Žárovku vynalezl černoch Edison

Současná předvolební situace v USA je plná překvapení. Joe Biden na jednom ze shromáždění prohlásil, že je už konečně nutné přiznat, že žárovku vynalezl černoch, tedy Černoch.

Proč proboha neučíme dějiny v hodinách dějepisu? Černoch vynalezl žárovku, ne běloch jménem Edison. Dobře? Je toho tolik. Věděl to někdo?“ ptal se Biden pod střechou luteránského kostela v Kenoshe ve Wisconsinu.

Podívejme se proto do encyklopedie a ta nám sdělí toto: Podle novodobých výzkumů, žárovku sestrojilo nezávisle na sobě 20 vědců a vynálezců ještě před Edisonem. Ovšem úspěšně ji patentoval Thomas Alva Edison v roce 1879 – první Edisonova žárovka byla rozsvícena 21. října 1879 a svítila 40 hodin. Edisonův přínos spočíval především v tom, že výrobek dokázal úspěšně zavést na trhu, což se vynálezcům před ním moc nepodařilo. Na trh byly uvedeny žárovky v provedení s bambusovým vláknem a standardní šroubovací paticí E 27 v roce 1881. Svítily asi 600 hodin a byly drahé – 1 dolar a 15 centů. Nicméně, Edison není původním vynálezcem žárovky, i když právě jeho jméno bývá s vynálezem žárovky nejčastěji spojováno. Jeho předchůdcem byl Heinrich Göbel. První pokusy se žárovkou (principiálně vznik světla žhavením materiálů průchodem elektrického proudu) lze datovat k roku 1802 (Humphry Davy). Jako datum jejího vynalezení je často uváděn rok 1854 a jméno Göbel (Goebel), ale výrobou žárovky Edison v soudní síni dokázal, že prvenství ve využití patří jemu.

Göbel byl původním povoláním učitel, ve svých 31 letech se přestěhoval z Německa do USA a v New Yorku si otevřel hodinářský obchod. Kromě hodinek vyráběl také tlakoměry, uměl vyčerpávat vzduch ze skleněných baněk a zatavovat do nich přívodní dráty. Již v roce 1854 se mu podařilo vyrobit funkční elektrické žárovky, které se příliš nelišily od žárovek až později „vynalezených“ T. A. Edisonem (1879). 

Edison tedy žárovku nevynalezl, ale dokázal jí technicky upravit tak, že vydržela svítit několik set hodin. Zda měl kolem sebe chytré lidi a mezi nimi i černochy, není nutné rozporovat. Nicméně Bidenovo tvrzení o vynálezu je stejně tak pravdivé jako to, že Bethoven měl černošské předky.

K celé kauze lze dodat jen jednu podstatnou věc. Oba kandidáti na prezidenta využívají ve své rétorice prvky, které nejsou pravdivé. Pro soudobou pokrokovou Ameriku je příznačné jen to, že sepisuje desítky tisíc „lží“, které ve svých projevech přednesl Donald Trump a o „lžích“ jeho rivala se nepíše. Rozbouřená situace po smrti Goerge Floyda a vznik hnutí Black lives matter BLM  jen umocnily napětí mezi černochy a bělochy. Pokud jisté velké americké aerolinky chtějí, aby jejich personál propagoval na oděvech hnutí BLM , a personálu se to nelíbí, jsme zase o krůček dál k diktátu menšin.  Biden proto nadbíhá ve svých projevech černochům, protože věří, že by s jejich hlasy mohl Trumpa porazit. Trump spoléhá na své bělochy z předměstí. A navíc doslova „šokoval“, když kritizoval Pentagon za to, že ten by rád válčil. Co na to Biden zatím není známo.  USA před volbami, to je bezesporu „ring volný“.

Autor: Jan Bartoň | středa 9.9.2020 8:08 | karma článku: 44,79 | přečteno: 9402x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,06

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16