Rusko neví co s vojáky na Ukrajině

V Rusku se již píše o tom, že se musí „vyřešit“ situace ruských vojáků na Ukrajině. Píše se o tom i v ruském zglajchšaltovaném tisku.

  Schůze branného výboru ruské Dumy se podle listu Vedomosti věnovala statusu ruských vojáků v Donbasu a pomoci rodinám pozůstalých. Zúčastnil se jí i náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov a hlavní vojenský prokurátor Sergej Fridinskij. Účastníci jednání o průběhu ani výsledcích nechtěli novinářům sdělit žádné informace. Oficiálně bylo zasedání branného výboru věnováno „právnímu zajištění činnosti ruských ozbrojených sil“.

List Vedomosti je jedním z mála ruských médií, který o Ukrajině nepíše podle oficiální propagandy Kremlu. Obšírně například cituje z tiskové konference ukrajinského prezidenta Petro Porošenka při jeho návštěvě Austrálie. Porošenko na adresu ruského prezidenta řekl:  «Пожалуйста, прекратите огонь. Пожалуйста, отпустите заложников. Пожалуйста, выведите войска с моей территории», — цитирует1 его обращение AFP. «Пожалуйста, закройте границу. И я обещаю, что если вы закроете границу, то в течение одной, двух, трех недель на Украине воцарятся мир и стабильность. Все очень просто». (Prosím, zastavte palbu. Prosím, odvolejte záložníky. Prosím, odvelte vojáky z mého území. Prosím, uzavřete hranici. A já vám garantuji, že pokud uzavřete hranici, v průběhu několika týdnů se na Ukrajinu vrátí mír a stabilita.)

Ruští vojáci na Ukrajině jsou faktem, který už nemůže popřít ani ruský ministr zahraničí Lavrov. V případě, že v bojích padnou nebo jsou raněni, jejich formální statut neumožňuje ruskému státu jejich pozůstalé jakkoli odškodnit. Formálně na Ukrajině ruská armáda není a právní status ruských vojáků bojujících za ruské zájmy je tak zcela ve vzduchoprázdnu.

Ruská Duma tak řeší pomyslnou kvadraturu kruhu. Pokud by začala nějakým způsobem pozůstalé po ruských vojácích padlých na Ukrajině odškodňovat, bylo by to možné vyložit jako úplné přiznání ruské odpovědnosti za činnost těchto „dobrovolníků“ či „dovolenkářů“. Někteří ruští vojáci na Ukrajině museli nejprve před odchodem na Ukrajinu rozvázat poměr s ruskou armádou. Ruská infiltrace přes hranice, které kontrolují pouze Rusové, je tak hlavním důvodem pokračujících bojů. Ukrajinský prezident tak logicky argumentuje, že pokud by Rusko dosavadní infiltraci zastavilo, tak zvaní „rebelové“ by ztratili nejen přísun „nové krve“, ale zejména vojenské techniky a munice.

Rusko navíc požaduje, aby Ukrajina obnovila výplatu dávek na územích ovládaných „rebely“. Zastavení přísunu těchto financí proběhlo až potom, co „rebelové“ uspořádali na jimi ovládaných územích pseudovolby svých „prezidentů“. Přitom hlasitě vykřikovali, že už na ně Ukrajina „nemá žádný nárok“.  Kde není „nárok“, není ani povinnost cokoli platit. Rusko na svou agresivní politiku doplácí i souběhem ekonomických potíží s nízkou cenou ropy a plynu na světových trzích spojených se západními sankcemi a odvetnými sankcemi Ruska. Takhle si to asi Vladimir Putin nepředstavoval.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 11.12.2014 9:42 | karma článku: 22,68 | přečteno: 1244x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03