Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politika by neměla být o plytkých frázích a falešném populismu

A nebylo to tak vždycky! Ale kdy se to tak změnilo? Těžko říct…V některých zdrojích najdete teze, že k proměně politiky došlo koncem 19. století (případně přesněji: v 80. letech téhož st.

Kdy se vlastně politika odklonila od skutečných osobností. Přesné důvody takové změny bývají podkladem pro více či méně zasvěcené politické disputace. Při hlubším propátrávání internetu nebo jiných zdrojů jsou snadno k dohledání. Ono propojení politiky, jejího směřování, z toho pramenících nálad ve společnosti aj. právě s konkrétní osobností je nejen velmi zajímavé, za mne navíc v podstatě zásadní. Názorové postoje takové politické persony, způsob jejího vyjadřování, a v souvislosti s tím možná ještě více i shoda/rozpor mezi slovy a činy… to bylo motorem tehdejší politiky. A mělo by tomu tak být i dnes. Jaká je ale realita?

Politika a společnost jsou spojené nádoby, ani jedno nemůže existovat bez druhého. Politické texty, stejně jako texty o politice, operují mj. s termíny jako moc, potřeba, prospěch, celek, většina, participace, ideje apod. Jejich použití a samotný výklad ovlivňuje politická orientace daného politika, jeho osobnost, charakter, včetně citu pro etiku, morální kredit, smysl pro odpovědnost, fair-play apod. Pokud se nám ale z politiky vytratily osobnosti, zůstává soutěžení politických a jiných „zájmových“ celků ve prospěch nejsilnějších nebo nejzdatnějších, a dokonce politická mluva snadno ztrácí konkrétní obsah. Pak i sebeupřímnější myšlenky, akceptovatelné ideje, vzletné plány mohou chtě nechtě dostat jemně plytkou pachuť, stát se pouze předvolebními frázemi a politickými marketingovými mávátky.

Na začátku bývá často chuť nebo až potřeba něco opravdu změnit k lepšímu. Obvyklé je to především na komunální úrovni, kde jsou výsledky práce rychleji vidět. Navíc na této úrovni politiky podle mne perfektně fungují mechanismy přímé kontroly s efektem „tady a teď“, žádné uvidí se někdy v budoucnu, až…

Nejspíš je samozřejmě jedno, o jaké úrovni politiky mluvíme, absence vůdčí a tvůrčí osobnosti v jejím čele je obecně smutný fakt. Za takovým člověkem společnost většinově stojí, věří mu a dokáže od něj přijmout i nepříjemné informace. On nebo ona ale musí být srozumitelný a důvěryhodný. Onou důvěryhodností pak je zejména zkušenost lidí, že co on/ona řekne, je pravdou bez vytáček a „drobného pod čarou“. Že vedle negativního A dokáže nahlas formulovat i motivační B. Že v reálném životě není místo pro státnická vyjádření typu „odvolávám, co jsem odvolat a slibuji, co jsem slíbil“. Protože, když on/ona něco řekne, bude si za tím i STÁT!

Chybí-li politická osobnost dlouhodobě, byť někteří mohou oponovat, že ji mají a z jejich pověření třeba vede stát, jako firmu, nebo vzhlíží k rudé Číně, je to na společenské náladě znát. Není-li někdo, kdo lidi propojuje, naopak je štve proti sobě, jde jakýkoli vývoj ve státě jeden, dva kroky dopředu a jeden zpátky…

I když se pravda někdy hůř poslouchá, je to pořád pravda, a toho si na ní lidé cení, stejně jako na tom, kdo s pravdou nakládá po pravdě. Ono být názorově pružný v období vlády, stejně jako v období opozičního působení, za moci prosazovat to, co za opozice kritizuji a naopak, je populismus jako vyšitý. Mnohdy zavánějící až cynismem.

Na dráze homo politicus se musí počítat téměř se vším. Je ale dobré mít nohy stále na zemi. A je velkou výhodou projít si to všechno pěkně od píky. Přistupovat ke všemu a ke všem s úctou, s respektem. Nerezignovat na hodnoty, držet se jich. Být názorově konzistentní. A pak je velká šance, že politika opravdu nebude o plytkých frázích a falešném populismu.

Autor: Jan Bartošek | pondělí 4.3.2024 11:28 | karma článku: 10,43 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,78 | Přečteno: 280x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Krvavá fotbalová párty. V Německu muž nožem napadl tři lidi, předtím zabíjel

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  10:50

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Češi jdou do dobročinnosti víc než Slováci, Maďaři i Poláci, ukázal výzkum

15. června 2024  10:47

Lidé v Česku se víc než obyvatelé ostatních zemí visegradské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko,...

Žena přecházela na Nymbursku koleje, srazil ji vlak. Nehodu nepřežila

15. června 2024  10:44

Na trati mezi Kostomlaty a Lysou nad Labem srazil v sobotu ráno vlak ženu. Neštěstí se stalo u obce...

Digitální dovednosti lidí mohou posílit sociální pracovníci, pomůže jim příručka

15. června 2024  10:11

Návod k bezpečnějšímu používání internetu či k elektronickému podávání žádostí o dávky obsahuje...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 11,20
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik