Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skleníkový efekt u terestrických planet

Ve Sluneční soustavě jsou Zemi podobné planety s atmosférou Venuše, Země a Mars. V článku je ukázáno, jak atmosféra planety ovlivňuje povrchovou teplotu na planetě.

Nejčastěji skloňovaným přírodním efektem je v současnosti „klimatická změna“. V současnosti se za viníka klimatické změny na Zemi (pokud přijmeme to, že současná změna vůbec klimatickou změnou je) považuje kysličník uhličitý. Propagátoři oteplování Země působením růstu koncentrace kysličníku uhličitého tvrdí, že tento efekt vzniká tím, že za konstantního množství tepla přijímaného ze Slunce se růstem koncentrace kysličníku uhličitého zvyšuje akumulace tepla v atmosféře (tím roste teplota) a klesá množství tepla vyzařovaného Zemí. Tuto zcela mylnou představu jsem již vyvracel zde.

Připomeňme si úvodní tezi příznivců globálního oteplování způsobeném kysličníkem uhličitým, kterou reprezentuje Jan Hollan. Co to je klimatická změna? Složka globální změny. Proměna klimatického systému (ovzduší, vodstva, kryosféry a biosféry) vlivem lidstva – hlavně tím, že jsme změnili složení ovzduší a tím i toky záření atmosférou. Země nyní do vesmíru vrací méně tepla, než získává od Slunce To nazýváme globální oteplování. Klimatická změna je jeho důsledkem.

Výše uvedená teze Jana Hollana je zcela mylná a tématem mého článku je vysvětlení toho, jakým způsobem působí atmosféra planety na její povrchovou teplotu.

V předcházejícím článku jsem předložil výpočet povrchové teploty planety na základě množství tepla, které na planetu dopadá a radiace planety modelem absolutně černého tělesa. Modelem vyzařování absolutně černého tělesa lze velmi úspěšně počítat povrchové teploty hvězd. Platí, že zářivý výkon tělesa se rovná součinu čtvrté mocniny povrchové teploty tělesa a Stefan-Boltzmanovy konstanty ?. Nazývá se Stefan-Boltzmanův zákon:

 

 (1)                                    I = ? TExp4,

Kde T je teplota v Kelvinech, ? je Stefan-Boltzmanova konstanta ve W/(mExp2KExp4) a I je radiační výkon tělesa ve W/mExp2. Povrch Slunce tak vyzařuje 6,33x10Exp7 wattů na čtvereční metr při teplotě 5780 K.

Jak plyne z výsledků , platí pro povrchové teploty planet v případě absolutně černého tělesa vztah

 (2)                                  T = (IR / ?) Exp 1/4,

 (3)                                  IR = IS/4,

Kde T je povrchová teplota planety v K , IR je intenzita radiace planety (W/mExp2), ? je Stefan-Boltzmanova konstanta ve W/(mExp2KExp4)  a IS je sluneční konstanta planety ve W/mExp2.

      

V následující tabulce je uvedena teplota povrchu planety podle vztahů (2) a (3) pro Venuši, Zemi a Mars a naměřená teplota na povrchu těchto planet.

 

 

Tabulka I

Povrchové teploty terestrických planet vypočtené a naměřené pro absolutně černé těleso

 

Těleso
Venuše2610652,5327737
Země1366341,5278287
Měsíc1366341,5278250
Mars590147,5225210

 

Abychom pochopili rozdíl mezi vypočtenou hodnotou střední teploty planet a Měsíce, musíme zdůraznit rozdíl mezi absolutně černým tělesem, podle kterého jsou teploty vypočteny, a reálným tělesem.

Povrch terestrických planet na rozdíl od ideálního absolutně černého tělesa odráží světlo, tj. množství tepla, které skutečně dopadne na povrch tělesa, je menší než předpokládané množství tepla dané sluneční konstantou. Odraz světla Albedo (z latinského albus – bílý) je míra odrazivosti tělesa nebo jeho povrchu. Jde o poměr odraženého elektromagnetického záření ku množství dopadajícího záření. Zlomek, obvykle vyjadřovaný procentuálně od 0 do 100 %, je důležitým pojmem v klimatologii a astronomii. Na albedu planety se také podílí fyzikální vlastnosti její atmosféry.

Zatímco u Venuše se albedo udává jako 60 % (tj. pouze 40 % slunečního záření dopadne na povrch Venuše), u Země se udává albedo 30 % . Díky albedu dopadá na povrch planety méně energie, jak ukazuje tabulka II.

Tabulka II

Zahrnutí albeda do vyzařování Venuše a Země

Těleso
Venuše2610601044261260
Země136630956,2239254

 

Jak víme z tabulky I, povrchové teploty Země i Venuše jsou vyšší než vypočtené teploty vyzařování Venuše a Země, v případě Venuše je to bezmála o 500 K, u Země asi 33 K. Důvod musíme hledat ve způsobu vedení tepla atmosférou planet.

Pro vedení tepla platí obecně Fourierův vztah 

Fourierův zákon popisuje vedení tepla jako

(4)                                                                Q = ? ? t

Kde ? je součinitel prostupu tepla, ? t je gradient teploty a Q je hustota toku tepla.

 

Pro ustálený tok tepla lze psát

(5)                                                      Q = ? S t (T2 – T1) / d                                  

Kde Q je tok tepla v Joulech, ? je součinitel prostupu tepla W/(m.K), t je čas (sekunda), (T2 – T1) je rozdíl teplot v K – tj. hnací síla toku tepla , S je plocha prostupu tepla a d je vzdálenost mezi místy s teplotou T1 a T2.  Teplo vždy proudí z místa s vyšší teplotou do místa s nižší teplotou (gradient teploty).

Uvažujme prostup tepla atmosférou planety, kde T2 je povrchová teplota planety, T1 je teplota horní hranice atmosféry, d je vzdálenost mezi povrchem planety a horní hranicí atmosféry. Tuto vzdálenost stanovme jako vzdálenost, v níž se nalézá přes 99% hmotnosti atmosféry. Pro obě planety, Venuši i Země, platí, že ve vzdálenosti 50 km od povrchu planety se nachází 99% hmotnosti atmosféry planety. Z tabulky II víme, jaké množství energie odchází z planety a při jaké teplotě, v případě Venuše je to teplota 260 K, což odpovídá teplotnímu profilu atmosféry pro hranici 50 km, v případě Země je to teplota 254 K, to je také blízko teploty ve stratopauze (50 km). Můžeme tak spočítat součinitel prostupu tepla atmosférou Venuše i Země, výsledky jsou v tabulce IV.

Tabulka III

Stanovení součinitele prostupu tepla ? atmosférou Země a Venuše pro d=50000 m a S = 1 m2

Těleso
Venuše26173726027358
Země239287254362121

 

Venuše, v níž je detekovaná vysoká vrstva obsahující prach – pevné látky a kapičky kyseliny sírové (sulfuric acid haze), a tato vrstva zabraňuje průhlednosti atmosféry, má o řád menší součinitel prostupu tepla. Právě přítomnost kapiček kyseliny sírové a pevných částic snižuje prostupnost tepla v atmosféře Venuše, a to vede k vysokým teplotám povrchu Venuše.

Pokud bychom Venuši se svou atmosférou umístili na dráhu Země, byla by teplota povrchu Venuše úměrná teplu, které by proniklo na povrch Venuše v tomto případě. Při stejném albedu 60 % by na povrch Venuše dopadala energie E podle vztahu (6).

 

(6)       E = 1366 *0,4 = 546,4 W/m2

Venuše by tak vyzařovala do prostoru pouze 136,6 W/m2, tomuto výkonu odpovídá radiační teplota 221 K (T1) a teplota Venuše by na povrchu (T2) dosahovala podle vztahu (5) hodnoty 624 K(351oC).

Pokud bychom naopak Zemi umístili do vzdálenosti Venuše, množství energie dopadající na povrch Země se stejnou atmosférou, jakou má dnes (stejné albedo 30 %) by bylo podle vztahu (7)

(7)     E = 2610 *0,7 = 1827 W/m2

Země by vyzařovala do prostoru energii 456 W/m2, tomuto výkonu odpovídá radiační teplota 299 K (T1) a teplota Země na povrchu T2 by dosahovala podle vztahu (5) hodnoty 362 K (89oC). To by zcela jistě vedlo k vypaření vody do okolního prostoru.

Z výše uvedených vztahů lze spočítat i vliv albeda Země na povrchovou teplotu. Následující tabulka ukazuje hodnoty průměrné teploty povrchu Země pro albedo 30 %, 29,5 % a 29 %.

Tabulka IV

Vliv albeda zemské atmosféry na povrchovou teplotu Země

30956,2239,0254287,0
29,5963,0240,7255,2288,4
29969,9242,4255,7289,1

 

Tabulka ukazuje, že pokud by se albedo Země snížilo z hodnoty 30 % na 29,5 %, stoupla by průměrná teplota na Zemi o 1,5 K.

Závěr

Pro povrchovou teplotu planety s atmosférou hraje zásadní roli součinitel prostupu tepla atmosféry. Právě ten rozhoduje o tom, jaký je rozdíl mezi teplotou radiace planety a teplotou povrchu. Čím vyšší je součinitel prostupu tepla, tím menší je rozdíl mezi radiační teplotou planety a teplotou povrchu. Zemská atmosféra má více než desetinásobnou hodnotu součinitele prostupu tepla oproti atmosféře Venuše.

Tvrzení, že růst povrchové teploty Země (globální oteplování) je způsobeno při stejném množství dodávaného tepla vyšší akumulací tepla kysličníkem uhličitým a tím Země vrací méně tepla, než získává od Slunce, je v zásadním rozporu s platnými termodynamickými rovnicemi prostupu tepla a záření těles.  Jedinou možností, jak může teplota povrchu planet s atmosférou stoupnout při stabilní sluneční konstantě, je zvýšený energetický příkon na povrch planety, například změnou albeda (odrazivosti) jeho atmosféry. Protože kysličník uhličitý tvoří zanedbatelnou část atmosféry, rozhodně není schopen ovlivnit albedo planety. To zásadně více ovlivní výbuch sopky nebo změna obsahu vodní páry v atmosféře v případě Země.

Autor: Jan Bartoň | pátek 10.12.2021 8:00 | karma článku: 15,86 | přečteno: 236x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Rusko se vměšuje do amerických voleb – Putin podpořil Harrisovou

Zní to jako velmi dobrý vtip. Vladimir Putin, ruský prezident, prohlásil, že Rusko v amerických volbách podporuje zvolení Kamaly Harrisové.

6.9.2024 v 8:00 | Karma: 27,78 | Přečteno: 3066x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Kursk je podle Šándora „strategický omyl“

Ukrajinský útok na Kursk již trvá téměř měsíc. Nyní se osmělují i někteří komentátoři s tím, že tento útok nemá zásadní vliv na vývoj války na napadené Ukrajině.

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 30,27 | Přečteno: 1091x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Generálové to vidí jasně – Ukrajina vyhrává

Během konference Globsec se konala tisková konference s několika generály. Všichni v podstatě prohlásili, že si Ukrajina vede ve válce s Ruskem výborně a jeden prohlásil, že Ukrajina vyhrává.

2.9.2024 v 9:15 | Karma: 35,84 | Přečteno: 1306x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Mzdy ve státním sektoru a volby

Vláda se s odbory nedohodla na zvýšení platů ve státním sektoru od září. To není nic tak zajímavého-zajímavé jsou spíš mediální „tanečky“ kolem jednání o zvýšení mezd.

31.8.2024 v 9:00 | Karma: 25,44 | Přečteno: 699x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Šichtařová – něco tu nesedí

Byl jsem podobně „šokován“ jako pan Pikora, stále ještě manžel paní Šichtařové, když jsem si pročetl zpověď Šichtařové o létech strávených s mužem, s nímž má sedm dětí.

27.8.2024 v 8:00 | Karma: 36,68 | Přečteno: 2434x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Školačka v Domažlicích pobodala dva spolužáky, po ošetření se děti léčí doma

3. září 2024  9:19,  aktualizováno  13:42

Na základní škole Komenského v Domažlicích dnes jedna z dívek zaútočila nožem na spolužáky....

Bartoš vysvětluje nefunkční stavební řízení. ANO a SPD chtějí jeho rezignaci

10. září 2024  5:35,  aktualizováno  18:30

Přímý přenos Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf...

Domov pro lidi s demencí vázal klienty k postelím, zamykal je v pokojích

10. září 2024  10:56,  aktualizováno  17:41

Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na...

Silničáři začínají razit základ tunelu na okruhu v Brně, stavba potrvá osm let

10. září 2024  17:40

Silničáři v těchto dnech začínají přímo v terénu s přípravami stavby tunelu pod brněnským sídlištěm...

Vyčerpali jsme energetickou síť SSSR, přiznalo Rusko. A přišlo o zisk z uhlí

10. září 2024  17:23

Rusko vyčerpalo energetické kapacity vybudované za éry Sovětského svazu. Prohlásil to ruský ministr...

  • Počet článků 2701
  • Celková karma 31,07
  • Průměrná čtenost 2014x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články