Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neklaňme se předraženým šmejdům, věnujme se sousedům

Časté slovo, které používají lidé při hodnocení této vlády, je stud. Člověk se vztahem ke své zemi, a tím k institucím, které ji reprezentují, se třese hrůzou, co zase náš „best in covid“ někde plácne. 

Copak my doma jsme si zvykli, a víme, že většina myslí jinak, ale lidé v zahraničí musí být překvapeni, koho si ti Češi vybrali za své zástupce. Buranské chování Andreje Babiše, kdy pohrdlivě mluvil o těch, kteří v začátku pandemie neměli takové štěstí jako my, a odmítal jim poskytnout elementární pomoc, se stalo vizitkou hloupé a nedospělé politiky. Říká se tomu sobectví a v politice krátkozrakost. Ve chvíli, kdy my sami potřebujeme pomoc, se naši sousedé a spojenci chovají podle jiných kulturních vzorců.

Ukazuje se jako neskutečná výhoda a výsledek politiky uplynulých třiceti let, že naše země je obklopena spojenci. Můžeme se spolehnout na pomoc našich sousedů. A to nejen na té „velké“ mezinárodní úrovni. Představitelé měst a správních celků sousedících s našimi covidem nejpostiženějšími oblastmi s naprostou samozřejmostí byli a jsou připraveni různými způsoby nenechat nás v tom samotné. Samozřejmě, že myslí i na vlastní bezpečnost a chod své ekonomiky, která je s tou naší propojená. Ale spojenectví je postavené na vzájemně výhodných vztazích, na tom není nic zvláštního. Nevím, zda dost doceňujeme, jak důležité je, že u svých sousedů nalézáme pochopení a součinnost.

V kontrastu s tím je nepochopitelný důraz, který kladou lidé kolem prezidenta a některých členů vlády na finanční a politické zájmy zemí, které jsou připravené na naší situaci jen vydělat. To, co se děje kolem ruské vakcíny není nic jiného než hledání protekce. Nikdo nikomu nebrání, aby přihlásil svoji vakcínu k Evropské agentuře pro léčebné přípravky a nechal ji schválit pro využití v zemích Evropské unie. Snaha obcházet pravidla, hledat nesystémové cestičky a získat tak výhody pro několik jednotlivců a firem, to jsou přesně ty východní moresy, které sem vláda Andreje Babiše zavádí, a které se snaží prezident využít. Nikdo ruské vakcíně neubližuje, nikdo ji neznevýhodňuje. Je to přesně naopak. Oni místo respektu k odborným institucím hledají fígle, jak obejít pravidla, která platí pro všechny ostatní. Je to vekslácká ekonomika, kdy jiná pravidla platí pro papaláše a jiná pro obyčejné lidi.

Nedávno jsme si připomínali 15. březen, kdy byla dovršeno rozbití Československa a v naší zemi nastalo nejstrašnější období jejích novodobých dějin. Když se podíváte na mapu roku 1938 a 1939, tak jsme zůstali sami, obklopeni zeměmi, které rozhodně nebyly našimi přáteli. Pohled na současnou mapu střední Evropy a zkušenost s chováním našich dnešních sousedů, ať už na vládní či lokální úrovni, nás může alespoň v něčem uklidnit. Jiná otázka je, jak my sami jsme prospěšní našim spojencům, jak se k nim chováme my a čím přispíváme ke společnému cíli. Například jak ignorujeme potřeby naší armády a naše závazky ke společné obraně.

Je velmi důležité, že dobré sousedské vztahy jsou i na té obyčejné, občanské úrovni. Je to vidět na spolupráci místních samospráv a jednotlivých starostů, či ředitelů nemocnic, na vůli pochopit a vyhovět si v každodenních starostech. Není důvod si naše spojence idealizovat. Naše vlastní krize nám ale ukázala, jak důležité je mít přátelsky naladěné sousedy. Nyní je na nás, abychom se přestali klanět letadlům s předraženým zbožím posílaných pro zisk pár lidí, a začali se věnovat vztahům, které se v kritické chvíli ukázaly jako zásadní a spolehlivé. I o tom se bude rozhodovat v podzimních volbách.

Autor: Jan Bartošek | středa 17.3.2021 15:04 | karma článku: 16,59 | přečteno: 540x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,78 | Přečteno: 280x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Žena přecházela na Nymbursku koleje, srazil ji vlak. Nehodu nepřežila

15. června 2024  10:44,  aktualizováno  12:04

Na trati mezi Kostomlaty a Lysou nad Labem srazil v sobotu ráno vlak ženu. Neštěstí se stalo u obce...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  12:04

Přímý přenos Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujímá úřadu. Inaugurace...

Lidé si v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce

15. června 2024  11:55

Lidé si v sobotu v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce nacisty. Program...

VIDEO: Joe, vrať se k nám! Meloniová naháněla zatoulaného Bidena

15. června 2024  11:52

Americký prezident Joe Biden se na čtvrtečním zasedání G7 odloučil od skupiny světových lídrů, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 161
  • Celková karma 11,20
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik