Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dobrá je paměť lidstva aneb Máme se 84 let poté bát další světové války?

Kdo dneska ví... kde dneska je nebo není jistota... v lidskou paměť a cit pro poučení ale stále! Na vkus mírumilovného člověka se toho ale na geopolitickém poli aktuálně děje trochu dost!

Kdo dneska ví... kde dneska je nebo není jistota... v lidskou paměť a cit pro poučení ale stále! Na vkus mírumilovného člověka se toho ale na geopolitickém poli aktuálně děje trochu dost! Třaskavé téma, třaskavé regiony, třaskavá budoucnost, otazníky kam se podíváš! Pro nás všechny, byť v epicentru „dění“ je především oblast Blízkého východu. Stovky kilometrů od nás, což malověrným dává neopodstatněný pocit bezpečí, avšak osvícení s obavami bystří. Již nežijeme v době přesunů koňským povozem, žijeme v době rychlosti světla... Z toho plyne, že mávat rukou nad situací na Blízkém východě s průpovídkami typu „to je daleko, to se nás netýká“ může jen hlupák. Týká se to přenosu informací, týká se to pohybu vojsk a přesunu vojenského materiálu, týká se to doletu střel... Napadají mne k tomu, a zdánlivě jen o informacích, byť vlastně lapidárně povšechná slova sira Winstona Churchilla: „Lež oběhne půl světa, dřív, než má pravda příležitost si natáhnout kalhoty.“

Ať tak, č i onak, jisté je, že nic už nebude tak, jako tomu bylo dřív! Světové uspořádání z roku 1945 dostalo pořádnou ránu a upřímně, do zad a hodně rusky podlou! A ano, momentálně se může zdát, že je v poměrně reálném ohrožení a svět stojí na pokraji nového globálního konfliktu. Musíme si přiznat, že to riziko tu je. S vírou ve výše zmiňovanou lidskou paměť a schopnost poučení, spolu s důvěrou v tu nejvyšší diplomacii ale nelze rezignovat na přesvědčení, že jsme sice svědky přeskupování světového řádu, ale konec bude dobrý, mírový! Byť samozřejmě nejspíš diplomaticky kompromisní.

To, k čemu dochází již více než rok a půl na Ukrajině, na pozadí tamního dění od roku 2014... To, co aktuálně probíhá v Pásmu Gazy, na pozadí celých desetiletí nelehkých vztahů Palestina vs. Izrael. To, čím momentálně procházejí obyvatelé Náhorního Karabachu, na pozadí tohoto letitého arménsko-ázerbájdžánského územního sporu a boje. To, co mezi sebou od rozpadu Jugoslávie stále řeší a fakticky nemají dořešeno Srbsko s Kosovem, na pozadí dlouhodobých snah o normalizaci vztahů a skutečného uznání nezávislosti Kosova. To, co způsobuje migrační krize obecně. To, co se děje okolo Tchaj-wanu. To, jak se chovají Rusko, Čína, Severní Korea aj. Ale i to, jak vystupuje nám vzdáleností bližší Turecko, Maďarsko, či v jakém tónu vyznívá rétorika části staronové politické reprezentace po posledních parlamentních volbách na Slovensku. Bohužel to vše člověka nemůže nechat úplně v bohorovném klidu. Nelze nad tím mávnout ruku v domnění, že to časem pomine. Západ se zmobilizoval do společného postoje a pomoci, ale celý tzv. globální jih vůbec nezůstal pozadu a „vyjadřuje“ si podporu vždy a všude podle zájmu a potřeby, sankce nesankce... Bude to nejspíš velmi složitý diplomatický oříšek a ještě dlouhý boj o pozice. Vytyčení nových vlivových sfér nebude jednoduché, protože ustoupit nechce nikdo. Západ z principu svobody a demokracie, „jih“ z důvodu touhy po moci a jejího uznání protivníkem. Agresorům ale není možné uznat právo na nespravedlivou agresi a bezpráví, nelze jim donekonečna ustupovat. Klid zbraní, bezpečí a budoucnost v míru je nyní v rukách diplomatických vyjednávačů a stratégů nejvyšší politiky, samozřejmě s největším respektem k udržení práva a demokracie. A to za podmínky striktního odmítnutí teroru jakéhokoli druhu a za cenu případných ztrát ve vlastních řadách. S vírou v dobrý výsledek mne to opět vrací k siru Winstonu Churchillovi, jehož myšlenky považuji za nadčasové a patří k nim i ta, která zazněla v rámci jeho proslovu v Dolní Sněmovně v lednu 1940: „Ptáte se, jaká je naše politika? Řeknu to takto: vést válku na moři, na pevnině a ve vzduchu, celou naší silou a s veškerou silou, kterou nám Bůh může dát; vést válku proti zrůdné tyranii, nikdy nepřekonané v temném, žalostném seznamu lidského zločinu. Tak vypadá naše politika. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství – vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, byť by cesta byla dlouhá a těžká; neboť bez vítězství není přežití.“ S jeho slovy věřím v eliminaci jakéhokoli dalšího světového válečného konfliktu a v tom nám napomáhej Bůh!

Autor: Jan Bartošek | pátek 10.11.2023 9:27 | karma článku: 32,98 | přečteno: 4829x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,81 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Novým šéfem NATO bude nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla televize

18. června 2024  18:35

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,52
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik