O Ukrajině realisticky
Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy s výjimkou Rumunska v roce 1968 byla ukončena etapa, pro níž se vžilo označení Pražské jaro. Tehdejší vedoucí komunisté ve státě na čele s Alexandrem Dubčekem si nechtěli připustit smyčku, která se kolem Československa stahovala a nebrali vůbec v úvahu velmocenské zájmy tehdejšího Sovětského svazu a politickou realitu. Poté, co se chopil moci Gustáv Husák, prohlásil tehdy něco o „tvrdé realitě“, které se musíme podrobit.
Osud Ukrajiny mi v mnohém připadá podobný Československu roku 1968. Samozřejmě, existují tu podstatné rozdíly – Ukrajina sousedí s Ruskem, byla částí Ruska a později SSSR, má dnes asi čtyřnásobek počtu obyvatel než my(nejméně 5-7 milionů však žije po ruské agresi v zahraničí), další miliony odešly z Ukrajiny ještě přede válkou. Ani Ukrajina si nechtěla připustit, že jí Rusko napadne a že cíle Ruska jsou jednoznačné – likvidace Ukrajiny ve stávajících hranicích, nejlépe úplné „odstranění“ Ukrajiny z mapy Evropy.
Jiří Berka cituje údajně nejcitovanějšího politologa na světě-Nicka MacLavelyho, který mimo jiné tvrdí i toto:
Rozhodující je postoj světových velmocí a ten je determinován jejich zájmy, nikoliv morálkou. Co se z nich dá vyčíst?
Zájmy Rusů: oslabit Evropu, oslabit USA, spolupracovat s Čínou.
Zájmy Číny: oslabit Evropu, oslabit USA a hrrr na Tchaj-wan.
Zájmy USA: oslabit Evropu, oslabit Rusko a hrrr na Čínu.
Zájmy Evropy: dosáhnout světového prvenství v Green Dealu a nedovolit, aby toto úsilí zhatil nějaký zlovolný Putin. Ukrajinu ať vezme čert.
A o kus dále tento pán tvrdí:
Jak jsem již říkal, vše se odvíjí nikoliv od nějakých hodnot, ale od zájmů jednotlivých hráčů. Začněme tím nejméně významným, kterým je bezesporu Evropa, respektive Německo. To má zájem na co nejrychlejší porážce Ukrajiny. Proto ta počáteční váhavost v dodávkách všeho možného. Zní to cynicky, ale pokud tomu nevěříte, mohu vám prozradit, že to na ně píchl v jednom rozhovoru pro CNN jistý Boris Johnson. Proč se raději nepokusili konfliktu zabránit? Podle mě by stačilo načmárat na kus papíru, že Ukrajina nepůjde nikdy do NATO… a k tomu podpis!“
A přesně to, o čem onen politolog mluví, se nechá označit současnou „tvrdou realitou“. V našem tisku se neustále tvrdí, jak že Ukrajina zaútočí (podle „zajímavých“ úniků z Pentagonu k tomu má dojít 30.4.2023, ale Pentagon se o pár dní spletl i s datem zahájení ruské invaze). Čteme o těžkých ztrátách Ruska a vedle pak drobné popisy toho, že Rusko dále postupuje v „nevýznamném“ Bachmutu. Máme věřit, že je Rusko pár dní před rozpadem (ten už podle nějakého ukrajinského politika údajně začal), že proti Putinovi se chystá puč (že by ale po něm měli v Rusku převzít moc ještě horší jestřábi, kteří by nařídili všeobecnou mobilizaci a Ukrajinu definitivně zařízli) se mlčí.
Pak také čteme, jak protiruské sankce úžasně fungují – příkladem má být to, že Rusko opustilo plán cesty na Měsíc s lidskou posádkou. To je fakt nejdůležitější výsledek sankcí?
Proto mi nezbývá než článek pana Berky označit nikoliv za „cynický“ vůči Ukrajině, ale jako naprosto realistický popis současnosti. Je to doslova a do písmene „tvrdá realita“ a Rusko si své partnery v BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) opečovává a ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov objíždí tyto státy a dostává se mu všeobecné podpory. Dokonce i nový brazilský prezident, který měl být mnohem „lepší“ než ten starý, Rusko ve válce s Ukrajinou obhajuje.
Obávám se proto, že tak zvaný cynismus o Ukrajině není nic jiného než aplikací velmocenského práva jaderné velmoci Ruska a vše směřuje k tvrdé realitě výsledku ruské agrese a k dalším ohromným útrapám ukrajinského obyvatelstva.
Jan Bartoň
Sucho – byly tu už roky, kdy se nechala Vltava přejít „suchou nohou“!
Aktuální stav vody na českých tocích je podnormální. Požádal jsem proto o spolupráci ChatGPT a připravil článek o tom, co se o suchu a nedostatku vody psalo v českých zemích přibližně od 10. století.
Jan Bartoň
Blažek – 6,5 roku v káznici??
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek se podle žaloby dopustil nezákonné legalizace (praní) špinavých peněz a žaloba navrhuje 6,5 roku vězení. To je docela silná káva, že ano.
Jan Bartoň
Je počasí ve světě normální?
Požáry ve Španělsku, Francii a dalších státech jihozápadní Evropy mají ohromné rozměry. Vedra i u nás pak vzbuzují otázku, jak moc je současné počasí (ne)normální.
Jan Bartoň
Poválečný odsun Němců z Československa aneb o smíření
V letošním roce si připomínáme i odsun Němců z Československa po konci II. světové války. Ten se vyznačoval i pogromy, a i tyto události je nutné komentovat.
Jan Bartoň
Americké pády: Afghánistán – Ukrajina – Írán
Pokračující válka na Ukrajině a proti Íránu zasadily americké velmocenské politice těžké rány. Částečně nesou vinu „starci“ v Bílém domě.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Kam se hrabe Labubu. Tyhle šílené hračky z 90. let jsme milovali. Poznáte je všechny?
Zubatou panenku Labubu ještě nedávno chtěli všichni, kdo sledují sociální síť TikTok. Zatímco její...
Porucha lokomotivy zastavila provoz na koridoru mezi Benešovem a Olbramovicemi
Porucha lokomotivy zastavila dnes v podvečer asi na půl hodiny provoz na koridorové trati mezi...
Porucha lokomotivy zastavila provoz na koridoru mezi Benešovem a Olbramovicemi
Porucha lokomotivy zastavila dnes v podvečer provoz na koridorové trati mezi Benešovem a...
Která aplikace na počasí je nejlepší? Takhle poznáte, jestli přijde déšť
Počasí. Velké téma, které budí velké dohady. Ještě před pár lety většině lidí stačilo podívat se...
Film Vlak 2607 hledá po 65 letech pravdu o tragédii, porovnává mýty a dokumenty
Železniční neštěstí, při které v roce 1961 na Bruntálsku zemřelo 19 lidí, rekonstruuje nový...
- Počet článků 2932
- Celková karma 25,68
- Průměrná čtenost 1963x



















