Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Statistiky Eurostatu jsou „mylné“

Premiér Petr Fiala si dovolil zpochybnit statistiky Eurostatu o tom, že v Česku se zvýšily v uplynulém roce ceny plynu více jak dvakrát. Pozve si na kobereček tvůrce statistik.

Statistiky, podle kterých ceny plynu v Česku ve druhém pololetí loňského roku vzrostly nejvíce z celé Evropské unie, označil premiér Petr Fiala (ODS) za "matení veřejnosti". V následujících týdnech si hodlá pozvat zástupce organizací, které čísla tvoří. Premiér to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. O rapidním meziročním zvýšení cen plynu informoval evropský statistický úřad Eurostat. Růst cen plynu ve druhém pololetí 2022 činil podle něj v Česku 231 procent, o téměř 70procentních bodů více než ve druhém Rumunsku. Jen dvě země se podle Eurostatu vyhnuly zvýšení o více než 20 procent, a to Chorvatsko (14 procent) a Slovensko (18 procent).

Že by tak pan premiér dokonce tvrdil, že ne vše, co přichází z Bruselu, je správné? Nebo sprdne naše statistiky za to, že do Bruselu poslali „špatná data“. Spíš bych to tipoval na tento postup. Co se „matení“ veřejnosti týče, je ovšem vláda Petra Fialy tím největším přeborníkem. Ihned poté, co se objevily zprávy o tom, že se chystá „největší daňová revoluce“ za posledních deset let tím, že se zruší tři sazby DPH a zůstanou jen dvě, což přinese státu nějakých 20 miliard korun navíc, se Fiala „ohradil“ proti tomuto tak zvanému úniku informací (mimo jiné komentovaným samotným ministrem financí na ČT), koaliční rada se dohodla na „komplexním návrhu“, který má být představen v polovině května. Zatím se jedná za (polo)zavřenými dveřmi, a koaliční strany – lidovci, STAN, topka i piráti – se snaží upoutat pozornost na své nápady, které jsou samozřejmě nejlepší. Jen ODS ale způsobuje úniky, jak tvrdí premiér za ODS. Pozoruhodné.

Přitom existuje zřejmě jediná reálná cesta, jak současnou deficitní politiku státu změnit, a tou jsou plošné škrty na všech resortech o stejné procento. Hovoří tak o tom jak Miroslav Kalousek, tak i další bývalí ministři financí. To však Fialova vláda neudělá, protože chce za každou cenu prosadit 2 % HDP na výdaje na obranu. Sice je nebude mít za co utratit nebo je utratí nesmyslně, ale i to bude obhajovat. Zatím si co se výdajů týče troufla Fialova vláda pouze na důchodce a hodlá v tomto úsilí dále pokračovat. O tom, že si poslanci sáhnou na své platy, se už zase nemluví – všimli jste si toho?

Ale existují i další statistiky, v nichž Česko nedopadá dobře, a těmi jsou údaje o růstu cen základních potravin. I tam je Česko „přeborník“.

A ještě u jedné statistiky jsem se musel zarazit. Týká se samozřejmě Ruska, které prochází podle některých „expertů“ ještě horší krizí, než je válka na Ukrajině, a tím je pokles porodnosti v Rusku, což vede k poklesu obyvatelstva Ruska. Podle experta Rusko patří mezi světové či evropské země, které již nejsou schopny generovat přírůstek obyvatelstva přirozenou cestou. Podle statistických čísel porodnosti a úmrtnosti obyvatelstva, je úmrtnost mnohem vyšší. Rusku sice „opticky“ přibývá obyvatel, ale to není přirozeným procesem vývoje země, nýbrž tím, jak se do země vrací lidé, kteří uvízli ve světě v době rozpadu Sovětského svazu a plus ruské úřady oficiálně započítávají i populaci Krymu a tří anektovaných ukrajinských oblastí. V současné době podle Romancova to vypadá tak, že Rusů je úředně víc než ve skutečnosti. Ani na nových anektovaných územích neexistuje pozitivní populační růst, což Rusku také podle experta nepomůže.

Stačí se jen podívat na české statistiky růstu populace a dojdeme k podobnému výsledku. I Česko bez imigrace má obrovské potíže s tím, že klesá porodnost a kdosi spočítal, že nás v roce 2050 bude o dost méně. Očekávaný babyboom se u nás loni nekonal. Naopak. Statistiky z covidové doby, která zdánlivě porodnosti nahrávala, ukazují, že pro část lidí je pro početí potomka spíš nepříznivá. Porodnost dál dlouhodobě klesá prakticky v celé Evropě.

Je to tedy bída i u nás i v celé Evropě. Ale to se „expertům“ typu Romancova vůbec nehodí do krámu. Takže pánové Fialo i Romancove – je skutečně třeba pečlivě statistiky studovat a chápat a pak lze dělat závěry. Zatím z toho děláte propagandu.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 27.4.2023 8:30 | karma článku: 43,59 | přečteno: 3858x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,78 | Přečteno: 623x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,09 | Přečteno: 922x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3335x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,45 | Přečteno: 585x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 734x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2669
  • Celková karma 30,47
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články