Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinci provádějí taktický ústup od Bachmutu?

Zatímco americké a britské tajné služby už několik dní předvídají, že Ukrajinci z Bachmutu ustoupí, média se zatím držela verze o tom, že ukrajinská armáda neustoupí. Nyní se cosi změnilo?

Podle nejnovější analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně Ukrajinci v Bachmutu provádí omezený taktický ústup. ISW ale vzápětí dodává, že je příliš brzy hodnotit, zda Ukrajinci chystají úplné stažení z tohoto východoukrajinského města, které se stalo v posledních měsících nejsledovanějším bodem na ukrajinsko-ruské frontě. Ukrajinská obrana Bachmutu je podle ISW strategicky odůvodněná, protože spotřebovává ruské lidské zdroje a techniku – pokud tedy ukrajinské síly neutrpí nadměrné ztráty. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

Nezažil jsem díky Bohu II. světovou válku, v níž nejprve Německo vítězilo na všech frontách, a to doopravdy, aby od roku 1942 „takticky ustupovalo“ na všech frontách, a nakonec bylo donuceno ke kapitulaci a vůdce Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Komentování ruské agrese na Ukrajině však ve mně nebudí žádnou prazvláštní důvěru. Média informují o stovkách až tisícovce ruských vojáků padlých na frontě za den podle zpráv ukrajinské armády, současně však americký Institut pro studium války (ISW) přináší tak jednou do týdne zprávy, které nejsou pro ukrajinskou armádu zdaleka tak  příznivé. V současné době tak sledujeme podle ISW „částečný taktický ústup“ ukrajinské armády z Bachmutu.

Již mnohokrát jsem při komentování situace na Ukrajině psal o tom, že žádná propaganda Ukrajině válku nevyhraje. Přesto česká média přebírají dál zprávy z ukrajinského velení o tom, že z Bachmutu ukrajinská armáda neustoupí. Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj a velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj „se vyslovili pro pokračování obranné operace a pro další posílení ukrajinských pozic v Bachmutu“, informovala prezidentská kancelář. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách. Podle tohoto zdroje proto zatím „taktický ústup“ plánován není.

Podle zpravodajky novinky.cz je situace v Bachmutu děsivá. Ve městě ani na silnici zatím neregistruji žádné známky stahování ukrajinských ozbrojených složek. Oficiální místa zatím odmítají přiznat, že se ukrajinská vojska budou muset stáhnout. A stažení nebude jednoduché, protože obě přístupové cesty jsou pod palbou, na jedné je zničený most. Zbývají polní cesty, jenže nemrzne, půda je rozbahněná, a tak jsou polňačky průjezdné jen pro tanky. Nebo nezbude než jít pěšky…..Zásoby sem až do poslední chvíle přiváželi lidem dobrovolníci, ale se zhoršující se situací jich jezdilo méně a méně. Teď již nikdo do Bachmutu s pomocí nedojede, pokud se nestane nějaký zázrak, kterým by Ukrajinci zvrátili téměř zcela jisté dobytí města Rusy. A ten se nestane. Naopak bude velmi těžké jak pro vojáky, tak pro civilisty dostat se z obklíčeného města živí.

Když se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjádřil zvolený český prezident Petr Pavel tak, že je třeba se připravit i na situaci, kdy válka na Ukrajině nedopadne podle přání Ukrajiny a Západu, sklidil za tyto názory tvrdou kritiku ukrajinského ministra zahraničí. Pokud s podobnými názory vystupuje i generál Jiří Šedivý, je i on obviňován z napomáhání ruské propagandě. Ve skutečnosti jde pouze o to, že Šedivý i Pavel znají moc dobře jak sílu NATO, tak sílu Ruska a obávají se takové eskalace konfliktu, která by svět zatáhla do III. světové války včetně použití jaderných zbraní. Pokud řada komentátorů tvrdí, že je Vladimir Putin psychopat a současně to, že se Rusko „neodváží“ jaderné zbraně nasadit, nejde mi to příliš dohromady.  

Tragédie Ukrajiny tak pokračuje s neztenčenou silou. A naprosto chápu ty Ukrajince, kteří se u nás pomalu zabydlují. Ale i to je vlastně pro Ukrajinu špatná zpráva.

Autor: Jan Bartoň | úterý 7.3.2023 8:00 | karma článku: 34,86 | přečteno: 1210x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,76 | Přečteno: 885x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,48 | Přečteno: 3311x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 731x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 2668
  • Celková karma 30,57
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články