Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna klimatu – kdo nejde s námi, jde proti nám!

Pamatuji si dobu vlády bolševika velmi dobře, vyrůstal jsem v ní a byl jsem školským systémem připravován na „světlé zítřky“ v komunistické společnosti, kde se bude rozdělovat „podle potřeb“.

Absolvoval jsem jakousi „klimatickou konferenci“ pořádanou jednou z parlamentních stran. Není důvod být konkrétnější, snad je tolik, že tato strana není z plánů Bruselu nijak „odvázaná“ a pokud je to možné, proti ideologii Greendealu se občas i ostře vymezuje.

Na konferenci pak vystoupil klimatolog, jehož jméno rovněž není důležité, který více méně reprezentuje názory současných „klimatologů“ obecně. Slovo klimatolog jsem dal do uvozovek zcela záměrně. Jedná se totiž v převážné většině o lidi, kteří přijali tezi o lidském vlivu na klima zcela za svou a mimo jiné tvrdí, že o vlivu lidské civilizace na klima se dnes NEPOCHYBUJE.

Jeden z účastníků konference se v diskusi odvážil nazvat Greendeal ideologií, která dnes ovládá společnost a přirovnal jí k někdejší bolševické ideologii komunismu. S velkým pochopením se ale nesetkal, zejména mezi mladými, kteří o tom, že člověk systematicky mění klima nepochybují. Bodejť by pochybovali, když ve výuce ve škole v tom byli systematicky přesvědčováni a zkoušeni.

Právě v tom, že se klimatická změna dnes pojímá pouze jako vliv člověka a nevědomky nebo naopak záměrně se ignorují poznatky o tom, že ke změnám klimatu docházelo i v nedávné minulosti, kdy žádné emise kysličníku uhličitého z uhelných elektráren a automobilismu neexistovaly, se mlčí. Zrovna teď se mi dostala do ruky nádherná kniha Miroslava Bárty Sedm zákonů, v níž  Bárta popisuje změnu klimatu řádově před 6000 lety, která způsobila vznik Sahary a donutila tehdejší obyvatele severní Afriky stáhnout se k řece Nil. To byly jakési počátky staroegyptské civilizace.

Jde mi však v zásadě o zcela jinou věc, která se v historii vědy opakuje rovněž se železnou pravidelností. Vědecké poznatky a závěry, třeba i chybné nebo neúplné, jsou často postaveny na roveň svaté pravdy. Velmi často se za zlaté období fyziky považuje devatenácté století, v němž fyzika prokázala obrovský rozvoj  při popisu přírodních zákonů a sami vědci té doby věřili, že vše podstatné již bylo ve fyzice objeveno. A přišel Albert Einstein se svou „teorií relativity“ a vše bylo jinak.

I dnes se díky prosazení názoru o rozhodujícím vlivu civilizace na změnu klimatu dostáváme do podobné situace. Je to dogma, o němž se nesmí pochybovat. Vlastně může a sem tam se objeví i ve vědeckém tisku článek o tom, že „všechno je jinak“, ale jinak se utrácejí doslova miliardy na celém světě za práce, které mají vliv civilizace zkoumat a navrhovat „řešení“, počínaje zákazem spalování fosilních paliv a konče teoriemi o tom, že je lidí „moc“ a mělo by jich být méně. Mimochodem, to také není nic nového a podobně se uvažovalo už i v onom zmiňovaném devatenáctém století. Občas tedy můžeme slyšet o hnutí, která propagují nemít děti a když, tak jen jedno – viz čínská politika konce minulého století, která má dnes své důsledky a už i Čína skončila s požadavkem na jedno dítě v rodině.

To zásadní je však ukryto úplně jinde. Jakmile se totiž věda, a klimatologie je bezpochyby součástí vědy, dostane do situace, že „všechno je jasné“ a ten kdo si to nemyslí nebo pochybuje je hlupák, tam defacto skutečná věda končí. Takto a jenom takto se vyvíjí ideologie, která postuluje nová pravidla a ovlivňuje dalekosáhle společenský vývoj. V ideologii se nepochybuje, tak se realizuje. Hezky nám to předvedli právě již zmiňovaní bolševici po roce 1917 nejprve v Rusku, pozdějším Sovětském svazu a potom, po II. světové válce v táboru „míru a socialismu“.

Tam, kde není dovoleno pochybovat, se společnost dostává na šikmou plochu nesmyslných nařízení a plánů. A že se Evropský parlament a Evropská komise snaží, seč může – viz plán na konec automobilů se spalovacím motorem na benzín a naftu do roku 2035. To má a bude mít samozřejmě dopady na ekonomiku a sociální politiku evropských států. Ani relativně bohatá Evropa si ale nemůže hrát jen na svém písečku záchrany klimatu. Klima si totiž půjde dál svou cestou nezávisle na „opatřeních“ EU. A budeme slýchat, že děláme „málo“ nebo že Čína a Indie jsou viníky pokračující „klimatické krize“. A z toho může být jenom a jenom další konflikt mezi Západem a „zbytkem“ světa.

Jak to skončí? Obávám se, že Západ je v naprostém zajetí ideologie Greendealu a z vytýčené cesty „záchrany klimatu“ neuhne i za cenu ekonomického sebepoškozování. To může trvat desetiletí. Pak se může klima vydat opět cestou snižování teploty (bez ohledu na obsah kysličníku uhličitého). Společnost, která ztrácí pokoru před přírodními zákony a nabubřele o sobě tvrdí, že je viníkem klimatických změn, tak čekají vážné problémy.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 23.2.2023 9:30 | karma článku: 36,14 | přečteno: 757x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,43 | Přečteno: 847x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,34 | Přečteno: 3282x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 730x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  13:45

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Jednat s Kyjevem budeme, pokud stáhne vojáky z východu Ukrajiny, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  13:29

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  13:23

V Klatovech dnes časně ráno hořel byt ve výškové budově, hasiči v něm našli mrtvého muže, další dva...

Noční oblohu ozářila svítící oblaka, vzácný úkaz je vidět za soumraku i úsvitu

14. června 2024  13:20

V noci na pátek se objevila mrazivě krásná Noční svítící oblaka neboli takzvané Noctilucent Clouds....

  • Počet článků 2668
  • Celková karma 30,55
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články