Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naději vidím v lidech, které potkávám

Imunita je schopnost organismu bránit se proti nebezpečí z vnějšího i vnitřního prostředí. Za poslední rok a půl je imunita jedním z nejužívanějších slov. 

Blížící se volby prokáží, jakou má Česká republika jako společenství lidí odolnost vůči nebezpečím, které ji ohrožují. Situace není zoufalá, ale je vážná. Proč? Protože se ukáže, zda máme v sobě dost sil a schopností, abychom včas dokázali zastavit ohrožení základních funkcí našeho státu. Každý organismus dokáže vzdorovat hrozbám jen po určitou dobu. Pak potřebuje pomoc zvenčí. Pro nás jsou takovou pomocí právě říjnové volby.

Vezměme si jeden příklad. Je to rok, co do řeky Bečvy vyteklo svinstvo a zabilo obrovské množství ryb. Za celý rok nebyl stát schopen nic vyšetřit. Obyčejní lidé svoji práci odvedli. Obětavostí za hranicí ohrožující vlastní zdraví zachraňovali, co se dalo a současně přinesli důkazy, které mohly vyšetřujícím orgánům pomoci. Výsledek? Nula. Jen firma patřící do svěřeneckého fondu předsedy ANO vydala okamžitě prohlášení, že ona je určitě čistá, jako Bečva před znečištěním. Možná ano, možná ne. Ale lidé poznali, že stát nekoná, jak má. Tím je ohrožena odolnost celé společnosti. Lidé vidí, že jejich obětavost nemá smysl. Naše společná státní imunita slábne.

Řeknete si: jedna řeka, může to být jen liknavost místních úředníků. Co ale pak celý průběh pandemie u nás. Vzpomínáte, jak se muž zodpovědný za řízení země rozčiloval ve Sněmovně, proč ho otravujeme s covidem, když on řeší zahrádkářský zákon? Když se situace zhoršila a on byl přichycen při nepřipravenosti doslova za ruku, následovaly vytáčky jak od žáčka z první třídy základní školy. Kdo měl přijít, prý nepřišel. Ne, to není úryvek z výstupu Felixe Holzmana. To je výmluva premiéra země. Následovala zbytečná úmrtí, ztráta na cenných lidských životech. Velké a zbytečné!

A opět klesla naše odolnost vůči hrozbám. Stát se rozklížil, protože lidé zjistili, že mu nemohou věřit.

Nyní ten samý člověk říká, že se nám daří skvěle. Každý, kdo nakupuje v obchodě, kdo staví, lidé ve firmách, vidí, že se zdražuje doslova týden po týdnu. Přitom dluh státu, tedy každého z nás, roste zbytečně rychle. Jsme půl bilionu korun v mínusu za minulý rok. A letos zase. To je částka zcela mimo představivost obyčejného člověka. Tolik budeme muset zaplatit za neschopnost vlády prozíravě hospodařit. Inflace trhá rekordy desetiletí a premiér? Točí zmrzlinu.

Opakuji to zde často, protože je to velmi důležité. Z dnešní situace nás dostane jen spolupráce všech, kdo to s republikou myslí dobře. Lidí, kteří se nebudou předvádět, ani předhánět. Kteří dokáží oddělit úkoly podstatné od těch méně důležitých. Když teče do domu, není čas řešit barvu závěsů v obýváku. Je to těžké, protože každý máme svoji hlavu, svoje zkušenosti a svůj pohled na věc. Koalice Spolu se rozhodla jít příkladem. Ukázat, že to jde. Domluvit se, nefňukat a zabrat.

Věřím, že naše společnost imunitu tak úplně neztratila. Vidím to každý den při setkávání s lidmi. To, co mě naplňuje nadějí, je jejich energie, vztah k místu, kde žijí, dobrá nálada, když se setkají s lidmi podobně nastavenými. Ono to půjde. Slovo, které je důležité pro nadcházející dny, je pokora. Jdeme dům od domu a vysvětlujeme svým sousedům, těm blízkým i vzdálenějším, že jejich země je potřebuje. Ze začátku to chce trochu odvahy, zazvonit na neznámého člověka. Co mě překvapilo nejvíce a mile, je zájem lidí. Žádná odmítání. Otázky, povídání, starosti. Stovky příběhů. A přání všeho dobrého.

Neztratili jsme schopnost spolu mluvit. Pokud dokážeme proměnit tato jednotlivá setkání, která probíhají denně od Šumavy k Beskydám, v energii, pak změna přijde. A Česká republika se uzdraví.

Autor: Jan Bartošek | pondělí 20.9.2021 9:58 | karma článku: 9,42 | přečteno: 245x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,81 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,52
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik