Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavel: Ukrajina má jeden pokus

Prezident Petr Pavel poskytl v Polsku rozhovor, v němž tvrdí, že Ukrajina má na protiofenzivu jen jeden pokus. Otázkou je, zda tento pokus může uspět. 

Podle českého prezidenta Petra Pavla bude mít Ukrajina pouze jeden pokus na to, aby provedla zásadní protiofenzivu. V případě nezdaru bude nesmírně obtížné získat finance na další, řekl Pavel v rozhovoru, který zveřejnil server polského listu Rzeczpospolita. Pavel též vyjádřil přesvědčení, že zájem Spojených států a posléze Evropy o Ukrajinu i výše jejich pomoci může příští rok klesnout……

„Nikdy bych Ukrajinu nenabádal, aby se vzdala části svého území, aby udělala nějaký ústupek,“ řekl k tomu Pavel, podle něhož případné rozhodnutí náleží jen Ukrajincům. „Neměli bychom Kyjev tlačit žádným směrem, neměli bychom je ani nabádat k ústupkům, ani k boji do posledního muže,“ míní. Západ podle něj Ukrajině může pouze poskytovat pomoc. I ta má ale své limity.

S názorem Pavla můžeme souhlasit, můžeme i nesouhlasit. Otázka však leží zřejmě zcela jinde. Dle mého soudu je kardinální otázkou, zda Ukrajina vůbec bude mít onen jeden pokus k dispozici. Připomenu jen jeden případ, který ukázal na aktuální situaci v ukrajinské armádě. Velitele praporu ukrajinských výsadkářů, který si americkému listu The Washington Post postěžoval na špatný výcvik nováčků poslaných do jeho jednotky, snížili hodnost a přeložili jej do výcvikového střediska jako zástupce velitele. Uvedla to dnes na svém webu ruská redakce BBC s odvoláním na vyjádření dotyčného velitele v několika ukrajinských médiích.Velitel s přezdívkou Kupol řekl serveru Hromadske, že generál Maksym Myrhorodskyj, který velí výsadkovým vojskům, vysvětlil tento krok tím, že jestli si Kupol stěžuje na špatný výcvik vojáků, tak ať je sám cvičí. V reakci na to Kupol podle listu Ukrajinska pravda podal žádost o propuštění.

V médiích sice převažují zprávy o „drtivých útocích“ ukrajinské armády na ruské tanky, letadla a o tisícovce padlých ruských vojáků každý den. Různí experti se vyjadřují i o tom, že Ukrajina má na dosah vítězství, protože je podporována Západem a ekonomická síla Západu je mnohonásobně větší než síla Ruska. Jen se vytrácí konstatování toho, že Rusko je jaderná velmoc a že nepřipustí, aby se vývoj na frontě dramaticky posunul v jeho neprospěch.

Další mediální válka se svádí s Ruskem na soudním poli, když mezinárodní soud v Haagu vydal zatykač na Vladimira Putina. Rusko jako odvetu vydalo zatykač na soudce. Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). Ti v pátek vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil zatykač za jasnou známku nepřátelství vůči Rusku.

Další voják – plukovník Zdeněk Petráš- poskytl rozhovor zde.  Zdeněk Petráš se také vyjádřil ke slovům prezidenta Petra Pavla, který polskému listu Rzeczpospolita řekl, že Ukrajina bude mít pouze jeden pokus na to, aby provedla zásadní protiofenzivu. V případě nezdaru pak podle prezidenta bude nesmírně obtížné získat finance na další útok. „Pokud se ukrajinská ofenziva mine účinkem, je skutečně otázkou, zda bude ještě Ukrajina schopna znovu zkoncentrovat síly pro další útok. Řekl bych, že odborníci na vojenskou strategii v tomto směru moc šancí Ukrajině nedávají. V každém případě, ať už to bude jakákoliv ofenziva, bude přímo vázána na dodávky materiálu a na zásobování západní technikou,“ myslí si plukovník.

A nelze samozřejmě ignorovat rusko-čínské sbližování, které dnes demonstruje návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Můj drahý příteli, jsem velmi rád, že jsem v Kremlu. Čína si velmi cení vztahů s Ruskem. Tyto kontakty mají dějinnou logiku,“ prohlásil Si na úvod setkání. Putinovi také poděkoval za to, že Rusko podle něj Čínu podporuje.

Rusko s podporou Číny, i kdyby „jenom“ jako prostředníka eliminujícího vliv sankcí Západu vůči Rusku, už na tom není zdaleka tak zle. A v neposlední řadě, nelze ignorovat početní převahu „živé síly“ Ruska vůči Ukrajině. O tom ostatně referoval mnohokrát generál Jiří Šedivý.

Závěr z výše uvedeného je vlastně jediný možný. Pokud se zbavíme komentování ruské agrese na Ukrajině optikou ukrajinské propagandy o drtivých ztrátách Ruska, nelze než souhlasit s tím, že jakýkoliv úspěšný útok ukrajinské armády ,který by dokázal zahnat ruskou armádu z ukrajinského území, není příliš pravděpodobný. Nezbývá proto nic jiného než výroky prezidenta Pavla o situaci na Ukrajině považovat za realistické. Pavel skutečně není válečný štváč, možná k překvapení všech.

Autor: Jan Bartoň | úterý 21.3.2023 8:00 | karma článku: 29,47 | přečteno: 845x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,44 | Přečteno: 599x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,96 | Přečteno: 916x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,53 | Přečteno: 3333x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,45 | Přečteno: 585x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Soud ve Vladivostoku poslal amerického vojáka do trestanecké kolonie

19. června 2024  6:34

Soud v ruském Vladivostoku ve středu poslal na tři roky a devět měsíců do trestanecké kolonie...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu zablokoval na devět hodin

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  19.6 6:17

Po devíti hodinách se v noci na středu obnovil provoz na dálnici D2 na 31. kilometru ve směru na...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 2669
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články