Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujeme obnovit důvěru a víru ve spravedlnost

Po volbách nás česká obnova země. Mluví a píše se o té části, která je hmatatelná, řekněme materiální, a týká se zejména ekonomiky a fungování státu.

Zkráceně řečeno, nesmíme zůstat zemí, kde se vyrábí to, co jinde vymyslí, ale musíme se změnit v zemi, kdy se výrobky a služby tvoří. To jsou samozřejmě propojené nádoby s úrovní školství, resp. celého systému vzdělávání. A konkrétně tohle,  je teď kapitola sama pro sebe, protože ač by měla být pro každou vládu prioritou vzdělanost obyvatel, tak u té naší to zatím vypadá tak, že fotbal je pro ni přednější, než otevření škol. Nebudujeme teď společný stát, protože vládci si ho zprivatizovali. Lidé ztratili základní víru ve spravedlnost. Vidí, že to, co je dovoleno jedněm, není dovoleno jim.

Během pandemie jsme zjistili, že přestože vláda přijala desetitisíce státních zaměstnanců, stát jako organizace funguje pomalu, chaoticky a zaostává za soukromým byznysem v digitalizaci i úrovni služeb.

Pak je tu ale celá oblast vztahu mezi občanem a státem, která byla narušená, či úplně zničená. Říká se jí důvěra. Lidé nevěří reprezentantům své země a znovu, stejně jako za normalizace, si vytváří paralelní svět.  

Začíná to nesplněnými sliby, které předseda vládnoucího hnutí s lehkomyslností vypouštěl a vypouští z úst, kamkoli dorazí. Chcete stadion, postavím stadion. Máte rádi nějakou značku mobilu, budete mít její obchod na náměstí. Stačí, když zvolíte toho, kdo má na mě telefon. Zvykli jsme si na to, že za premiérovými sliby následují sliby nové, ještě větší. Když rozdává, tak z cizího. Kdo to zaplatí ho netrápí, protože on to nebude. Nemá vztah k naší společné zemi.

A pak tu máme ještě horší průšvihy vlády, než jsou nesplněné sliby. A to je rozdíl mezi tím, jak stát postupuje vůči jiným než vybraným občanům. Kam se premiér podívá, tam má malér. Malér, který mít jiný, byl by již asi vyřešen. Ona tolikrát vysmívaná evropská byrokracie funguje rychleji a srozumitelněji než úředníci tuzemští. Čapí hnízdo – čeká se. Dotace pro Agrofert – proplaceny z našich daní. Zda budou vráceny, když evropští auditoři hovoří o nepřípustném konfliktu zájmů, to z příslušných ministrů nedostanete . Bečva, ano nepřestaneme o ní mluvit, výsledek šetření je však stále v nedohlednu. A tak bychom mohli pokračovat. Vše spojuje jedno společné– v českém státě není spravedlnost. K takovému státu pak lidé logicky nemůžou mít kladný vztah, nepovažují ho za svůj a podle toho se k němu chovají.

Napravit zničení vztahu mezi lidmi a státem, to je těžší úkol než digitalizovat státní správu. Přesvědčit znovu občany, že tu úředníci nejsou pro zájmy jednoho muže, ale jejich potřeby, že má smysl platit daně, protože jdou např. na vzdělání našich dětí, ne na podivné dotace, jednoduše, že zájem vlády a občana jsou totožné, to bude stát úsilí. Zde nepomohou slova, ale konkrétní práce. Lidé během uplynulého roku prokázali neuvěřitelnou sílu a schopnost sebeorganizace, solidarity a sounáležitosti. To je ten základ, na který může nová vláda navázat. Ze dvou zemí, země obyčejných lidí a země jednoho holdingu, vytvořit zase společnou Českou republiku, i tom se bude rozhodovat ve volbách.

 

Autor: Jan Bartošek | pátek 30.4.2021 8:13 | karma článku: 13,59 | přečteno: 298x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,76 | Přečteno: 276x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 161
  • Celková karma 11,20
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik