Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všechna výročí února, nejen toho “vítězného”

Aston napsal velmi podnětnou malou vzpomínku na „Velký únor 1948“, tj. na převzetí absolutní moci komunisty v roce 1948. Stojí za to některé Astonovy postřehy komentovat.  

Na rozdíl od Astona jsem byl v době „Velkého února 1948“ ještě na houbách a narodil jsem se až tři roky po tomto čase. Nicméně, důsledky komunistického převzetí absolutní moci nad československou společností jsem již prožíval tak, jako Aston.  Rok 1968 byl samozřejmě pro mě jako dospívajícího člověka také přelomový, a uvolnění poměrů v našem státě se promítlo i do výuky – tehdy jsem chodil na průmyslovku. Doslova spontánně se uskutečnil studentský majáles, kde se rozhodně nejednalo o podporu politiky KSČ obecně, ale byla to reakce na uvolnění, které nastalo po nástupu Alexandra Dubčeka do čela KSČ. Po sovětské invazi se vše vrátilo do poúnorových kolejí a odstraněním Dubčeka to jenom začalo.

Vzpomínkou na rok 1968 Aston začíná a pokračuje: Byl ten závěr týdne ve znamení výročí, Ukrajina, únorový puč. Oběť Jana Zajíce kulaté výročí neměla, ale na den to klaplo. Zajímavé: všechna tři mají společného jmenovatele Rusko. Fascinuje mě, jak to pokračuje. Diskuse pod mými úvodníky z důvodů duševní hygieny nečtu, ale maily ano a udivuje mě, jak po tom všem, co se stalo a děje a zřejmě bude dít, jak po tom všem tolik lidí k Rusku tíhne. Ta přitažlivost trvá a politická síla se formuje. Zatím to nevypadá nijak hrozivě. Ale tak je to vždycky, do jistého momentu jsou ti Gottwaldové komické figury. Pak se něco stane a lidi se přestanou smát.

I já jsem zaregistroval, že překvapivé procento našich občanů fandí Rusku a přeje si jeho vítězství na Ukrajině. Je to hodně podobné tomu, co jsem zažil v roce 1990, když v prvních svobodných volbách po pádu bolševické diktatury, získala KSČ přes 13% hlasů, ačkoliv jí předvolební průzkumy věštily možná 5%. Ve volbách tehdy naprostá většina komunistů podpořila svou „rodnou stranu“, i když se většina členů KSČ své legitimace zřekla. 10 % občanů Česka pro vítězství Ruska je proto v této souvislosti vlastně nepřekvapující. Bolševická minulost tu je a je stále latentně přítomná.

Aston pak pokračuje takto: Proto s takovým neklidem vnímám patlácké počínání Fialovy vlády. Čekal bych, že v této situaci doslova existenciálního ohrožení si stanoví priority: bydlení; infrastruktura; energetika; školy; zdraví… řeší televizní radu, aby měla svého ředitele a změnu zákona valorizace penzí.

To, co aktuálně předvádí česká vláda, je skutečně „podivné“. Především se ukazuje, že vláda je slepencem mnoha proudů, v zásadě antibabišovských sil, které se právě kvůli Andreji Babišovi spojily (účelově) a jinak mají o představách vývoje naší společnosti různé představy. ODS, kdysi nejsilnější strana v Česku a jasným pravicovým programem, se prezentuje tou nejhorší možnou formou. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce „odstraňovat“ daňové výjimky, které údajně „znepřehledňují“ daňový systém , nicméně defacto tím snižuje příjem rodin s dětmi a z hlediska deficitu veřejných financí představují tyto quasiúspory doslova a do písmene „drobky“. Do toho se lidovci i ODS shodli na změně valorizace důchodů, což má ušetřit už desítky miliard korun, ale naštve zřejmě i voliče vládních stran. Žádná faktická reforma důchodového systému to ale není a motivací je opět jenom snížení výdajů státního rozpočtu.

A ještě jedna citace Astona: Proč nechala zrušit stavební zákon a jiný nenabídla? Proč musím držet účetní abych zaplatil DPH a ona musí třikrát ročně na školení, aby se coby profesionál v tom vyznala?

Protože stavební zákon byl výsledkem vlády ANO a dopadl tak stejně, jako zákon o důchodově reformě vlády Petra Nečase, který bez náhrady zrušila Sobotkova vláda po roce 2013. A k tomu ještě vláda uvažuje o zrušení tří sazeb DPH, aby se systém „zjednodušil“, opět ale tak, aby státní rozpočet dostal o pár miliard příjmových korun navíc.

A ještě poznámka k nešťastné Ukrajině. V době, kdy se podle médií největší boje odehrávají na Donbase a Ukrajina úspěšně odráží útoky Ruska, zbavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj funkce vysokého velitele ukrajinských sil na Donbase bez udání důvodů. I takové mediální pokrytí války na Ukrajině nepřispívá k důvěryhodnosti zpráv o tom, jak se situace na frontě vyvíjí.

Žijeme v nenormální době a jakékoliv prognózy jsou minimálně velmi nejisté. Přesto musím konstatovat, že si česká vláda počíná nejen „podivně“, ale často naprosto nesmyslně a své postoje obhajuje mimo jiné i „nenormální dobou“. Obávám se, že „nenormální doba“ se protáhne a vládní cíle se nenaplní. Další volby do poslanecké sněmovny tak mohou být pro vládu smutným vysvědčením. Vláda totiž ztratila podstatnou část důvěry již v roce 2022 a důvěřuje jí dnes okolo 30% voličů. A "podivně"  česká vláda řeší i výměny ministrů, nyní ministra životního prostředí. I to je "patlácké" počínání, jak o něm píše Aston.

Autor: Jan Bartoň | úterý 28.2.2023 8:00 | karma článku: 22,45 | přečteno: 443x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,63 | Přečteno: 871x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,46 | Přečteno: 3299x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 730x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 2668
  • Celková karma 30,56
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články