Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajina: Čína není spojencem Západu ani omylem

Zejména po jednání asi čtyřicítky států v Saudské Arábii se opět do světa vypouštějí zprávy o tom, že komunistická Čína „tlačí“ na Rusko, aby na Ukrajině nepoužilo jaderné zbraně. Západ tak opět chybně interpretuje její politiku.

Po jednání asi čtyřicítky států v Saudské Arábii o „míru“ na Ukrajině bez Ruska, se v západních médiích opět objevují „objevné“ zprávy, které tvrdí, že se Peking, případně Dillí, „distancují“ od Ruska a Čína údajně tlačí na Rusko, aby v „žádném případě“ nepoužilo na Ukrajině jaderné zbraně. Opakuje se tak opět narativ údajné „nespolupráce“ Číny s Ruskem.

Jako doklad údajného „došlápnutí“ Pekingu na Moskvu nám může posloužit komentář Slyšíte to atomové ticho? To si na Moskvu došlápl Peking. Medvěděv sice pohrozil použitím jaderných zbraní opět v červenci, ale jinak takových výroků výrazně ubylo. List The Financial Times to dává do souvislosti s čínským varováním. Měl je osobně dát Putinovi při březnové návštěvě v Moskvě čínský prezident Si Ťin-pching. Uvedl to šéf evropské diplomacie Joseph Borrell, podle něhož Siova návštěva „zmenšila nebezpečí jaderné války“. Že si ji Číňané nepřejí, „dali velmi jasně najevo“. Jeden americký představitel dodal, že Číňané předávají tento vzkaz na všech úrovních.

Je doslova „k popukání“ spoléhat na čínskou rétoriku. Čína je totiž podle analytiků připravena „do několik let“ připojit Tchaj-wan k Čínské lidové republice i za použití síly a ti samí „analytici“ se dušují, že je Čína „nepřítelem“ použití jaderných zbraní Ruskem? Čínská diplomacie je totiž jasným důkazem „úhořovitosti“ jejích představitelů. Zejména čínský vyslanec u EU se vtírá do politiky EU každých řádově půl roku, když opakuje tvrzení Západu o tom, že Ukrajina je „nedělitelná“, Rusko musí respektovat její územní celistvost a další podobné „plky“.

Mimochodem, obsazení Tchaj-wanu komunistickou Čínou by bylo obhajováno stejnou „logikou“ jako ruská invaze na Ukrajinu. Tchaj-wan byl a je čínský podobně jako Ukrajina byla a je ruská. Věřit rétorice Pekingu je stejný hrubý omyl západní politiky a jeho stratégů jako podceňovat ochotu Ruska pro cíle své „speciální operace“ použít v případě „nepříznivého vývoje“ i jaderné zbraně. A je zcela zřejmé, že obavy Západu z ruského jaderného potenciálu bezesporu existují a táhnou se západní politikou k Ukrajině jako ona pověstná červená nit.

Poté, co ukrajinská ofenzíva ztrácí dech, a i v našich médiích se hovoří o tom, že Rusko na charkovském úseku fronty postupuje, je otázka míru na Ukrajině ještě dále realitě. Ukrajina nemůže přistoupit na velké ztráty svého území a Rusko nebude v žádném případě ochotné vrátit Ukrajině to, co invazí uloupilo. Všechny úvahy o budoucnosti Ukrajiny jsou tak buď chimérou o tom, že se v Rusku stane cosi „prozápadního“ a Ukrajina vyhraje na celé čáře, nebo katastrofické – Ukrajina se promění v evropský „Izrael“ – tj. trvalou zónu bojů.

Vydávat přání západních politiků co se vztahu Ruska a Číny týče za realitu je jen dokladem zcela chybné politiky Západu ve světě v posledních letech. Investování Západu do Číny s tím, že čím více investic tím více demokracie západního střihu zcela selhalo. Důsledkem je nerovnováha na trhu, kde se většina spotřebního zboží vyrábí v Asii a zejména v Číně. Nedostatek toho či onoho je dalším důsledkem této zhoubné politiky minulosti. A k tomu „záchrana klimatu“, což vede k obviňování vyspělého Západu za to, že „způsobil“ klimatickou katastrofu vypouštěním emisí kysličníku uhličitého.

Západ tak nejen že ztrácí „glanc“, ale zejména schopnost být tím, kdo určuje světovou politiku. A obávám se, že situace v USA není příznivá k tomu, aby se na této katastrofální politice cokoliv změnilo. To se spíše USA rozpadnou než aby se „progresivní síly“ smířily s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Tak jsou karty rozdány.

Autor: Jan Bartoň | pátek 11.8.2023 8:15 | karma článku: 29,55 | přečteno: 717x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články