Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postavit zemi zpátky na nohy

Jistě nejsem jediný, komu doma, když byl malý, říkali, že věci se nedají dělat „napůl“, že je důležité nejen je začít, ale i umět dokončit. 

Jezdím-li nyní po Čechách (nejen těch jižních, i když zde nejvíc), Moravě a Slezsku, setkávám se až příliš často s věcmi prostě „napůl“, které vláda slíbila nebo začala, ale nedodělala. Kdo by to řekl, že právě tento premiér, tolik se chlubící svými údajnými manažerskými schopnostmi, bude mít problém s uskutečňováním slibů a snů. Ale je to tak.

Co zbyde po této vládě? Víte, o něčem pozitivním? Chlubí se s kdečím, třeba i hotelovým bazénem. Tak groteskní situace jsme se dočkali, že ministryně financí smočí prstík v bazénu a je z toho alespoň na pár hodin mediální událost. Jeden by řekl, že při půl biliónovém státním dluhu, by měla mít trochu jiné starosti, ale ne, fotka na Instagramu má přednost.

Vláda vůbec připomíná takové ty scény z kreslených filmů, kdy postavička běží po mostě z prkének a ty za ní padají do hlubiny a ona musí běžet stále rychleji, aby to stihla na druhý břeh a nespadla. Ale samozřejmě to, co sneseme v kreslené komedii, nemusí mít ve skutečném životě.

Znova se tedy vraťme k původní otázce, co zbyde po této vládě. Reálného, skutečného, nového. Kam posunuli Českou republiku, co by bez nich nebylo? Vyšší důchody? Ale kde že, ty byly stejně vysoké i za jiné vlády. A dál? Dálnice? Kdepak jsou? Máme rychlejší vlaky? Ne. Naopak se dostáváme do trapné situace, kdy naši sousedé postavili k hranicím svoje nové dálnice a my na ně nedokážeme navázat. Osm let. Osm let je zodpovědné hnutí ANO za dopravu. A výsledek? Nula.

A tak bychom mohli probírat resort za resortem. Slovy Járy Cimrmana: po prvku očekávání přichází prvek zklamání. Jenže ono to již není vtipné. Země nejen nevzkvétá, ona stojí. Změna je nutností, abychom nezůstali periférií Evropy, její montovnou a skladištěm.  Další čtyři roky spánku si nemůžeme dovolit.

Samozřejmě ne vše je špatně. Na mnoha místech potkávám lidi, ať podnikatele či zapálené lokální patrioty, dříče na radnicích a tvrdě pracující rodiny, pečující o svoje okolí. To jsou tu ostrůvky naděje, o které se nová vláda bude moci opřít. Bude-li to vláda, která se bude chtít spoléhat na aktivitu lidí, vrátí jim důvěru, víru a svobodu. Je potřeba lidem zase začít věřit, zbavit je byrokratické zátěže a každodenního zbytečného dohledu. Zvětšovat prostor pro lidskou činorodost a samostatnost.

Vedle nápravy, která se dá udělat hned, stojí před Českou republikou úkoly na delší čas. Ten nejzávažnější se týká našich dětí, školství. Žáci a studenti byli nejvíce postiženi nekompetentním a chaotickým jednáním vlády během pandemie. Nesmyslně dlouho zavřené školy budou mít následky, které můžeme nyní jen předvídat. Svět na nás nečeká a chceme-li být jeho tvůrci nejen reagovat na to, co vymyslí jiní, musíme vzdělávat nové generace tak, aby v něm dokázali uspět. To chce peníze, energii, soustředění a trpělivost. Nic jiného než vzdělané lidi, odolné vůči hrozbám a schopné přinášet nové myšlenky, nemůžeme světu nabídnout. Zatím jsme novým generací zanechali jen obrovský dluh. Musíme jim dát šanci vyrůst v bezpečné a prosperující zemi. K tomu potřebujeme vyměnit ty, kteří ji řídí.

Lidé přemýšlí, co bude dál. Jsou plni obav a otázek a očekávají na ně odpověď. Ztratili důvěru v sebe sama, protože současná vláda slibovala, že vše za ně samozřejmě zařídí a nezařídila samozřejmě nic. Obnovit tuto ztracenou důvěru mezi lidmi a jejich vládou, to bude první úkol, který nás čeká. Je to naše společná země. Nejsme my a oni. Vláda slouží, lidé rozhodují. Vrátit zemi zpátky na nohy a „rozchodit“ ji. Zvládneme to. Spolu.

 

 

Autor: Jan Bartošek | úterý 31.8.2021 12:02 | karma článku: 11,82 | přečteno: 405x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,81 | Přečteno: 289x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,52
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik