Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Petr Pavel mě příjemně překvapil

Zvolený prezident Petr Pavel se zúčastnil konference o bezpečnosti v Evropě a pronesl docela dost názorů i k situaci na Ukrajině. Rozezlil ministra zahraničí Ukrajiny, který mu vyčetl „nevíru ve vítězství“.

Petr Pavel se zúčastnil bezpečnostní konference v Mnichově a vyjádřil se tam i k situaci na Ukrajině. Zvolený prezident ČR Petr Pavel v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyvolal podrážděnou reakci ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby, když vyjádřil skepsi ohledně toho, že se Ukrajině podaří letos vyhrát válku, a řekl, že je třeba přemýšlet nad tím, jakým způsobem má být Rusko poraženo. Pavel varoval před možností rozpadu jaderné velmoci, kvůli čemuž by západní země mohly čelit dalším problémům. Kuleba na jeho slova reagoval prohlášením, že by spojenci měli Ukrajině věřit….Ze záznamu diskuse ale vyplývá, že se za Pavla postavil generál Petraeus. „Sdílím rezervovanost a opatrnost mého kolegy, generála ve výslužbě, který při svém posledním pověření tak efektivně a brilantně sloužil jako šéf vojenského výboru NATO, než vstoupil do ponurého světa politiky. Chtěl bych mu pogratulovat k jeho vítězství. Myslím, že existuje možnost vyjednaného řešení, kterého lze dosáhnout, když si Rusko uvědomí, že válka je neudržitelná,“ komentoval Pavlova slova Petraeus.

Pavel v podstatě vyjádřil hloubku problému, o níž se mimo jiné zmínil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten prohlásil, že Rusko musí válku prohrát, ne být vojensky rozdrceno. Tím defacto podtrhnul ty rysy války na Ukrajině, které by mohly „nepozorovaně“ přerůst ve světový konflikt obrovských rozměrů.

Mimo jiné, generál Jiří Šedivý se také k možným výsledkům války na Ukrajině vyjadřuje, a k otázce dobytí Krymu Ukrajinou se vyjádřil takto:

Lidovky.cz: Co kdyby se jim třeba otevřela cesta ke znovudobytí Krymu? Stálo by jim to za masivní ztráty?Myslím, že Krym by byl zcela kritický okamžik, kde by se muselo opravdu velmi pečlivě zvažovat jak dál. Ztrátu Záporoží nebo donbaských republik by Rusové jistě snesli, ale u Krymu už to tak jisté není. Věřím, že by použili všechny prostředky k jeho udržení.

Lidovky.cz: Když říkáte „všechny prostředky“, máte skutečně na mysli všechny? Včetně taktických jaderných zbraní?
Dovedu si představit i demonstrativní jaderný výbuch – třeba nad Černým mořem nebo nad nějakou neobydlenou oblastí Ukrajiny. Nikoli zaútočit touto formou na vojsko, ale poslat varování: je tu něco, zač jsme ochotni obětovat všechno.

Za velmi problematické pak pokládám neustálé informace o tom, jak ukrajinská armáda „drtí“ tu ruskou. Na serveru msn.com se v podstatě každý den objeví nějaký snímek, který má dosvědčit „drtivou“ porážku ruských jednotek. Občas se dokonce zveřejňují snímky na údajně padlé ruské vojáky, u kterých je cedulka s písmenem Z (takže máme věřit, že to jsou ruští vojáci, kteří si cedulku se Z nosí sebou a když padnou, cedulka se správně postaví fotografovi) a pod obrázkem je text, který přebírá msn.com z oficiálních ukrajinských zdrojů o tom, že padlí Rusové budou „hnojivem pro ukrajinskou půdu“.

Každý den se uveřejňují i čísla údajných ruských ztrát, naposledy podle informací z USA už Rusko ztratilo 200000 vojáků. Občas se ovšem objeví i zpráva, že ukrajinské ztráty jsou stejné .ne-li vyšší. K tomu se média odkazují na „interní zdroje z okolí Vladimira Putina“, že ten trpí rakovinou, nebo Parkinsonovou nemocí a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce při projevu k západním politikům hovoří o tom, že „neví, s kým má jednat, protože Putin už je po smrti“.

Takže stručná rekapitulace: Představy Západu o tom, že Rusko bude poraženo se vlastně týkají jakési „porážky, neporážky“. Jak Šedivý tak Pavel říkají navíc i to, že případné velké ztráty Ukrajiny při dobývání Ruskem okupovaných území by měly vést ukrajinské politiky k zamyšlení, zda tyto ztráty jsou odůvodnitelné. A Šedivý navíc dává najevo, že Rusko by v případě hrozící ztráty Krymu mohlo použít jaderné zbraně. A jak by reagoval Západ – poslal by nějakou tu „malou bombičku“ na Rusko? V každém případě musím v záležitosti vystupování Petra Pavla na mnichovské konferenci vyjádřit s jeho názory naprostý souhlas. A je to dle mého soudu jediná cesta, jak dosáhnout nějakého přijatelného řešení, aniž by hrozila jaderná apokalypsa. Generál Pavel, aniž by ještě byl oficiálně ve funkci prezidenta, rozhodně Česku žádnou ostudu neudělal.

 

Autor: Jan Bartoň | pondělí 20.2.2023 8:00 | karma článku: 30,48 | přečteno: 1271x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,73 | Přečteno: 499x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,90 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,53 | Přečteno: 3329x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,45 | Přečteno: 584x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

  • Počet článků 2669
  • Celková karma 30,65
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články