Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německo: Pravice je už zase špatná?

Česká média při popisování událostí v Chemnitz přebírají zprávy německých médií. Podle těchto zpráv se demonstrace levice konají „bez problémů“, zatímco demonstrace (radikální) pravice jsou doprovázeny násilnostmi.

Další srážky demonstrantů s policií proběhly v sobotu 1. září v německém Chemnitz.  Za nejpodrobnější a zřejmě i v zásadě nejobjektivnější považuji popis situace v Chemnitz na iDnes.cz  a další informace na iDnes.cz .

Podle iDnes.cz probíhal pochod organizovaný pravicí klidně, pak však nastaly problémy. Policisté pochod zastavili před památníkem Karla Marxe. Po několika desítkách minut uvedli, že protest překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace. Pořadatelé následně shromáždění rozpustili, stovky demonstrantů ale odmítly prostor před památníkem opustit. V té chvíli se objevily první střety s policií i pokusy o napadení přítomných novinářů. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk“ nebo „My jsme národ“, se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran. V další cestě směrem k demonstraci pro neonacismu jim ale policisté zabránili.

Nejzávažnější případ napadení zástupců médií se týká týmu veřejnoprávní televize MDR, který při natáčení demonstrace z jednoho ze soukromých bytů někdo napadl. Jeden z novinářů byl zraněn. Případ vyšetřuje policie, která o něm také na Twitteru informovala.

Co se napadení novináře MDR týče, četl jsem v diskusi na jiném místě příspěvek, který popisoval situaci tak, že reportéři MDR vešli do jednoho ze soukromých bytů tak, aby mohli natáčet demonstraci ze shora a do bytu je „někdo“ pustil. Pak však jiný obyvatel bytu s natáčením nesouhlasil a reportéry žádal o odchod. Došlo k potyčce a zranění reportéra.  Bylo by tedy od policie, která případ vyšetřuje, velmi vhodné, aby upřesnila, kdo reportéra zranil, zda nějaký účastník demonstrace nebo majitel či obyvatel soukromého bytu. To je totiž pro hodnocení docela důležité.

O průvodu organizovaném hnutím Pegida a Alternativou pro Německo AfD píše idnes toto:

V čele průvodu, který se hemžil německými vlajkami, šli lidé s velkými plakáty, na nichž byli vyobrazeni lidé zabití přistěhovalci. Nechyběl mezi nimi pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny Daniel Hillig. Jeho vražda, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla k demonstracím a násilnostem ve městě nedaleko českých hranic. Na jednom z plakátů byla také Češka Naďa Čižmárová, která zahynula v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně.

Osobně považuji právě mlčení o původu útočníků za důvod  exploze demonstrací v Chemnitz. A o Němci s „kubánskými kořeny“ jsem už také psal jako o dalším mlžení německých úřadů. Bude se snad v Německu opět pátrat po předcích s tím, že čím více jiných kořenů než germánských člověk v Německu bude mít, tím lépe?

Na své postoje, které v posledních dnech kvůli vyhrocené atmosféře mohly zapadnout, se snaží upozornit také umírnění občané Chemnitzu. Na nejznámější místo ve městě - památník Karla Marxe - vylepili velký plakát s barevným nápisem „Chemnitz není ani šedý, ani hnědý“. Iniciativa naráží na to, že německá i světová veřejnost v posledním týdnu jako typické představitele města mohla vnímat neonacisty a zástupce extrémní pravice.

Vůbec mi není jasné, proč se ve zprávě objevuje slůvko „umírnění“. Opět je to jakési slůvko „navíc“, které rozlišuje lidi na „umírněné“ - ti lepí plakáty - a „radikální“ - ti chodí protestovat. A opět i mezi protestujícími je rozdíl - ti pravicoví volají „Jsme národ“, ti levicoví (mimochodem na demonstraci svolanou bývalými komunisty, kteří se nyní sdružují v Die Linke-Levice) demonstrují klidně a bez problémů. Tam se starostka Chemnitz vyslovila tak, že bude bránit město proti „pravicovým štváčům“.

Pomalu a jistě směřují německá média k popisu událostí v Chemnitz podle politického klíče. Demonstranti proti migraci jsou pravicoví, popřípadě krajně pravicoví, extremisté, kteří do společnosti vnášejí nenávist, zatímco levicová, popřípadě „zelená“ sdružení upozorňují na demonstracích správně na nebezpečí radikální pravice a návratu fašismu do Německa. Vnímám to jako pokus nálepkovat a dehonestovat všechny účastníky protimigračních demonstrací jako fašisty a nacionalisty.  Právě heslo „My jsme národ“ je totiž snadnou kořistí pro bojovníky proti fašismu. Jak známo, německý vůdce Adolf Hitler končil často své fanatizující projevy slovy Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer.  S termínem „Volk“ - národ - se proto dá výborně argumentovat - vidíte to, Němci už zase volají, že jsou národ! Bacha na ně, nácky!

Bude-li výše uvedený přístup v médiích, zvláště veřejnoprávních, pokračovat, můžeme se brzy dočkat další a další vlny informací, která německou situaci bude zavádět do fašistických kontur. Právě proti tomu „umírnění“, já bych to přeložil jako „normální“ lidé, v Chemnitz protestují. Kreslit Chemnitz jako rejdiště nacistů a krajně pravicových „existencí“ považují za cílenou dezinformaci, která má toto město (a dodám i celé Německo) v očích mezinárodní veřejnosti poškodit.

Pro německý establishment na čele s Angelou Merkelovou je samozřejmě nepříjemné, že po ulicích demonstrují lidé a volají „Pryč s Merkelovou“! To se jistě nelíbí stejně tak, jako když u nás lidé volají na Andreje Babiše „estébák“. Nicméně, vrcholní politici CDU by nyní měli velmi pečlivě vážit svůj další postup. V Německu totiž tiká problém integrace imigrantů po roce 2015. Každý násilný čin spáchaný imigranty bude využit (a může být jistě i zneužit) proti současné vládě.  Tomu nelze zabránit, jestliže se co čtyři, pět let konají volby a lidé se mají mezi politickými programy rozhodovat. Jestliže by politika CDU dala přednost zájmu „chránit Merkelovou“ před zájmem zachránit pozici CDU ve společnosti, tj. ztratí pojem o společenské realitě a náladách v Německu, pak se společnost skutečně může ještě více radikalizovat. Pak by se i mohlo stát, že lidé přestanou svému vládnímu establishmentu věřit a budou hledat alternativu v mnohem větší míře než doposud.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 3.9.2018 8:00 | karma článku: 44,75 | přečteno: 4808x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,63 | Přečteno: 871x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,46 | Přečteno: 3299x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 730x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

  • Počet článků 2668
  • Celková karma 30,56
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články