Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maďarsko není schopné předsedat EU

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci odsoudili poslanci Evropského parlamentu (EP). Poslední usnesení v tomto volebním období, v němž poslanci hodnotili stav demokracie a dodržování hodnot právního státu v Maďarsku, přineslo několik závažných pochyb. EP se například obává, že Maďarsko nebude schopné předsedat Radě EU. Poslanci také vyzvali Evropskou komisi (EK), aby přehodnotila své rozhodnutí o rozmrazení fondů EU, a označili tento krok za nepochopitelný.

Z 21 českých europoslanců jich usnesení podpořilo deset. Pro hlasovali všichni tři zástupci Pirátů (Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa, frakce Zelených), Martina Dlabajová a Dita Charanzová (nezávislé, zvolené za ANO) z frakce Renew, Radka Maxová (nezávislá, zvolená za ANO) ze socialistické frakce, Luděk Niedermayer (TOP 09), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP i Veronika Vrecionová (ODS) z konzervativní frakce ECR.

Proti bylo zbylých devět europoslanců: Kateřina Konečná (KSČM, levicová frakce GUE/NGL), Ivan David i Hynek Blaško (oba zvolení za SPD), tři europoslanci z konzervativní frakce ECR (Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský, Jan Zahradil, všichni ODS) i Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík (všichni ANO, frakce Renew).

Tučně jsem označil ty europoslance, kteří budou v letošních eurovolbách kandidovat za koalici SPOLU. Hlasování českých europoslanců vnáší jen další důkaz o tom, že koalice SPOLU je programově rozštěpená a hlasování zástupců ODS (Vondra a Vrecionová) na kandidátce SPOLU je výsledkem úvahy, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jinak si totiž hlasování proti Maďarsku (Vrecionová) a pro Maďarsko (Vondra) nedokážu vysvětlit.

Evropský parlament tak jen pokračuje v „tlaku“ na Maďarsko, který již trvá přinejmenším od roku 2018. Po maďarských volbách v dubnu 2022, které opět vyhrál FIDESZ Viktora Orbána v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou ziskem 135 křesel ve 199 členém parlamentu, byla europarlamentem schválena rezoluce, která odsuzuje „záměrné a systematické úsilí maďarské vlády o oslabení základních hodnot Unie“ . Zpravodajka Gwendoline Delbos-Corfieldová (Greens/EFA, FR), k usnesení o Maďarsku, uvedla: „Závěry této zprávy jsou jasné a nezvratné: Maďarsko není demokracií. Vzhledem k alarmujícímu tempu úpadku právního státu v Maďarsku bylo naléhavější než kdy jindy, aby Parlament zaujal toto stanovisko. Kromě uznání autokratické strategie Fideszu je bezprecedentní, že tento postoj v Evropském parlamentu podpořila velká většina poslanců. To by mělo být pro Radu a Komisi varovným signálem.“

Takto tedy vypadá současná EU před volbami do europarlamentu. Kádrování států podle toho, kdo zrovna vyhrál volby, tak pokračuje. Podobný scénář se nyní rýsuje proti Slovensku a byl slavnostně ukončen proti Polsku, když se k moci dostaly tak zvané „proevropské“ síly.

Z hlediska voleb do Europarlamentu si osobně vážím toho, že lídr kandidátky SPOLU Vondra se konzistentně postavil za Maďarsko. Nicméně, Zdechovský, Niedermayer a Vrecionová jen potvrdili, že jsou to zastánci progresivistické politiky, která jednoznačně nadřazuje bruselské vedení EU vysoce nad práva členů EU. Inu, spolu hlasovat mohou, jde jen o to, nakolik je tato politika snesitelná voličům ODS a Vondry zejména. To ukáže letošní červen.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 25.4.2024 9:00 | karma článku: 34,58 | přečteno: 957x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 23,79 | Přečteno: 537x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 629x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 929x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3335x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,53 | Přečteno: 586x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,26
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články