Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko má na frontě 350000 vojáků. Poplašná zpráva?

Po zprávách o drtivých porážkách ruských jednotek a po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě se objevují zprávy o tom, že má Rusko na frontě 350000 vojáků.

Jednání amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě demonstrovalo neochvějnou podporu USA a Západu obraně Ukrajiny. Tak se alespoň vyjadřují hlavní komentáře západních médií. Údajně bylo o návštěvě předem informováno i Rusko. Současně se komentátoři vyjadřují tak, že Biden přijel proto, aby povzbudil ukrajinskou ofenzívu na jaře letošního roku. Zbraní má údajně Ukrajina dost.

Ovšem jsou i jiné zprávy přímo z fronty. Ukrajinci tvrdí, že nemají dost munice a musí s ní šetřit. Tvrdí se, že zatímco Rusko denně na frontě vystřelí až 20000 dělostřeleckých nábojů, Ukrajina jenom 5000. A k tomu všemu i čeští komentátoři „pochybují“ o tom, že náš nově zvolený prezident Petr Pavel naváže na politiku Václava Havla.

Za všechny jmenuji komentátora z prostředí ČSSD Lukáše Jelínka na CNN Prima News.  Pavlův výrok na mnichovské Bezpečnostní konferenci – kdy vyjádřil skepsi ohledně toho, zda se Ukrajině letos podaří válku vyhrát – je jedním z nemnoha Pavlových výroků v zahraniční politice, kdy se snaží být velmi opatrný a opatrně našlapovat. Tak to v otázce války na Ukrajině dělal i během kampaně,“ podotkl Jelínek. Výrok nově zvoleného prezidenta, který do úřadu nastoupí 9. března, podráždil ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu…..Hostem pořadu byl také komentátor Petr Kamberský. Ten vzpomněl, jak Pavel sliboval klid, řád a zkušenosti nejen v domácí, ale zejména zahraniční politice. „A za pár dní, kdy je zvoleným prezidentem, v ní udělal docela velké haló. V zahraniční politice by měl být více kompetentní než v té domácí. Co bude po uvedení do úřadu dělat si neodvážím odhadnout. Zatím se jen zdá, že chce být opravdu aktivním prezidentem,“ dodal.

A dnes jsem také zaregistroval zprávu o tom, že má Rusko na frontě 350000 vojáků, což je údajně dvakrát více než na počátku ruské agrese. Kyjev v očekávání ruské ofenzivy žádá západní spojence o rychlé dodávky zbraní a zejména munice, která armádě napadené země dochází. Podle Borrella je nyní připraven na ofenzivu téměř dvojnásobek ruských vojáků, než byl před rokem na zahájení invaze.

Z výše uvedeného je patrné, že Západ nestačí na Ukrajinu dodávat zbraně ani munici v takovém počtu, aby se vyrovnala jejich ztrátě v bojových operacích. Tanků, kterých by Kyjev potřeboval až několik set, možná až tisíc, budou do března dodány spíše jen desítky.  Dodání vojenských letadel opět nebylo ze strany USA potvrzeno, pouze premiér Velké Británie slíbil dodávky raket delšího doletu. Kolik jich bude, ale neupřesnil.

Dle mého soudu byla a jsou slova Petra Pavla na Mnichovské bezpečnostní konferenci  realistickým popisem situace na ukrajinské frontě. A souhlasil bych i s tvrzením Petra Kamberského, že Pavel bude v otázce zahraniční politiky a zejména války na Ukrajině kompetentní. Dokonce i po svém návratu Pavel zdůraznil, že si za svým vyjádřeném na bezpečnostní konferenci stojí. Propaganda a gesta válku Ukrajině skutečně nevyhrají a Pavel jako člověk detailně seznámený se situací v NATO vzhledem k tomu, že byl v této organizaci na velmi vysokém postu, považuje za nutné krotit „optimismus“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět uvedl, že Ukrajina válku v krátké době vyhraje a navíc tvrdil, že dodávky zbraní z Číny Rusku povedou ke světové válce. To jsou velmi nekonsistentní prohlášení, které jsou defacto zřetelně propagandistická a neodpovídají tomu, co se fakticky na rusko-ukrajinské frontě děje.

Vůbec se proto nedivím zprávám, které přicházejí od uprchlíků z Ukrajiny v Česku, že jich už bezmála čtvrtina uvažuje o tom, že se usadí v Česku.  A pokud se válka bude dále protahovat s nejistým výsledkem, tento počet bude zřejmě ještě stoupat. To zcela jistě pomůže české ekonomice, ale poškodí Ukrajinu.

Zdá se mi proto, že Pavel vzhledem ke své vojenské minulosti a zkušenosti s NATO bude mnohem realističtěji situaci na Ukrajině hodnotit. Obvinění, která vznesl Andrej Babiš ve finále volební kampaně, a sice že nás Pavel zatáhne do války, se tak ukazují jako nepravdivá, chcete-li lživá. Doufám jen, že konflikt nebude dále eskalovat tak, že už ani realismus Západu nepomůže.

Autor: Jan Bartoň | úterý 21.2.2023 9:30 | karma článku: 29,80 | přečteno: 1250x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,45 | Přečteno: 604x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,96 | Přečteno: 917x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,53 | Přečteno: 3333x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,45 | Přečteno: 585x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

19. června 2024  9:43

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  9:35

Přímý přenos Senátoři budou rozhodovat o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z...

Biden otevřel nelegálním migrantům v manželství s Američany cestu k občanství

18. června 2024  15:14,  aktualizováno  19.6 9:23

Přistěhovalci, kteří dlouhodobě žijí ve Spojených státech bez patřičných dokladů a uzavřeli...

Rodiče v Německu zavraždili svou dceru. Nelíbil se jim její životní styl

19. června 2024  9:19

V pondělí večer byla v Německu u města Worms nalezena mrtvá patnáctiletá dívka. Vzápětí skončili ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2669
  • Celková karma 30,46
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články