Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

Po letech neshod, nejistého přešlapování na místě, včetně mnoha nešikovných kroků zcela nesprávnými směry tu tak máme finální podobu „migračního balíčku“. Zástupci členských států EU schválili pravidla společné migrační politiky směřující k lepší ochraně vnějších hranic EU, větší solidaritě a větší ochraně zranitelných a žadatelů o azyl. Chtělo by se zatleskat a zvolat Hurá, konečně tu budeme mít systémové řešení uprchlické krize. Bohužel ani tento základ všech budoucích konceptů společné evropské migrační politiky nejspíš nelze označit za ideální. Díky migračním vlnám z let 2015 a 2016 (1 216 900, resp. 1 116 800 uprchlíků ze zemí mimo EU) za sebou máme zkušenost s jednou z největších uprchlických krizí v novodobé historii. Z toho jsme si mohli, nebo spíše měli, vzít několik zásadních ponaučení. Ale nejsem si jist, že přesně to se do aktuálního vyjednávání funkčních a efektivních pravidel migrační a azylové politiky společné Evropy skutečně promítlo. Boj o kvóty, vedený před sedmi lety, se podle mne pouze drobně přetransformoval. Reforma evropské azylové a migrační politiky je téma kontinuálně se „táhnoucí“ od roku 2016 s hlavním cílem sjednotit toto na úrovni členských států, tzn. vytvořit funkční systém umožňující dlouhodobé řízení a normalizaci migrace. Pomoc potřebným podle mezinárodního práva je žádoucí a ochrana všech, kterých se to týká, nezbytná. Jaké pro to jsou možnosti a cesty k tomu vedoucí by právě mělo být alfou a omegou diskutovaného migračního paktu. A že jsme se my v EU, stejně jako ostatní svět, od roku 2016 zase posunuli o kus dál je nabíledni, což migrační pakt činí ještě žádoucnějším. S plynoucími léty a výměnami na příslušných eurounijních postech jsme se dlouho nebyli schopni dobrat finální podoby paktu. To se sice nyní zdá na dosah, i když jeho pozitiva i negativa logicky stále dostávají svůj mediální prostor, cílová páska však stále ještě stržena nebyla. V únoru odsouhlasený „postoj“ členských států, při jehož odhlasovávání se Česká republika zdržela, lze tak sice považovat za definitivní, posledním aktem schválení paktu ale ještě bude formální palec nahoru od Evropského parlamentu. To by mělo proběhnout v dubnu.
Vzhledem ke skutečnosti, že se v případě migrační politiky, či správně spíš uprchlické krize, jedná o závažnou bezpečnostní hrozbu, mám já osobně k současné podobě migračního paktu velké výhrady. Je to malý krok, byť správným směrem, ale rozhodně ne dostatečný. Toto podle mne není koncepční migrační politika a k ideálu má stále ještě dost daleko. Češi od začátku patří k odpůrcům povinných relokačních kvót, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Momentálně dojednávaná podoba paktu s nimi sice explicitně „nepočítá“, ale de facto je ve výsledném efektu takto koncipována ta část normy, která definuje tři možnosti solidarity. Lze tedy jak přijmout určitou část uprchlíků, tak se finančně, či technologicko-logisticky podílet na pomoci těm státům, které jsou aktuálně nejvíce postižené výraznou vlnou migrace. Rozhodnutí pro jednu z těchto variant (nákladově srovnatelných) ale musí být dobrovolné. Zcela zásadnější je ale efektivní kontrola migrantů na vnějších hranicích bloku, pružné vracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu a pomoc v místě konfliktu, který je důvodem migrace. Zároveň s tím musí dobře fungovat návratová politika a tvrdé postihy nelegálních převaděčů. Evropa není VELKÝ, ale ani MALÝ RÁJ tam kdesi na ZÁPADĚ, kde na ně zcela automaticky a bez přičinění čeká BLAHOBYT a žádná zodpovědnost a s ní spojené povinnosti. To platí pro našince, stejně jako pro kohokoli odjinud!
Takže pomoc rozhodně ano, ale s koncepcí a strategií tři tahy dopředu, aby nemohlo dojít k situaci, která bude pro celek ještě složitější.
Jan Bartošek

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartošek | čtvrtek 28.3.2024 6:12 | karma článku: 10,92 | přečteno: 430x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,17 | Přečteno: 396x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,65 | Přečteno: 552x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,25 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Když víte, s kým máte tu čest

Tedy vždycky nejde přímo o skutečnou čest. Ale znáte to rčení, i když v mnoha případech víte, zač je koho loket, a se ctí to nemá absolutně nic společného.

21.3.2024 v 8:33 | Karma: 13,53 | Přečteno: 570x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Uznání Palestiny je i políček za Gazu. Tři státy moc nezmohou, říká Kalhousová

27. května 2024  20:36

Podcast Zatímco se může brzy dostat před soudy případ války v Gaze a tři evropské státy uznají v úterý stát...

Macron ruší výjimečný stav v nové Kaledonii, chce umožnit politický dialog

27. května 2024  20:02

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí rozhodl zrušit výjimečný stav na francouzském...

Podvody s auty: Prodejci nabízejí ojeté vozy z Německa s vymyšlenou historií

27. května 2024

Premium Mezi autobazarníky se tomu slangově říká „prodat auto s příběhem“. Přeložit se to dá jednoduše:...

Italské soudy chránily Turka před vydáním. Byl přitom kriminálním bossem

27. května 2024  19:43

Italská policie zadržela kriminálního bosse tureckého původu Barise Boyuna. Ten byl v domácím...

  • Počet článků 160
  • Celková karma 11,18
  • Průměrná čtenost 721x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik