Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vítězství „krajní pravice“ v Holandsku?

Většina tak zvaných „standardních“ médií hovoří o stranách, které kandidují s programem méně EU, více národním státům, jako o stranách „krajní pravice“. Před pár lety strany téměř vysmívané, dnes vyhrávající.

Nizozemské předčasné parlamentní volby skončily obrovským překvapením. S velkým náskokem vyhrála nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Získala 23,5 procenta hlasů. Na druhém místě je s odstupem osmi procentních bodů společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), jejímž lídrem je bývalý eurokomisař Frans Timmermans. Zemi nyní čekají složitá povolební vyjednávání.

Poté, co doposud vládnoucí strany v Holandsku dostaly pořádný nářez od „krajně pravicové“ Strany pro svobodu, se vyrojila řada komentářů o důvodech a okolnostech tohoto volebního výsledku. Komentáře vesměs dodržují zařazení vítězné strany do údajné „krajní pravice“. Levice je zastřešující označení pro část politického spektra, které zahrnuje celou řadu politických ideologií. Obvykle je pojem levice používán pro popis skupin hájících zájmy nižších a znevýhodněných vrstev, podporujících sociální rovnost a spravedlnost a změnu tradičního hierarchického uspořádání s cílem rovnostářského přerozdělování bohatství a privilegií. Pravice v současnosti také obecně zastává soukromou kontrolu  výrobních prostředků, kapitalismus, volný trh a tržní hospodářství.

Pokud bychom tradiční dělení stran na levicové (orientované na zaměstnance) a pravicové (orientované na svobodu jednotlivce a podporu podnikání obecně) brali za bernou minci, je nejasné, co údajná „krajní pravice“ – i ta v Holandsku, vlastně prosazuje. Chce více kapitalismu, více trhu? To ani omylem. Tak zvaná „krajní pravice“ chce podle všeho především v podmínkách EU omezit moc ústřední bruselské byrokracie a více práv pro státy. Tím se rozumí zejména tak zvaná unijní legislativa, která se v Bruselu „vymyslí“, schválí a jednotlivé státy pak mají povinnost tuto legislativu implementovat do legislativy států. A pokud se Brusel domnívá, že proces implementace neprobíhá dostatečně rychle, může za to stát (viník) i zaplatit pokuty. Samostatnou kapitolou jsou pak rozhodnutí o pozastavení poměrně značných finančních částek pro státy, které podle Bruselu neplní jim svěřené úkoly, popřípadě uvnitř těchto států existují podle Bruselu „deficity demokracie“. Miliardy tak Brusel odmítá vyplatit Maďarsku a vládnoucí elita v Maďarsku na tuto situaci odpovídá plakátem „Netancujme, jak Brusel píská“. Evropská komise Maďarsku pozastavila výplatu části peněz z unijní kasy kvůli porušování principů demokracie a právního státu, které se tam podle ní děje za Orbánovy vlády. Premiér v sobotu prohlásil, že Maďarsku „musí říct ne současnému modelu Evropy, jaký Brusel prosazuje“.

Viktor Orbán také pogratuloval Geertu Wildersovi k vítězství a je snad jeho strana Fidesz krajně pravicová? Nabízí se proto zcela jiná terminologie pro tyto strany místo zavádějící „krajně pravicové“ praxe?  Osobně považuji úspěch Wildersovy strany za doklad toho, že kritika politiky EU včetně nulového řešení ilegální migrace a s tím spojené změny ve složení obyvatelstva některých velkých států EU jako Francie a Německa je už velkou částí populace akceptována. V situaci, kdy v některých městech probíhají bitky podporovatelů islamistického hnutí Hamás s policií (nejen v Německu), kdy se zhoršila velmi významně situace ve Švédsku, které „velkoryse“ přijalo imigranty v roce 2015 a ve Francii, kde už proběhly žhářské útoky na budovy místních samospráv, je prostě pro velké množství voličů pokračování takovéto politiky dále nestravitelné.  Už i v Irsku se „cizinec“ pokusil povraždit několik lidí včetně malých dětí a vypukla tam vřava. Pětiletá holčička a jedna žena utrpěly těžká zranění, když je ve čtvrtek v centru Dublinu nožem pobodal muž ve středním věku. Policie motiv útočníka dosud nezná a její velitel nevyloučil terorismus. Zranění utrpěl také podezřelý, zřejmě si je způsobil sám a je v nemocnici. Další dvě děti jsou zraněny lehce. Poblíž místa činu vypukly ve čtvrtek večer potyčky mezi pořádkovými silami a krajně pravicovými demonstranty. Policie zatkla 34 lidí.  Zase tam stojí „krajně pravicoví demonstranti“, že ano.

Poté, co údajná fašistka vyhrála volby v Itálii, co se ve Finsku prosadila údajně „rasistická“ Strana Finů, co na Slovenku vyhrála volby „nacionalistická“ strana Roberta Fica, a v baště EU – Německu – se už na úrovni spolkových zemí prosazuje rovněž „fašistická či rasistická“ nebo „krajně pravicová“ Alternativa pro Německo AfD, se ukazuje, že už velká část voličů má stávající politiku EU za zcela chybnou a hledá alternativu. Otázkou je, jak konflikt mezi Bruselem a národními státy dopadne.  Zatím stále převažují na úrovní Evropského parlamentu strany, které podporují další „unifikaci“ EU, tj. více Bruselu včetně zrušení práva veta. Pokud by snad strany prosazující „rozvolnění EU“ posílily natolik, že by se staly významnou silou v EU, mohlo by to snad federalizaci EU zastavit.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 27.11.2023 8:00 | karma článku: 36,75 | přečteno: 968x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  16:31

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články