Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Den po té

Český průšvih s covidem ukázal, co se stane, když ten, kdo má vládnout, neví jak a proč. Každému soudnému člověku je nyní jasné, že po skončení zdravotní krize nás čeká rekonstrukce země prakticky od základů.

Nenastane žádný den zvratu, kdy chmurné časy skončí a my jen navážeme tam, kde jsme byli před pandemií.

Státní kasa je prázdná a zadlužená. Firmy, živnostníci a zaměstnanci, kteří ekonomicky přežijí, budou potřebovat pomoct, aby se vzpamatovali a mohli čelit konkurenci, která má štěstí na prozíravější vlády. Zdravotnictví je vyčerpané jak lidsky, tak ekonomicky. Navíc jej čeká nápor všech, kteří svoji léčbu museli odložit. Vláda již před pandemií kašlala na potřeby místních samospráv a uplynulý rok vše zhoršil a ten letošní nebude lepší. Již nyní probleskují zprávy o omezování místní dopravy a veřejných služeb vůbec. Takto bychom mohli pokračovat oblast po oblasti. A pak je tu ještě jedna velká součást naší krize, která není hmatatelná, ale prostupuje vším. A je tím problémem největším. Říká se jí krize důvěry a jedná se o to, že stát přestal plnit část svých funkcí a jeho představitelé až příliš často nedbají na důsledky svých slov, mám-li se vyjádřit slušně. Stát jsou pro občany lidé, kteří jeho instituce reprezentují. A slyší-li každý den něco jiného, a co je navíc v rozporu s jejich zkušeností, pak musí nabýt přesvědčení, že stát tu není pro ně a oni se musí postarat o sebe sami. Což znamená, že opět u nás platí ono rozdělení na „my a oni“. Lidé vidí, že vládnoucí politici káží vodu a pijí víno... Když jim třeba zakazují scházet se, ale sami slaví v hotelu, navíc někteří bez jakéhokoli trestu. Nebo když každých čtrnáct dní slyšíme, že to máme ještě těch dalších čtrnáct dní vydržet. S takovou by se každý starosta vesnice pakoval po pár týdnech. Ne tak naše vláda, ta nám navíc vzkazuje, že za špatnou situaci si můžeme sami. Což u lidí samozřejmě jen vede k přesvědčení, že tento stát není jejich.

A tak tu máme vládu, která uprostřed krize, kterou sama zavinila, a volební kampaně k tomu, slíbí cokoli, jen aby přežila dnešní tiskovou konferenci, a opozici, která ví, že vládní sliby nebudou naplněné a situace bude ještě horší. Což znamená, že cesta nahoru povede z větší hloubky než včera.

Krize důvěry se nedá překonat nějakým jedním rozhodnutím, ani mávnutím kouzelného proutku. Jediná cesta povede přes osobní příklad. Stát musí reprezentovat lidé, kterým lidé uvěří, že myslí na celek, a ne pouze na osobní prospěch. To mohou změnit lidé ve volbách. Noví představitelé státu nesmí přistoupit na hru „každý den nový slib, který dá zapomenout na ten předchozí.“ Máme možnost opřít se o lidi, kteří v krizi důvěry získali a dokázali v ní obstát. Současně program obnovy země nemůže být jen realistický, ale také moderní. Problém současných vládců je, že vůbec nerozumí době, ve které žijeme, a nejsou schopni zemi připravit na hrozby, kterým čelíme. Oni žijí ve století páry a vedou nás do jeho muzea. Ne tak společnost. Zatímco lidé a firmy se dokáží orientovat v digitální době, pak stát stále funguje v režimu papíru a šanonů. Což má samozřejmě svoje důsledky nejen v jeho nefunkčnosti, ale také v rizicích spojených například s kybernetickou bezpečnostní. Oblastí, která byla postižená neschopností vlády nejvíce, je asi školství. Obětovali jsme vědomosti dětí a přípravu mladých lidí na povolání. Přitom můžeme-li jako země získat někde konkurenční výhodu, je to právě vzdělání. Místo toho nemáme ani náznak změn a rodiče a jejich děti neví, jak budou skládat pro ně důležité zkoušky za několik dní.

Vrátit lidem důvěru ve stát znamená víc než politickou změnu. Stát musí dohnat vlastní občany k pochopení doby, ve které žijí. A dát jim naděj, že má smysl mu opět důvěřovat. To nedokážeme billboardy a sliby, ale osobním nasazením.

Autor: Jan Bartošek | středa 24.3.2021 11:42 | karma článku: 16,39 | přečteno: 558x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 8,55 | Přečteno: 292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Miliony na účtech, ale také dluh mamce. Jaký majetek mají čeští europoslanci

22. června 2024

Premium Nově zvolené europoslance nečeká v Bruselu v červenci jen první zasedání, ale také majetkový...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,14
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik