Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zeman: Nerudová má škraloup

Před prezidentskou volbou významně přituhuje. Vládní kandidáti Nerudová a Pavel se vymezují i vůči sobě, a i prezident Zeman přišel se svou troškou do mlýna.

Končící prezident Miloš Zeman jednoznačně podporuje mezi všemi kandidáty Andreje Babiše. Opírá se přitom o průzkumy, kterým tentokrát (skoro)věří, a které favorizují Babiše, Danuši Nerudovou a Petra Pavla. Uvedu základní body Zemanovy argumentace v Partii.

Zeman potvrdil, že on sám bude volit šéfa ANO Andreje Babiše. „I když moc nevěřím průzkumům, tak přece jenom ukazují velkou distanci mezi prvními třemi kandidáty a zbylými šesti. A z toho vyplývá, že z těch tří kandidátů, kteří mají reálnou šanci na vítězství, je Andrej Babiš jediný, který má politické zkušenosti. A to je můj základní argument,“ vysvětloval své rozhodnutí prezident.

„Nejslabší body“ kandidátů následně vyjmenoval. „Paní Nerudová byla rektorkou Mendelovy univerzity. Její nejbližší spolupracovník a bývalý prorektor byl obviněn z plagiátorství. Tak to je první slabý bod, protože své spolupracovníky si vybíráte vy,“ začal.

Pan Pavel nedávno prohlásil o Visegrádské skupině (aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska, Slovenska, pozn. red.), že je to prázdná skořápka. Přitom podpora Visegrádu je v programovém prohlášení vlády. Funguje, schází se premiéři, schází se ministři, prezidenti a je to prostě konkrétní středoevropská spolupráce. Má své problémy, ale právě tento formát je umožňuje řešit. To je jenom jeden příklad za mnohé, jde o zoufalou neznalost zahraniční politiky,“ kroutil hlavou prezident.

Takže si Zemanovu argumentaci rozeberme poněkud detailněji. Nejprve k Babišovi, kterého prezident považuje za jediného politika mezi relevantními kandidáty. Což o to, Babiš se politikem stal tak trochu proti své vůli (což často opakoval), aby „zničil polistopadový kartel stran, které tu vládly“. V roce 2017 vyhrál volby a stal se premiérem, současně splnil i to, že jednu z hlavních opor „polistopadového kartelu“ – ČSSD – jeho politika totálně zničila. S tím se svezla celá levice, tj. i komunisté, kteří ve volbách 2021 dopadli stejně. ODS se zachránila díky spolupráci s TOP 09 a lidovci, takže Babiš svůj úkol zničit polistopadový kartel splnil tak napůl.  Současně však musí již od vlády Bohuslava Sobotky čelit kauze Čapí hnízdo, do značné míry prefabrikovanému obvinění z dotačního podvodu z let 2008/9. V tom je Babiš namočen díky svému působení v politice. Lze souhlasit s tím, že pokud by nebyl v politice, žádná kauza Čapí hnízdo by nebyla. Nicméně, v těchto dnech čelí soudnímu procesu a naši znalci například dospěli k závěru, že mohl zfalšovat podpisy svého syna. Takže Babišovi odpůrci v Hospodářských novinách o tom píší jako o „jasné záležitosti“. Takže pokud má Nerudová „škraloup“, obtížně hledám výraz pro to, čím se vyznačuje minulost Babiše před politikou – kostlivci ve skříni?

Zemanova kritika Pavla se opírá o Pavlův názor na V4. Zde bych si pouze dovolil poznamenat, že musím chtě nechtě souhlasit s tím, že v současné chvíli je V4 skutečně jenom prázdná skořápka. Naše vládní strany, zejména ústy předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéty Pekarové Adamové, už svůj odpor či nenávist k Viktoru Orbánovi daly jasně najevo před posledními volbami v Maďarsku. Maďarsko praktikuje zcela jinou politiku k Rusku než Polsko, Česko i Slovensko. A jenom kvůli úvěru pro Ukrajinu výměnou za miliardy euro z Fondu obnovy pro Maďarsko byl onen úvěr premiéry států EU schválen. Za mnohem závažnější nedostatek Pavla považuji ale jeho bolševickou minulost, kterou se snažil bagatelizovat tvrzením, že pro polistopadový režim udělal mnoho dobrého a vypracoval se až do vedení NATO. Inu voják – vždycky držel „hubu a krok“ s režimem, který právě vládl.

Nakonec ke škraloupu Nerudové. V tom se opět velmi angažují Hospodářské noviny, které jednoznačně podporují Pavlovu kandidaturu. Dostal v nich prostor i bývalý ministr školství Robert Plaga, podle něhož univerzita, v jejímž čele Nerudová jako rektorka stála, v řadě případů postupovala „nestandardně“. Podle Deníku N: Úřad prozkoumal všech pět fakult a celkem 48 studijních oborů a dospěl k deseti zjištěním. Ta ukazují, že univerzita v době vedení bývalé rektorky Nerudové v několika případech postupovala v rozporu se zákonem či vnitřními předpisy. Největší problémy má provozně ekonomická fakulta, se kterou je spojovaná kauza s „rychlotituly“. Kvůli té začátkem prosince rezignoval děkan Pavel Žufan. Kontrola se ale soustředila i na další problémy.

Vypadá to sice na „škraloup“ přes celý hrnec, ale o situaci na vysokých školách také něco vím a existuje základní nerovnováha mezi počtem vysokých škol a českou populací ve vysokoškolském věku. Školy doslova bojují o každého studenta, na kterého dostanou finanční prostředky a kdo v tomto boji prohraje, nemá peníze. Tato situace nevznikla ze dne na den, ale za doslova zprofanování řady vysokoškolských titulů zejména mimo technické obory ale i tam, může snaha prohnat vysokými školami do nejvíce mladých lidí bez ohledu na jejich schopnosti. Však dnešní bakaláři z technických vysokých škol mají znalosti nepřesahující dobré středoškoláky a o netechnických oborech (například genderových studiích a dalších lahůdkách „filosofie) si už nedělám vůbec žádné iluze. Zdá se mi, že právě teď v případě Nerudové došlo na praní špinavého prádla celého vysokoškolského systému a má to odnést jedna bývalá rektorka, která kandiduje na prezidentku. A už tak před měsícem na ní její odpůrci vytáhli „střet zájmů“ jejího manžela. Přitom ona jediná se nemohla ušpinit v éře normalizace, protože byla ještě dítětem, takže se „ušpinila“ ve vysokoškolském prostředí a basta. Jak prosté.

Pro mě tak zůstává situace stále stejná. Existuje reálná šance, aby se prezidentkou stala žena bez bolševické minulosti. Pavel i Babiš se s bolševikem zapletli tak, že je nemohu podpořit. Jen v případě, že by se do druhého kola dostal Babiš s Pavlem bych musel volit menší zlo. A co bylo horší – pletky s StB Babiše nebo Pavla? Poradíte mi?

Autor: Jan Bartoň | úterý 20.12.2022 9:00 | karma článku: 19,14 | přečteno: 667x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  16:31

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články