Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svobodu potrestám, pronesla Černochová

Sportovec s nádherným příjmením „Svoboda“ se vyslovil pro účast ruských a běloruských sportovců na OH. Ministryně obrany hledá způsob, jak ho potrestat. Zákaz vycházek?

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na straně Mezinárodního olympijského výboru, že je pro návrat Rusů a Bělorusů na olympijské hry a do kvalifikačních soutěží. Za ta slova si vysloužil vlnu kritiky, třeba i od ministerstva obrany. O den později se Svoboda omluvil. „Nebojte se, nejsem na špatné straně,“ uvedl.

Ministryně obrany Jana Černochová se do Svobody opřela a hledá způsoby, jak ho potrestat. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zjišťuje, jak potrestat sportovce Davida Svobodu, který v rozhovoru v České televizi relativizoval ruský postup na Ukrajině a hájil možnou přítomnost ruských sportovců na olympijských hrách. Není jasné, zda se například nedopustil trestného činu, například za zpochybňování genocidy může být v ČR člověk potrestán až třemi lety vězení. Olympijský vítěz z Londýna 2012 Svoboda je předsedou Komise sportovců ČOV a členem Armádního sportovního centra (ASC) Dukla, je tedy zaměstnancem ministerstva obrany. Vedení rezortu obrany nyní zjišťuje způsoby jeho možného potrestání, potvrdil deníku Echo24 ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš. „Paní ministryně zadala úkol, ať zjistíme, co je možné v těch věcech dělat,“ uvedl. Nemohl ale říci, zda chce obrana Svobodu skutečně trestat, jenom že se informuje o možnostech.

Takže pošle Svobodu k soudu za „zpochybňování genocidy“? Nebo mu ve stylu trestů někdejších vojáků základní služby zakáže „vycházky“ a uloží mu tak domácí vězení než se „omluví“. Vraťme se proto k faktům. MOV se vyjádřil k tomu, aby ruští a běloruští sportovci, kteří nejsou přímo napojení na ruský režim (jakkoliv to je problematické, to si každý z nás domyslí) mimo družstev mohli startovat na olympijských hrách. Pod neutrálním statusem a bez hymny v případě vítězství. MOV považuje ruskou invazi na Ukrajinu za agresi, ale chce alespoň části ruských sportovců umožnit start na OH. Proti stanovisku MOV se postavilo i Rusko s tím, že se jedná o diskriminaci. Před nedávnem proběhly zprávy o tom, že by se ruští sportovci mohli zúčastnit kvalifikace na OH v asijské skupině, protože většina Ruska leží v Asii.

Mám ještě v paměti bojkot moskevské olympiády Západem a OH v Los Angeles Východem v letech 1980 a 1984. Politika zasáhla i do OH v Mnichově, kde byl spáchán atentát na izraelské sportovce palestinskou organizací Černé září. OH v Montrealu v roce 1976 byly bojkotovány většinou afrických zemí kvůli podpoře rasistického režimu v Jihoafrické republice Západem. A tak zvaný „diplomatický bojkot“ vyhlásily USA pro ZOH 2022, což znamenalo neúčast vrcholných představitelů západních států na OH. MOV, který razí myšlenku alespoň základního oddělení politiky a sportu, tak obecně nemá žádné páky jak s bojkotem OH ať už z jakýchkoliv důvodů bojovat.

Na obranu Davida Svobody vystoupili někteří komentátoři a například Lukáš Pollert (ale to je známý „potížista“, že ano). Naopak většina sportovců názor Svobody „rázně“ odsoudila a zřejmě podpoří i Svobodovo „potrestání“.  Černochová určitě něco na doporučení svých právníků vymyslí. Možná bude vyloučen z Dukly a nebude smět trénovat mládež, aby jí „nenakazil“. 

Ukrajina vydala nařízení, kterým zakazuje účast svých sportovců na akcích, kde se účastní Rusové. Pokud by se to důsledně dodržovalo, museli by Ukrajinci odstoupit ze všech tenisových turnajů, na kterých hrají Rusové. I některé další sportovní organizace už připouštějí účast ruských sportovců, Rusové stále hrají v NHL. Svět je na tom opět stejně ne-li hůř než v dobách studené války mezi SSSR a USA.

Autor: Jan Bartoň | pátek 31.3.2023 8:15 | karma článku: 39,65 | přečteno: 1340x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,43 | Přečteno: 847x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,34 | Přečteno: 3282x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 730x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Jednat s Kyjevem budeme, pokud stáhne vojáky z východu Ukrajiny, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  13:29

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Noční oblohu ozářila svítící oblaka, vzácný úkaz je vidět za soumraku i úsvitu

14. června 2024  13:20

V noci na pátek se objevila mrazivě krásná Noční svítící oblaka neboli takzvané Noctilucent Clouds....

Napadli bezdomovce a zlomili mu žebra, soud mužům z ostrahy rozdal podmínky

14. června 2024  13:17

Plzeňský okresní soud potrestal podmínkami pracovníky bezpečnostní agentury, kteří loni v lednu...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  13:16

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2668
  • Celková karma 30,55
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články