužel pro naši vládu to vyžaduje přemýšlet v souvislostech a strategicky. Čehož se jí nedostává.

Zastavení peněz pro obranu země je smutnou informací pro naše spojence. Koho se z nich zeptáte, ten se s velikým respektem vyslovuje o práci našich vojáků. Budeme-li ale jako země přistupovat k plnění svých slibů lehkovážně, bude oslabena naše schopnost podílet se na rozhodování. Ztěžujeme-li si, že mnohdy to bylo „o nás bez nás“, pak nyní říkáme „nám je to jedno, jsme členem klubu, ale plnit si svoje povinnosti nebudeme, nějak to zvládněte bez naší aktivity“. Tak to ale nefunguje. Znáte možná popularitu lidí, kteří chodí do hospody a při placení většinou řeknou, že si zapomněli peníze. Ochota ostatních jim pomoci, až to budou opravdu potřebovat, je tímto docela předvídatelná. Nehledě na to, že lidé si řeknou „když neplní svoje základní sliby, co budou dělat, až dojde opravdu k vážným situacím?“

Jsme součástí nejsilnější obranné aliance na světě. Toho si nestačí slovně vážit, musíme prokázat činy, že jsme pro ostatní přínosem. Armáda si svůj úkol plní. Vláda, jak jsme se mohli dočíst v návrzích rozpočtu, nikoli. Je dobré na to pamatovat, až zase budou vyprávět, jak jim jde o „naše lidi“.

Autor: Jan Bartošek | pátek 11.6.2021 8:13 | karma článku: 8,59 | přečteno: 310x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,81 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,52
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik