Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klauni nás z toho nedostanou

Je to starý známý fígl. Aby kouzelník odpoutal pozornost od svého triku, snaží se soustředit pohled diváků někam jinam, což slouží k tomu, aby kejkle mohly být v klidu provedeny. A přesně to se děje i ve volební kampani. 

Nemáte-li co říct, potřebujete-li zakrýt, že jste slibovali dálnice nebo snížení korupce, což se nepovedlo ani jedno, ani mnohé dalšího, začnete řešit zmrzlinu či si necháte popsat pár stránek, což nazvete knihou a doufáte, že veřejnost i média se soustředí na tu zmrzlinu nebo další sliby a nebudou hodnotit váš skutečný výkon. Nebezpečí každé veřejné debaty je, že sklouzne k přitažlivým jednotlivostem, které sice nemají vůbec žádný vliv na dění v zemi, ale zase jsou zábavné.

Problém je, že my na začátku října nebudeme vybírat nejlepší klaunské číslo, ale lidi, kteří mají vyvézt zemi z krize. Z krize dlouhodobé, protože pandemie jen zvýraznila neschopnost vlády a také překryla svoji naléhavostí její průšvihy předchozí. Jsme v maléru, ze kterého se někdo chce vykecat. Nesmíme se nechat nalákat jeho proměnlivými fintami do kabaretu a stále musíme trvat na tom, že skutečnost je jiná, než nám ji vrchní eskamotér představuje.

Země je především na finančně na mizině. Vidí to každý, kdo jde nakupovat. Zdražuje se rychle a hodně a výhled není optimistický. Dluh každého z nás roste a vládní klauni se tváří, že to je jen taková hra... Ale ona není a my to budeme muset brzy začít splácet. Nemáme rezervy, spoléháme se na peníze z Evropské unie, což ale také nejsou dárky, nýbrž naše další závazky. Díky osobním problémům premiéra současně nejsme schopni prosazovat naše zájmy v Evropě, takže místo strategie win-win jdeme od proher k porážkám.

Oblíbenou fintou politických kejklířů je rozdělit lidi a dostat je do vzájemných rozepří. A tak se sociální sítě baví kulturními válkami a tématy, které rodiny a vůbec obyčejní lidé neřeší, protože jsou především utahaní covidovým chaosem, za kterým jim byla naivně slíbena tečka, ale spíš to vypadá na další odstavec nesrozumitelných zákazů a omezování.

Spolu tady žijeme a nikdo jiný než my sami nás z této situace nedostane. Potřebujeme si uvědomit, o co vlastně ve volbách půjde. Čeká nás těžká doba, kterou dokážeme zvládnout. Ale ne s klauny na pódiu, nýbrž s lidmi, kteří nebudou předstírat a lhát, ale dokáží problémy vysvětlit a připravit plán na jejich řešení. Potřebujeme lidi schopné spojovat, ne rozdělovat, ochotné upozadit svoje ega a zájmy ve prospěch celku. Je samozřejmě těžké a nepopulární ukončit komedii a říct lidem, že je potřeba začít pracovat. Většina to ale pochopí, protože ví, že klauni jim střechu neopraví a plot nenatřou.

Volební kampaň je zajímavá v tom, že se potkáváte se spoustou zajímavých lidí a zjišťujete, že naše tužby a potřeby jsou si většinou velmi podobné. Chceme dobře vychovat děti, postarat se o jejich vzdělání, máme starosti o zdraví a klidné stáří rodičů, a tak nějak si přejeme, abychom se společně dokázali ochránit vůči zlu světa, které existuje a nezmizí, i když bychom si to přáli. Víme, že mezi snem a skutečností je velký rozdíl. A že ten skutečný život může být lepší, pokud budeme společně chtít.

Autor: Jan Bartošek | pátek 13.8.2021 11:20 | karma článku: 20,52 | přečteno: 698x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 8,55 | Přečteno: 292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,14
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik