Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

Po letech neshod, nejistého přešlapování na místě, včetně mnoha nešikovných kroků zcela nesprávnými směry tu tak máme finální podobu „migračního balíčku“. Zástupci členských států EU schválili pravidla společné migrační politiky směřující k lepší ochraně vnějších hranic EU, větší solidaritě a větší ochraně zranitelných a žadatelů o azyl. Chtělo by se zatleskat a zvolat Hurá, konečně tu budeme mít systémové řešení uprchlické krize. Bohužel ani tento základ všech budoucích konceptů společné evropské migrační politiky nejspíš nelze označit za ideální. Díky migračním vlnám z let 2015 a 2016 (1 216 900, resp. 1 116 800 uprchlíků ze zemí mimo EU) za sebou máme zkušenost s jednou z největších uprchlických krizí v novodobé historii. Z toho jsme si mohli, nebo spíše měli, vzít několik zásadních ponaučení. Ale nejsem si jist, že přesně to se do aktuálního vyjednávání funkčních a efektivních pravidel migrační a azylové politiky společné Evropy skutečně promítlo. Boj o kvóty, vedený před sedmi lety, se podle mne pouze drobně přetransformoval. Reforma evropské azylové a migrační politiky je téma kontinuálně se „táhnoucí“ od roku 2016 s hlavním cílem sjednotit toto na úrovni členských států, tzn. vytvořit funkční systém umožňující dlouhodobé řízení a normalizaci migrace. Pomoc potřebným podle mezinárodního práva je žádoucí a ochrana všech, kterých se to týká, nezbytná. Jaké pro to jsou možnosti a cesty k tomu vedoucí by právě mělo být alfou a omegou diskutovaného migračního paktu. A že jsme se my v EU, stejně jako ostatní svět, od roku 2016 zase posunuli o kus dál je nabíledni, což migrační pakt činí ještě žádoucnějším. S plynoucími léty a výměnami na příslušných eurounijních postech jsme se dlouho nebyli schopni dobrat finální podoby paktu. To se sice nyní zdá na dosah, i když jeho pozitiva i negativa logicky stále dostávají svůj mediální prostor, cílová páska však stále ještě stržena nebyla. V únoru odsouhlasený „postoj“ členských států, při jehož odhlasovávání se Česká republika zdržela, lze tak sice považovat za definitivní, posledním aktem schválení paktu ale ještě bude formální palec nahoru od Evropského parlamentu. To by mělo proběhnout v dubnu.
Vzhledem ke skutečnosti, že se v případě migrační politiky, či správně spíš uprchlické krize, jedná o závažnou bezpečnostní hrozbu, mám já osobně k současné podobě migračního paktu velké výhrady. Je to malý krok, byť správným směrem, ale rozhodně ne dostatečný. Toto podle mne není koncepční migrační politika a k ideálu má stále ještě dost daleko. Češi od začátku patří k odpůrcům povinných relokačních kvót, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Momentálně dojednávaná podoba paktu s nimi sice explicitně „nepočítá“, ale de facto je ve výsledném efektu takto koncipována ta část normy, která definuje tři možnosti solidarity. Lze tedy jak přijmout určitou část uprchlíků, tak se finančně, či technologicko-logisticky podílet na pomoci těm státům, které jsou aktuálně nejvíce postižené výraznou vlnou migrace. Rozhodnutí pro jednu z těchto variant (nákladově srovnatelných) ale musí být dobrovolné. Zcela zásadnější je ale efektivní kontrola migrantů na vnějších hranicích bloku, pružné vracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu a pomoc v místě konfliktu, který je důvodem migrace. Zároveň s tím musí dobře fungovat návratová politika a tvrdé postihy nelegálních převaděčů. Evropa není VELKÝ, ale ani MALÝ RÁJ tam kdesi na ZÁPADĚ, kde na ně zcela automaticky a bez přičinění čeká BLAHOBYT a žádná zodpovědnost a s ní spojené povinnosti. To platí pro našince, stejně jako pro kohokoli odjinud!
Takže pomoc rozhodně ano, ale s koncepcí a strategií tři tahy dopředu, aby nemohlo dojít k situaci, která bude pro celek ještě složitější.
Jan Bartošek

 

Autor: Jan Bartošek | čtvrtek 28.3.2024 6:12 | karma článku: 10,92 | přečteno: 430x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Když víte, s kým máte tu čest

Tedy vždycky nejde přímo o skutečnou čest. Ale znáte to rčení, i když v mnoha případech víte, zač je koho loket, a se ctí to nemá absolutně nic společného.

21.3.2024 v 8:33 | Karma: 13,53 | Přečteno: 566x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Ruská volební ztuhlost

Člověk nemusí být ani politolog, ani nijak intenzivně sledovat dění v Rusku, aby odtušil, co se tam aktuálně děje a jak to v blízké budoucnosti, resp. dnes po uzavření volebních místností, dopadne.

17.3.2024 v 14:40 | Karma: 16,03 | Přečteno: 345x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

S malou pražskou Eiffelovkou za zády

Kouzlo nechtěného nebo možná záměr fotografa, tak na mne zapůsobily některé fotky ze včerejšího oficiálního přijetí francouzského prezidenta českým protějškem na Pražském hradě ...

6.3.2024 v 11:12 | Karma: 8,69 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika by neměla být o plytkých frázích a falešném populismu

A nebylo to tak vždycky! Ale kdy se to tak změnilo? Těžko říct...V některých zdrojích najdete teze, že k proměně politiky došlo koncem 19. století (případně přesněji: v 80. letech téhož st.

4.3.2024 v 11:28 | Karma: 10,43 | Přečteno: 352x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 12,92
  • Průměrná čtenost 736x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik